„niebezpieczne osobowości” – joe navarro, toni sciarra poynter

„Nie macie społecznego obowiązku cierpieć i nikomu nie wolno pastwić się nad wami. Nigdy.”

Joe Navarro

 

Co może (na)pisać agent FBI? Raporty? Historię swoich dokonań? – tak myślałam, aż trafiłam na „Niebezpieczne osobowości”.

Po siedmiu sezonach „Zabójczych umysłów” wciąż nie czuję się ekspertem w dziedzinie analizy ludzkich zachowań, więc z ciekawością sięgnęłam po książkę Navarro, którego notka biograficzna może robić wrażenie – „ponad 25 lat działał jako agent specjalny w służbach kontrwywiadowczych FBI i jako konsultant specjalizujący się w komunikacji niewerbalnej”.

O powodach powstania tej książki najlepiej pisze sam Navarro:

„Wierzę, że należy traktować innych z szacunkiem i respektować ich godność. Zawsze starałem się przestrzegać tej zasady, nawet w odniesieniu do ludzi, których posłałem do więzienia za upiorne zbrodnie. Wszyscy powinniśmy odnosić się do siebie z szacunkiem, ale to nie znaczy, że mamy dawać się wykorzystywać i pozwolić robić z siebie ofiary.

Ta książka powstała między innymi po to, żebyście umieli rozpoznać, kiedy ktoś was nie szanuje, znęca się nad wami, kiedy wasze prawa są pogwałcane i grozi wam utrata życia. Mam nadzieję, że teraz uda wam się zauważyć toksycznych ludzi, nim was skrzywdzą.” [s. 306]

Nie wiem czy trzeba przeczytać mądrą książkę, by rozpoznać, że ktoś nas nie szanuje, ale wiem na pewno, że można przez lata dawać się wykorzystywać, nie umiejąc zakończyć relacji z drugim człowiekiem, można być zastraszonym, można znosić psychiczne i fizyczne tortury w imię wartości wpojonych nam w rodzinnym domu. Zapewniam, że większość osób, które doświadczyły takiego traktowania, nie znalazło się w tej sytuacji z własnego wyboru, ale nim się zorientowały, że coś jest nie w porządku, było już za późno – ich zdaniem – by z tego wybrnąć. Joe Navarro napisał książkę, która ma przede wszystkim ostrzegać przed niebezpiecznymi ludźmi, autor uczy na co zwracać szczególną uwagę, wskazuje, co powinno nas zaniepokoić.

Znajdziemy tu opis czterech niebezpiecznych typów osobowości: narcystycznej, chwiejnej emocjonalnie, paranoicznej i drapieżcy. Navarro pokazuje jak funkcjonuje dana osobowość i jak wpływa na drugiego człowieka. W książce znajdziemy też tzw. listy kontrolne. To coś w rodzaju testu, prezentującego w punktach konkretne zachowania – im więcej takich zachowań zauważymy u kogoś, z kim mamy styczność, tym bardziej destrukcyjnym, nieprzewidywalnym i niebezpiecznym człowiekiem jest ta osoba.

Całość podana jest w bardzo przystępnej formie, czyta się naprawdę dobrze. To książka skonstruowana tak, by łatwo można było wrócić do wybranego fragmentu, widać, że duży nacisk położono na aspekt praktyczny publikacji.

Kiedy czytałam „Niebezpieczne osobowości” chwilami miałam wrażenie, że autor przywołuje jako przykłady, postaci zbrodniarzy z amerykańskich filmów sensacyjnych. Uświadomienie sobie, że Navarro mówi o czymś, co wydarzyło się naprawdę, może być szokiem. Zastanawiałam się też czy takie rzeczy mogą się wydarzyć tutaj, w Polsce. Zrobiłam nawet swego rodzaju eksperyment – przejrzałam portale i strony internetowe telewizyjnych kanałów informacyjnych. Nie musiałam długo szukać, na TVP Info znalazłam materiał o dziewczynie, która związała się z przestępcą, dziś jest prześladowana, boi się o siebie i swoją rodzinę. To się naprawdę dzieje tuż obok i może się przydarzyć każdemu. Jeśli choć jedna osoba, dzięki tej książce uniknie niebezpieczeństwa, to warto było ją napisać. Myślę, że agent Navarro by się ze mną zgodził.

Wydawca o książce:

Oto frapujący kurs z dziedziny samoobrony psychologicznej, który pozwoli ci poznać cechy osobowości toksycznych ludzi.

Wybitny profiler FBI Joe Navarro instruuje, jak identyfikować cztery najbardziej rozpowszechnione „niebezpieczne osobowości” – narcyza, drapieżcę, paranoika oraz osobowość rozchwianą emocjonalnie. Dowiesz się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, gdzie szukać niezbędnego wsparcia, jak unikać zagrożenia i jak minimalizować „koszty” psychiczne życia na co dzień z trudnym, często wręcz niebezpiecznym człowiekiem, a także co zrobić, kiedy złośliwym albo nieobliczalnym osobnikiem jest twój szef albo kolega w pracy.

Lektura obowiązkowa. Czytelnicy mają okazję dowiedzieć cię, jak unikać pułapek zaufania, jak chronić się przed malwersantami i oszustami, a także przed emocjonalnym brzemieniem, które niebezpieczne osobowości nakładają na swoje ofiary.
lek. med. Werner U. Spitz, patolog sądowy

Istnieje wiele narzędzi i podręczników służących ocenianiu stopnia zagrożenia przemocą, ale tylko nieliczne książki są tak dostępne i przydatne w codziennym życiu.
Michel St-Yves, psycholog sądowy

Joe Navarro jest wybitnym ekspertem w dziedzinie analizy zachowań ludzkich, autorem światowych bestsellerów, m.in. Mowy ciała oraz Mowy ciała w pracy. Ponad 25 lat działał jako agent specjalny w służbach kontrwywiadowczych FBI i jako konsultant specjalizujący się w dziedzinie komunikacji niewerbalnej. Jako ekspert współpracuje z najważniejszymi firmami i organizacjami amerykańskimi.

Autor: Joe Navarro, Toni Sciarra Poynter

Tytuł: Niebezpieczne osobowości

Tytuł oryginału: Dangerous Personalities

Przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Wydawca: Burda Książki

Rok wydania: 2015

Oprawa: miękka

Liczba stron: 335

ISBN: 978-83-7778-936-0

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *