Toniemy w poliestrze, grzęźniemy w ubraniowych śmieciach, nie zdajemy sobie sprawy ze skali zanieczyszczania naszej planety przez przemysł odzieżowy, a ta nieświadomość sprawia, że co chwilę dokładamy cegiełkę do tego procesu. Zachęcam Was dziś do sięgnięcia po inspirujące książki, które zmieniły moje myślenie o modzie.
- Dana Thomas, Dlaczego to, co nosimy, ma znaczenie, Wydawnictwo Literackie, 2021
„Modopolis” otwiera oczy, pokazuje jak olbrzymi wpływ na środowisko ma przemysł odzieżowy, jak okrutnie potrafi obchodzić się z pracownikami, jak bezwzględny jest w obliczu chęci zysku.
Przyszłość branży – wedle Thomas – to całkowita zmiana myślenia o ubraniach. Ratunkiem jest moda cyrkularna. Chodzi o to, by ubrania zaczęły funkcjonować w obiegu zamkniętym, by te już wyprodukowane były jak najbardziej trwałe, biodegradowalne, nietoksyczne, a ostatecznie by mogły zostać poddane recyklingowi i użyte do produkcji kolejnych ubrań. Byśmy nie zużywali i tak już mocno nadwątlonych zasobów do wytwarzania milionów koszulek, których nikt nigdy nie włoży, bo jest ich po prostu za dużo.
Szokująca, przerażająca, brutalnie prawdziwa książka.
Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://okiemwariatki.com/przeczytalam-to-sie-wypowiem-modopolis-dlaczego-to-co-nosimy-ma-znaczenie-dana-thomas-wideo/
- Katarzyna Zajączkowska, Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion, Znak Koncept, Kraków 2022
W zakupowym szale niewielu zastanawia się nad realnym kosztem szybkiej mody. Zanieczyszczenia wód, emisja gazów cieplarnianych, używanie do produkcji szkodliwych dla przyrody i człowieka środków chemicznych, cząsteczki mikroplastiku uwalniane przy każdym praniu, wyzysk pracowników (w tym dzieci) oraz nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa w miejscu pracy – oto prawdziwa cena fast fashion.
O tym wszystkim, ale też o zjawisku greenwashingu, naszej „relacji” z ubraniami i o tym, co możemy zrobić, by zatrzymać to modowe szaleństwo, pisze w swojej książce Katarzyna Zajączkowska – autorka podcastu „Odpowiedzialna moda”.
Ta książka to nie tylko poradnik – bo i treści w rodzaju „jak ogarnąć szafę” się tam znalazły – ale przede wszystkim kopalnia wiedzy na temat wpływu przemysłu odzieżowego na nasze otoczenie i na nas samych.
Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://okiemwariatki.com/przeczytalam-to-sie-wypowiem-odpowiedzialna-moda-guilt-free-przewodnik-po-slow-fashion-katarzyna-zajaczkowska/
- Joanna Glogaza, Wychodząc z mody. Praktyczny przewodnik po slow fashion, Style Digger Joanna Glogaza, Warszawa 2020
Przewodnik dla tych, którzy mają ochotę zerwać z fast fashion. Autorka podchodzi do sprawy praktycznie i używa konkretnych argumentów. Opowiadając o sobie, wyjaśnia dlaczego warto ogarnąć szafę, jak uniknąć nadmiernych zakupów i jak kupować w second-handach. Przedstawia zasady dobrze funkcjonującej garderoby, zapoznaje czytelników z właściwościami materiałów oraz sztuczkami stosowanymi przez sklepy, a także „sprzedaje” swój przepis na udane zakupy.
Co ważne – Joanna Glogaza nie ocenia, nie poucza, nie wtłacza Wam do głowy kolejnych schematów. Mówi o tym, co sprawdziło się w jej przypadku, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pisze przystępnie i zajmująco, nie zakazuje ani nie nakazuje, ale wyjaśnia dlaczego warto spróbować zmienić nasze podejście do kwestii mody.
Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://okiemwariatki.com/przeczytalam-to-sie-wypowiem-wychodzac-z-mody-praktyczny-przewodnik-po-slow-fashion-joanna-glogaza-wideo/
- Monika Osa Jurczyk, Styl bardzo osobisty, Monika Jurczyk OSA Osobista Stylistka, 2019
Książka Moniki Jurczyk, mimo że jest w dużej mierze po prostu poradnikiem – znajdziecie tam akapity poświęcone m.in. typom sylwetki, analizie kolorystycznej czy podpowiedziom jak robić przemyślane zakupy – jest też książką wyjątkową. Owa wyjątkowość to prywatna historia autorki i najważniejszy przekaz, z jakim zostałam, po lekturze tej publikacji – masz prawo być taka, jaka chcesz. Masz prawo być sobą. Niezależnie od tego jak wyglądasz, jesteś piękna i zasługujesz na to, co najlepsze. Dla wielu będą to stwierdzenia banalne, ale w świecie instagramowych filtrów, presji by zawsze wyglądać idealnie, prowadzić fantastyczne życie i odnosić sukcesy, przekaz „Osy” wydaje mi się wyjątkowo istotny.
Kluczem do szczęścia jest samoakceptacja – oto prawda, którą można, a nawet trzeba, wyczytać ze „Stylu bardzo osobistego”. Dopiero kiedy będziemy czuły się dobrze we własnej skórze, będziemy zdolne do odczuwania szczęścia.
Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://okiemwariatki.com/styl-bardzo-osobisty-monika-osa-jurczyk/
- Agnieszka L. Janas, Moda ulicy lat 70/ i 80. XX wieku, Warszawa 2020
Na koniec coś zupełnie innego – nie tylko książka dla miłośników mody, ale też historii i… PRL-u.
Agnieszka L. Janas przeprowadziła kilkanaście rozmów o modzie i młodości, z kobietami, które wówczas były zaledwie dziewczętami lub wkraczały w dorosłe życie, m. in. Jolantą Kwaśniewską, Bożeną Walter, Teresą Rosati, Małgorzatą Ostrowską, Marią Szabłowską czy Lidią Popiel. Trzynaście niezwykłych, wypełnionych wspomnieniami opowieści, z których wyłania się obraz lat 70. i 80. w Polsce.
Wywiady uzupełniają zdjęcia z prywatnych archiwów bohaterek i ówczesnej prasy. Co ciekawe, książka została zaprojektowana tak, by umożliwić odbiorcy przeczytanie całych artykułów, poświęconych modzie, drukowanych w takich pismach, jak: „Przyjaciółka”, „Przekrój” czy „Kobieta i życie”.
To, czego dziś możemy się nauczyć od tamtych młodych dziewczyn, żyjących w PRL-u to kreatywność. W czasach, gdy nie było niczego, ludzie umieli uszyć/stworzyć oryginalne kreacje, korzystając z ograniczonych zasobów, przerabiając ubrania po starszym rodzeństwie czy rodzicach. Szanowali to, co mieli, bo mieli niewiele.
I chociaż doceniam możliwości jakie daje nam współczesność, jestem wdzięczna, że żyję tu i teraz, lektura tej książki pokazała mi, że przedkonsumpcyjna rzeczywistość też miała swoje plusy i zamiast odcinać się od przeszłości grubą kreską, warto czerpać z niej to, co dobre.
Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://okiemwariatki.com/dziewczyny-moda-ulicy-lat-70-i-80-xx-wieku-agnieszka-l-janas/
Mój książkowy kanał na You Tubie: https://www.youtube.com/@PrzeczytalamToSieWypowiem
Mój modowy kanał na You Tubie: https://www.youtube.com/@OkiemWariatki