„bloger i social media” – tomek tomczyk

Bloger i social media Tomek Tomczyk

Kompletnie nie znam się na blogowaniu. Serio – nie ogarniam tych wszystkich kwestii technicznych, promowania swoich postów itd. Co gorsza – nie bardzo mam czas, żeby czytać inne blogi (zaglądam na nieliczne) i nie wiem kto jest tzw. wpływowym blogerem, kto ma z tego kasę, a kto robi to ot tak, dla przyjemności. Nie znam układów i układzików, nie mam pleców, na których mogłabym się wybić, ale wiem jedno – jeśli chcę coś robić przyzwoicie, to potrzebuję wskazówek kogoś, kto przez blogerską dżunglę się przedarł i znalazł drogę na szczyt.

Tym, którzy choć trochę orientują się co się dzieje w polskiej blogosferze, Tomka Tomczyka przedstawiać nie trzeba, a jeśli nie skojarzyliście w pierwszej chwili nazwiska, to nazwy Kominek i Jason Hunt mówią już chyba wszystko. Tak – to właśnie ten facet napisał „Blogera…”.

Nie pamiętam już jak trafiłam na stronę jasonhunt.pl. Wydaje mi się, że szukałam jakichś informacji i był to po prostu jeden z linków, które pojawiły się w wyszukiwarce. Kliknęłam, przeczytałam. Jeden tekst, drugi, trzeci… Stwierdziłam, że facet nieźle pisze, ma lekkie pióro, zaczęłam odwiedzać kolejne zakładki i trafiłam na info o książkach jego autorstwa. Kupno tych publikacji, to był właściwie impuls. Prowadziłam wtedy coś, co kształtem przypominało bloga, a dziś już wiem, że raczej nim nie było – pisałam spontanicznie, kiedy miałam czas i traktowałam to raczej jako nic zobowiązującego. Książki dostarczono szybciutko, a mnie pochłonęła codzienność. Zapomniałam o nich, zapomniałam o stronie JasonHunt…

Wszystko się zmieniło, gdy poznałam R. – chłopaka, który prowadził szkolenie w mojej redakcji. To R. nakłonił mnie, żebym pomyślała o blogu nieco poważniej, zaoferował pomoc, ogarnął kwestie techniczne. No i się zaczęło. Tak powstała strona okiemwariata.com. Ostatnio, robiąc porządki, w stosie makulatury znalazłam „Blogera…”. Zaczęłam czytać i już wiem, że powinnam to była zrobić co najmniej pół roku wcześniej. Dopiero teraz widzę, ile jeszcze pracy przede mną.

Ta książka to „must have” każdego, kto zaczyna swoją przygodę z blogowaniem. To zbiór zasad i wskazówek jak poruszać się w wirtualnym świecie.  To podstawy niezbędne by przetrwać. Tomczyk pisze o tym, jak zacząć, jak pisać, jak budować społeczność, jak radzić sobie z krytyką, jak rozmawiać o pieniądzach i jak odrzucać propozycje współpracy, które nas nie interesują. I żeby była jasność – to tylko część tematów.

Całość napisana jest raczej prostym językiem, większość zagadnień została przedstawiona w sposób przejrzysty i zrozumiały (choć przyznaję, że moje techniczne uszkodzenie nadal nie pozwala mi zrozumieć kwestii serwerów, silników itp., więc doszłam do wniosku, że potrzebuję kogoś, kto ogarnie to za mnie). Poza tym ta książka jest ładna – prostota aż bije po oczach, czyta się szybko, a jedyne do czego mogłabym się przyczepić, to nazwy poszczególnych podrozdziałów – może i fajnie wyglądają, są zabawne i oryginalne, ale przy tym utrudniają odnalezienie informacji, których potrzebujemy. Najważniejsze jest jednak to, że nie są to jakieś oderwane od rzeczywistości, brednie. TO NAPRAWDĘ JEST PORADNIK DLA BLOGERÓW – mnóstwo praktycznych porad, przeplatanych opowieściami z życia autora i wypowiedziami innych blogerów.

Co ważne, Tomek Tomczyk nie uważa się za istotę wszechwiedzącą i nie oczekuje ślepego podążania jego śladami. Wręcz przeciwnie – jasno mówi, że każdy powinien wziąć z „Blogera…” to, czego potrzebuje.

Świat pędzi jak szalony, rzeczywistość wokół nas zmienia się w zawrotnym tempie. Być może za chwilę ta książka całkowicie się zdezaktualizuje, prawdopodobnie już teraz niektóre jej części można by uzupełnić o nowe informacje, nowe wskazówki, ale… tak naprawdę najlepszy jest w niej przekaz, który zostaje z tobą długo po tym, jak już skończysz lekturę – to marzenia są naszą siłą napędową, warto o nie walczyć, choćby cały świat był przeciwko nam.

HA! Już po napisaniu tego tekstu na stronie jasonhunt.pl pojawiła się informacja o premierze nowej książki „SOCIAL MEDIA START” – czekam z niecierpliwością.

Tytuł: Bloger i social media

Autor: Tomek Tomczyk

Wydawca: Jason Hunt Books

Rok wydania: 2014

Ilość stron: 528

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-62255-01-6

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *