„aż gniew twój przeminie” – åsa larsson (wideo)

Aż gniew twój przeminie Asa Larsson

Czwarta odsłona cyklu z Rebeką Martinsson w roli głównej. Tym razem pani prokurator bierze udział w śledztwie w sprawie zaginięcia dwojga młodych ludzi – Wilmy i Simona. Choć policjanci uważają, że para zginęła w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas nurkowania, niezwykły sen Rebeki, w którym rozmawia ze zmarłą tragicznie Wilmą, nie daje jej spokoju. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna prawdopodobnie została zamordowana…

Åsa Larsson lubi balansować na granicy świata materialnego i świata duchów, to co do bólu przyziemne łączy się w jej powieściach ze sferą emocjonalną. Nie dziwi więc sięgnięcie i w tej powieści po wskazówki rodem z zaświatów.

Kiedy policja znajduje zwłoki młodej dziewczyny, Wilmy Person, której zaginięcie zgłoszono kilka miesięcy wcześniej, wszystko zdaje się potwierdzać policyjną teorię o nieszczęśliwym wypadku podczas nurkowania. Rzecz w tym, że prokurator Rebeka Martinsson w denatce rozpoznaje dziewczynę ze swojego snu. Dziewczynę, która wyznała jej, że została zamordowana. Dokładniejsze oględziny zwłok wskazują, że Rebeka może mieć rację. Komisarz Anna Maria Mella rozpoczyna więc śledztwo w tej sprawie.

Choć nie jestem fanką takich scenariuszy z udziałem duchów, przyznaję że tę powieść czytało mi się znakomicie. Zapewne nie bez znaczenia jest fakt, że to pierwsza od dawna lektura niezwiązana z moją pracą, a całkowicie prywatny wybór.

Jak to u Larsson bywa, śledztwo staje się pretekstem do opowiedzenia historii konkretnego człowieka – sprawcy zbrodni. Niekochany, całe życie poniżany, upokarzany, pomiatany, lekceważony i wykorzystywany jako „straszak”, zagubiony, przerażony chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny, niezdolny do przeciwstawienia się własnej rodzinie, zmagający się z wyrzutami sumienia – Åsa Larsson tworzy postać niejednoznaczną, wzbudzającą w czytelniku… litość. I to właśnie ta niejednoznaczność, nieoczywistość, wielowymiarowość wspomnianego bohatera jest najmocniejszym punktem tej powieści.

Sama fabuła wydaje się dość przewidywalna, choć zaskakująca okazuje się przyczyna tragicznych wydarzeń, sięgająca czasów II wojny światowej i historii o zaginionym samolocie.

Jak zwykle, drugi plan stanowi prywatne życie Rebeki Martinsson – sporo się tam dzieje pod względem uczuciowym, obok znanego już czytelnikom z poprzednich części cyklu, byłego szefa Rebeki, pojawia się niepozorny opiekun policyjnego psa, ale o tym… cicho sza.

Komisarz Anna Maria Mella także boryka się ze swoimi problemami – zwłaszcza konflikt z kolegą z pracy, Svenem Erikiem, utrudnia jej normalne funkcjonowanie, a nawet sprawia że staje się nieostrożna, narażając na niebezpieczeństwo siebie i swoją córkę.

Nie zabrakło opisów pięknej, surowej szwedzkiej przyrody. Całość w charakterystycznym, skandynawskim klimacie. Znakomite, niewymagające czytadło – w sam raz na szybki reset.

 

Opis wydawcy:

Zakochani nastolatkowie, Wilma i Simon, nurkują późną jesienią w jeziorze Vittangijärvi, na dnie którego spoczywa kilkudziesięcioletni wrak samolotu. Ktoś uniemożliwia im wyjście na powierzchnię, blokując przeręblę drzwiami. Młodzi ludzie giną pod lodem.

Śledztwo prowadzą znani z poprzednich powieści Larsson komisarz Anna Maria Mella i Sven Erik Stalnacke. I tym razem włącza się w nie Rebeka Martinson, która pracuje w Kirunie jako prokurator.

Najbardziej pomocna w rozwikłaniu zagadki okaże się … sama Wilma. Jak to możliwe? Tajemnic w tej powieści jest znacznie więcej.

Asa Larsson (ur. 1966) – jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkichautorek powieści kryminalnych, urodziła się w Uppsali, ale dzieciństwo i młodość spędziła na dalekiej północy, w Kirunie. Wróciła do Uppsali na studia. Przez kilka lat pracowała jako prawniczka ze specjalnością prawo podatkowe. Zadebiutowała w 2003 roku powieścią kryminalną „Burza z krańców ziemi”, która stała się bestsellerem i za którą Szwedzka Akademia Pisarzy Kryminalnych (Svenska Deckarakademin) przyznała autorce nagrodę za najlepszy debiut roku. Rok później członkowie Akademii uznali kolejną powieść Asy Larsson „Krew, którą nasiąkła” za najlepszą szwedzką powieść kryminalną. Po sukcesie pierwszej książki poświęciła się całkowicie pisaniu. Obecnie mieszka w Mariefred, ma dwoje dzieci. Jest wnuczką słynnego szwedzkiego narciarza Erika Augusta Larssona.

Autor: Åsa Larsson

Tytuł: Aż gniew twój przeminie (Rebeka Martinsson, tom 4)

Tytuł oryginału: Till dess din vrede upphör

Przekład: Beata Walczak-Larsson

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2012

Ilość stron: 352

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-08-04854-2

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *