dzień o smaku czekolady

Nigdy jakoś szczególnie nie obchodziłam Dnia Kobiet. Prawdę powiedziawszy, zazwyczaj przypominałam sobie, że coś takiego w ogóle istnieje, dopiero gdy Panowie zaskoczyli mnie jakimś kwiatkiem, życzeniami czy innym, miłym gestem. Od pewnego czasu, nawet nie bardzo wypada świętować 8 marca, bo to niby wstydliwa pozostałość po minionym systemie, relikt, „komunistyczny ślad”.  Wiecie co? Mam gdzieś tę pseudopolityczną gadkę – dla mnie to dzień, w którym mój papa, obdarowuje mnie słodkościami. I mam zamiar świętować jak najdłużej.

Większość z nas ma jakieś wspomnienia, związane z członkami rodziny – specyficzny sposób bycia stryja, powiedzonko cioci, niedzielne obiady u wujostwa, Wigilia na wsi u dziadków… Dzień Kobiet w naszym domu, od kiedy pamiętam, miał smak czekolady. Tata kupował mnie i mojej mamie łakocie. Taki mały, ale jakże słodki gest ze strony człowieka, który nie jest mistrzem w okazywaniu uczuć.

Choć mijają lata, ten zwyczaj się nie zmienia. Dostajemy czekoladki i wspólnie je konsumujemy. I nie miałoby dla mnie zupełnie znaczenia, że dzieje się to akurat 8 marca, gdyby nie to, że tak wybrał mój papa, tworząc w ten sposób naszą prywatną tradycję. Mógłby to być przecież każdy, inny dzień. Liczy się to, że jesteśmy razem, że w codziennej gonitwie znajdujemy chwilę, którą chcemy poświęcić drugiemu człowiekowi, że wciąż umiemy ze sobą rozmawiać, śmiać się albo po prostu być.

Pielęgnujcie te małe, rodzinne zwyczaje i tradycje, nieważne czy wyrosły na bazie komunistycznego święta, wiary w zabobony czy mają długi, chrześcijański rodowód. To nie z drogich prezentów, ognistych przemów i wielkich spraw, a z drobnych gestów, cichych słów i pamięci rodzą się najpiękniejsze i najtrwalsze uczucia. Nikt mi nie odbierze naszego Dnia Kobiet ani związanych z nim wspomnień – żaden polityk, żaden ideologiczny wywód, żaden oburzony głos nie jest w stanie sprawić, że zapomnę o dniu, który – dzięki mojemu tacie – ma smak czekolady…

Foto: unsplash.com

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *