obejrzane w domowym zaciszu: „wielki mike” („the blind side”) reż. john lee hancock

Przepłakałam… nie, raczej przeryczałam, zużywając przy tym paczkę chusteczek higienicznych, połowę tego filmu. Może to oznaczać, że mam zaburzenia emocjonalne, problem z gospodarką hormonalną organizmu, że jestem nadwrażliwa albo, że była to niezwykle poruszająca historia młodego chłopaka, który dzięki trosce, życzliwości, a z czasem również miłości ludzi, których spotkał na swojej drodze, z bezdomnego syna narkomanki przeistoczył się w, odnoszącego sukcesy, sportowca. Co lepsze – tę historię napisało życie.

Nie mam pojęcia o futbolu amerykańskim, nigdy nie byłam na żadnym meczu ( a szkoda, krążą słuchy, że mamy w Białymstoku całkiem przyzwoitą drużynę –Lowlanders), powiem więcej – nie wiem nawet jakie są zasady tej gry. Biorąc to wszystko pod uwagę, chyba nikogo nie powinno dziwić, że zaczynając oglądanie „Wielkiego Mike’a” nie miałam pojęcia kim u licha jest Michael Oher. Możecie sobie wpisać to nazwisko w wyszukiwarkę – on istnieje naprawdę, jest amerykańskim futbolistą, a „The Blind Side” to opowieść o jego życiu.

the_blind_sideCała historia wydaje się wręcz nieprawdopodobna – czarnoskóry chłopak trafia do chrześcijańskiej szkoły. Nie wiadomo właściwie ile dokładnie ma lat i kto jest jego ojcem, gdyż dokumenty zaginęły. Jego matką jest narkomanka, jak łatwo się domyślić – niewydolna wychowawczo, dlatego Michael ( w tej roli Quinton Aaron) w wieku 7 lat zostaje jej odebrany. Nie wie, gdzie jest jego rodzeństwo, zajmują się nim rodziny zastępcze, pomagają  znajomi, podwórkowi „kumple” i sąsiedzi, w końcu w wieku niespełna 18 lat, Michael staje się osobą bezdomną.

Do szkoły, do której chodzi chłopak, uczęszczają też dzieci zamożnych państwa Tuohy. Któregoś wieczoru, przejeżdżając w pobliżu szkoły, rodzina Tuohy zauważa Michaela – chłopiec, mimo chłodu i siąpiącego deszczu, ma na sobie jedynie krótkie szorty i koszulkę.  Energiczna Leigh Anne Tuohy (grana przez Sandrę Bullock) postanawia zabrać chłopca do domu – tak rozpoczyna się nowy rozdział w życiu Michaela.

Warto zwrócić uwagę na doskonałą kreację aktorską Sandry Bullock, będącą dowodem na to, że to nie tylko świetna aktorka komediowa, ale też dramatyczna. Grana przez nią postać Leigh Anne to kobieta niezwykle silna, zaradna, rzadko okazująca emocje, a jednocześnie pełna empatii i współczucia. Inni bohaterowie, nawet tytułowy Wielki Mike, stają się jakby postaciami drugoplanowymi, bo wszyscy patrzą tylko na jedną osobę –  Leigh Anne Tuohy.

Tak, ten film to niewątpliwie nieco bajkowy i chwilami zbyt idealny, wyciskacz łez, ale wyciskacz łez z pewnym przesłaniem. Przede wszystkim – doceniajmy to, co mamy. Często wydaje nam się, że rodzina, dach nad głową, wykształcenie, które zdobyliśmy czy praca, to rzeczy, które nam się należą, tymczasem okazuje się, że wokół są ludzie samotni, głodni, bezdomni, zziębnięci, nie mający szansy na to, by zdobyć wiedzę, ludzie odrzuceni przez społeczeństwo, do których nikt nie wyciągnął pomocnej dłoni.

To także opowieść o tym, że nie warto wierzyć w stereotypy. „Czarnoskóry bezdomny chłopak” nie znaczy „przestępca”. „Milioner” nie znaczy „złodziej, nie widzący nic poza czubkiem własnego nosa”. Pozory często mylą, a nieco cierpliwości i życzliwości niejednokrotnie wystarczy, by całkowicie odmienić los drugiego człowieka.

Doskonała propozycja na filmowy wieczór rodzinny.

Opis dystrybutora DVD:

Michael Oher (Quinton Aaron) niewiele wie na temat rodziny. A jeszcze mniej na temat sportu. To co zna jako bezdomny nastolatek, to ulice i blokowiska Memphis. Zamożna Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock) nie zna takiego świata. Jednak gdy poznaje Michaela, on poznaje, co to znaczy mieć dom. A Tuohy’owie odnajdują coś, co zmienia ich życie: ukochanego nowego syna i brata.
Oparta na faktach historia o rodzinie i Michaelu, który stał się gwiazdą amerykańskiego footballu, niezwykle podnosi na duchu. Zachwyca w szczególności pełna emocji rola Bullock. Stańmy się świadkami niesamowitej podróży prawdziwego sportowca, który stał się zwycięzcą, zanim postawił swój pierwszy krok na boisku.

Reżyseria: John Lee Hancock

Scenariusz: John Lee Hancock

Premiera: 17 listopada 2009 – świat

Występują: Sandra Bullock, Quinton Aaron, Tim McGraw, Jae Head, Lily Collins i inni.

Plakat: materiały dystrybutora/źródło: www.filmweb.pl
Zdjęcie główne: unsplash.com

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *