jak zostać w domu i nie zwariować

Koronawirus postawił przed nami – ludźmi – spore wyzwania. W walce z nim zwieramy szeregi, wspieramy personel medyczny, przestrzegamy kolejnych wytycznych. W trosce o nasze zdrowie zostajemy w domach. Co prawda wstęp do lasów znów jest możliwy, ale jak długo? Nie wiadomo, czy za chwilę nie zostaniemy ponownie „uwięzieni” w czterech ścianach. Wiadomo natomiast, że im dłużej trwa izolacja, tym bardziej zaczyna uwierać. Jak więc zostać w domu i nie zwariować? Podsuwam kilka pomysłów.

1. Czytaj

Dla tych, którzy mnie znają ten punkt nie jest zaskoczeniem. Oczywiście namawiam do sięgnięcia po książki i nadrobienia czytelniczych zaległości. Można skorzystać z zasobów domowych, zamówić książki przez Internet z dostawą do paczkomatów lub skorzystać z opcji dostępu do książek w sieci, np. www.legimi.pl

Polecam też sięgnięcie po czasopisma, zwłaszcza te tematyczne. Znam, czytam i polecam m.in. „National Geographic”, „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Trendy art of living”, „Vogue”, „Pismo” itp. – te tytuły wybieram ze względu na moje zainteresowania.

2. Zwiedzaj

Galerie i muzea otwierają się dla użytkowników. Tyle, że… online. Niektóre, jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje za pośrednictwem Facebooka oprowadzania i wykłady live, wirtualne spacery możecie odbyć za pośrednictwem strony: kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea. Tak, wiem, to nie to samo co wizyta w realu, ale przynajmniej namiastka, która może okazać się impulsem do zaplanowania wizyty, gdy uda nam się wreszcie opanować wirusa.

3. Graj

… w gry planszowe i komputerowe. Zdaję sobie sprawę z tego, że spora grupa ludzi o grach planszowych myśli, że to nuda, a o tych komputerowych, że to bezmyślne „strzelanki”, tymczasem jest cała masa gier edukacyjnych, rozwijających logiczne myślenie, strategicznych, ruchowych (patrz Xbox), przy pomocy których można ćwiczyć refleks albo po prostu dobrze się bawić. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Oglądaj

…filmy i seriale. Nie tylko te z Netflixa czy HBO. Sięgnij też np. po filmy edukacyjne czy dokumentalne np. na stronie ninateka.pl/. Warto też zajrzeć do zakładki teatr, gdzie dostępne są sztuki teatralne.

5. Słuchaj

…muzyki. Tej na płytach, dostępnej w Internecie i na żywo – muzycy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich fanów i organizują koncerty live za pośrednictwem np. Facebooka (patrz Krzysztof Zalewski).

6. Ucz się

… nowych rzeczy. To doskonały czas na naukę języków obcych (np. platforma Duo Lingo), gry na gitarze czy obsługi programów do obróbki zdjęć lub montażu filmów. W sieci jest naprawdę sporo bezpłatnych narzędzi i filmików instruktażowych. Warto, zwłaszcza jeśli umiejętność, którą posiądziemy, przyda nam się np. w pracy.

7. Gotuj

Skoro już utknęliśmy w domach, dlaczego mielibyśmy nie wykorzystać tego czasu na kulinarne eksperymenty (co się da zrobić z resztek z lodówki) lub przetestowanie nowych przepisów – w końcu trzeba jakoś urozmaicić ten jadłospis, bo po miesiącu jedzenia na zmianę schabowego z mielonym i zakąszaniu rosołem lub pomidorówką, istnieje realne niebezpieczeństwo znienawidzenia tradycyjnej, polskiej kuchni.

Poza tym wspólne gotowanie posiłków zbliża, sprawia frajdę, daje pole do wspólnego spędzania czasu. Spróbujcie – polecam!

8. Posprzątaj

Teraz nie masz już żadnej wymówki – najwyższy czas umyć żyrandole i okna, wysprzątać garderobę i kuchenne szafki, uporządkować dokumenty i gigantyczne archiwum zdjęć na dysku. Samo się nie zrobi…

9. Ruszaj się

Są takie formy aktywności, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu, a jedynie chęci, motywacji, systematyczności i ewentualnie bystrego oka naszego partnera/partnerki, by mieć pewność że prawidłowo wykonujemy ćwiczenia.

Internet pełen jest dostępnych za darmo filmów z całymi treningami: fitness, pilates, joga, zumba… spokojnie można wybrać taką aktywność, która sprawi nam trochę radości i satysfakcji.

Polecam też z dziką przyjemnością jazdę na rowerze i bieganie – korzystajmy, póki można.

10. Zadbaj o siebie

Z tej propozycji skorzystają chętnie zwłaszcza panie. Tak, to dobry moment na to, na co wiecznie brak nam czasu – długa, gorąca kąpiel, masaż, małe zabiegi pielęgnacyjne, które możemy wykonać w domu.

Ten czas dla wielu osób jest wyjątkowo stresujący, dobrze więc jest zadbać o to, by mieć w ciągu dnia chwilę dla siebie, odprężyć się, zrelaksować, wyciszyć, odpocząć. Niektórzy wykorzystają ten moment na regenerującą drzemkę, inni urządzą sobie małe, domowe SPA…Wybór należy do Was.

11. Napraw to, co jest do naprawienia

Nie namawiam Was na wizyty marketach budowlanych – zupełnie nie w tym rzecz. Ale… przyszyj oderwane guziki, przykręć gniazdko, wymień żarówkę, napraw zawias w drzwiczkach kuchennej szafki, a jeśli – tak jak ja – nie zdążyłeś z ułożeniem terakoty na balkonie jesienią, a wszystko masz już kupione i składowane w piwnicy, rozważ wykonanie tej pracy teraz.

To nie czas na wielkie remonty, ale prace które możemy wykonać samodzielnie, warto wziąć pod uwagę.

12. Rozmawiaj

Mamy dziś mnóstwo możliwości komunikacji – korzystajmy z nich. My zaczęliśmy łączyć się z rodzicami korzystając z funkcji wideokonferencji – dzięki temu możemy się nie tylko słyszeć, ale i widzieć. To oczywiście nie zastąpi kontaktu bezpośredniego, ale pomaga znieść izolację i wzajemnie się wspierać.

Dajcie znać jakie są Wasze sprawdzone metody na to, by zostać w domu i nie zwariować. Czekam z niecierpliwością.

2 comments

  • Wbrew pozorom, czasu nie starczy, by zrobić to wszystko 😉 Robię wszystkiego po trochu z wymienionej przez Ciebie listy 🙂

    • Niektórzy jeszcze sklejają modele, układają puzzle, sadzą kwiatki balkonowe, malują obrazy… itd. 😉

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *