okiemwariata w kinie – „planeta singli” reż. mitja okorn

Do kina chadzam sporadycznie. Głównie dlatego, że nie bardzo pamiętam co to znaczy wolny czas, ale też dlatego, że istnieje realne niebezpieczeństwo, iż w połowie filmu zasnę. Jest jednak I. – dziewczyna, której spontaniczność mnie urzeka. Kiedy zadzwoniła z propozycją wypadu do kina, nie sposób było odmówić. „A niech tam” – pomyślałam – „Pora przypomnieć sobie jaki stopień miękkości mają kinowe fotele”.

W kwestii wyboru repertuaru całkowicie zdałam się na I., a właściwie to nie musiałam się zdawać, bo zadzwoniła z konkretną propozycją filmową. Oporów szczególnych nie było, gdyż znana jest moja wiara w magiczne działanie komedii romantycznych – to doskonały środek leczniczy, stawiający mnie na nogi w sytuacjach, gdy obok czai się ta sucz – Chandra. Obawy budziła we mnie tylko jedna kwestia – to była POLSKA KOMEDIA ROMANTYCZNA.

źródło: filmweb.plZaczęło się jak zwykle – od zaprezentowania postaci głównych bohaterów. On – niejaki Tomek Wilczyński (w tej roli Maciej Stuhr), gwiazda telewizyjna, prowadzący przygłupi, aczkolwiek niezwykle popularny program typu talk-show, mężczyzna pewny siebie i bez skrępowania korzystający z „bonusów”, przysługujących celebrytom (bogate życie towarzyskie). Ona – niejaka Ania Kwiatkowska (Agnieszka Więdłocha), nauczycielka muzyki, dziewczyna raczej skromna i nieco staroświecka w kwestii relacji damsko-męskich, dla której wzorem mężczyzny pozostaje jej świętej pamięci ojciec.

Ania i Tomek poznają się przypadkiem, gdy dziewczyna zostaje „wystawiona” przez chłopaka, z którym umówiła się przez Internet. Jak łatwo się domyśleć, spotkanie kobiety, która czeka na księcia z bajki oraz mężczyzny, który ma dość luźne podejście do związków, zakończyło się szybko i głośno. Los bywa jednak przewrotny. ..

W programie Tomka, obok ludzi, występują lalki teatralne. Po poznaniu Ani, Tomek tworzy lalkę – Hanię, a przebieg spotkania z nauczycielką muzyki przedstawia w swoim programie. Okazuje się, że odcinek staje się hitem, a szefowa proponuje Wilczyńskiemu pracę na dużo lepszych warunkach. Sama jednak również stawia warunek – lalka Hania i jej opowieści o randkach mają zagościć w programie na stałe. Tomkowi pozostaje odnaleźć Anię i namówić ją do współpracy.

Tyle w kwestii fabuły i głównego wątku. Co do aktorów – niezawodny Maciej Stuhr rozbawił mnie do łez. Ten człowiek jest aktorem wszechstronnym, doskonałym zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych. Prawdę powiedziawszy, miałam wrażenie, że partnerująca mu Agnieszka Więdłocha, wypadła nieco… nijak. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że i grana przez nią postać to szara, ginąca w tłumie, skromniutka myszka.

Dużo bardziej wyraziści okazali się mistrzowie drugiego planu – Weronika Książkiewicz i Tomasz Karolak, grający małżeństwo, które próbuje skłócić nastoletnia córka. O Karolaku nie ma nawet co pisać – komedia to jego żywioł, ale Weronika Książkiewicz była dla mnie swego rodzaju odkryciem. Jeśli do tej pory nie miałam najlepszego mniemania o jej zdolnościach aktorskich, to po obejrzeniu „Planety Singli” stwierdziłam, że ta dziewczyna powinna grać tylko takie role. Jako Ola była po prostu świetna – podbiła moje serce.

Wiem, że wiele osób uważa oglądanie komedii romantycznych za obciach. Nie dziwię się, zwłaszcza jeśli ktoś trafił na fatalny moment, gdy światło dzienne ujrzały takie produkcje jak „Fenomen”, „Kochaj i tańcz” czy „Miłość na wybiegu”. Okazuje się jednak, że ktoś wreszcie raczył zauważyć, iż dzisiejszy odbiorca oczekuje czegoś więcej niż głupawych tekstów i banalnych do bólu opowieści o miłości. „Planeta Singli” to film śmieszny i wzruszający zarazem, gdzie przewidywalne przeplata się z zaskakującym, a banał podany zostaje w zestawie z głębszą treścią. Oglądając śmiałam się i płakałam, ale co najważniejsze – bawiłam się znakomicie. Polecam bardzo.

Tytuł: Planeta Singli

Reżyseria: Mitja Okorn

Scenariusz: Sam Akina, Jules Jones, Mitja Okorn, Łukasz Światowiec, Michał Chaciński

Obsada: Maciej Stuhr, Agnieszka Więdłocha, Tomasz Karolak, Weronika Książkiewicz, Piotr Głowacki, Ewa Błaszczyk, Michał Czernecki i innni

Gatunek: komedia romantyczna

Kraj: Polska

Premiera: 5 lutego 2016 (Polska), 25 stycznia 2016 (świat)

plakat: materiały dystrybutora/źródło: www.filmweb.pl

2 comments

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *