„piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią twoje życie” – steve scott

Poszukiwania skutecznego sposobu na to jak zmienić swoje życie i poprawić jego jakość wciąż trwają. Pomysłów jest mnóstwo, a co odważniejsi piszą na ten temat książki i artykuły lub robią filmy. Steve Scott zaproponował metodę piętrzenia nawyków, mającą pomóc nam np. wytrwać w noworocznych postanowieniach, zwiększyć wydajność w pracy, poprawić stan zdrowia i fizyczną sprawność. Czy jest to metoda skuteczna? Ja mam poważne wątpliwości…

Ile razy zdarzyło Wam się postanowić, że od dziś/jutra/przyszłego miesiąca czy roku wprowadzacie zmiany w swoim życiu, po czym w owym postanowieniu nie wytrwać? Oto bolączka większości zwolenników noworocznych postanowień. Najczęstszą wymówką jest „brak czasu” na umieszczenie w grafiku i zrealizowanie wszystkiego, co chcielibyśmy zrealizować. Steve Scott szukał przyczyny takiego stanu rzeczy. Odpowiedzią jest – według niego – teoria obciążenia poznawczego, wedle której człowiek jest w stanie zapamiętać jedynie niewielką ilość danych, dlatego też w przypadku większości czynności zmuszony jest zdać się na pamięć długotrwałą, nawyki oraz systematyczne działanie, tzn. choć trudno nam wygospodarować czas na godzinny trening, jeśli uda nam się wyrobić nawyk rozpoczynania dnia pięcioma minutami gimnastyki, mamy szansę na realną poprawę kondycji.

Steve Scott proponuje przeanalizowanie własnych celów i stworzenie listy nawyków (czas wykonania mniej niż 5 minut), które chcemy wyrobić, by poprawić jakość własnego życia. Autor „Piętrzenia nawyków” przekonuje, że drobne zmiany mogą odmienić nasze życie na różnych polach, takich jak: wydajność, relacje międzyludzkie, finanse, duchowość i dobre samopoczucie czy zdrowie i sprawność fizyczna. Choć trudno mi przekonać się do kilku minut ćwiczeń zamiast solidnego treningu, postanowiłam przetestować metodę Scotta, wykorzystując do tego aplikację do nauki języka angielskiego. Codziennie, przez kilka tygodni, poświęcałam ok. 5-10 minut na wykonanie zalecanej porcji ćwiczeń. Z czasem „mobilna lekcja” przeistoczyła się w stały punkt mojego planu dnia.

Tak, wyrobienie nawyku bardzo pomaga we wprowadzaniu zmian, ale wciąż uważam, że to kwestia odpowiedniej motywacji i silnej woli. Wierzę, że zdecydowana większość ograniczeń, jakie sobie narzucamy oraz wymówek, z których korzystamy to dzieło naszego umysłu. Wystarczy zmienić nastawienie, by znaleźć w sobie siłę i determinację, pozwalające na ukształtowanie naszego życia tak, jak chcemy.

Oczywiście metoda piętrzenia nawyków znajdzie swoich amatorów, którzy mogą skorzystać z 97 pomysłów na to jak odmienić naszą codzienność, podanych przez Scotta w lekkiej i przystępnej formie. Ja raczej nie skorzystam…

Jak zawsze w przypadku wszelkiej maści poradników, zalecam lekturę, by wybrać dla siebie te elementy, które możemy zastosować w swoim życiu i które są dostosowane do naszych potrzeb. Nie traćmy głowy! Nie każda metoda sprawdza się we wszystkich przypadkach. Grunt to umieć z docierającego do nas nadmiaru informacji wybrać te przydatne. A więc… powodzenia!

Opis wydawcy:

Wprowadź w życie dobre zmiany!

 • Procedura piętrzenia nawyków, czyli jak drobną zmianę zmienić w codzienny nawyk
 • Nawyki na każdą okazję, czyli jakie zmiany naprawdę warto wprowadzić
 • Zakłócenia i trudności, czyli co zrobić, gdy procedura nie zadziała

Każdy z nas ma swoje nawyki. Codziennie wykonujemy setki czynności, którym nie poświęcamy uwagi — właśnie dlatego, że są to nasze utrwalone zwyczaje. Jednak nie wszystkie nawyki są dobre, a niektóre z nich mogą wręcz nam szkodzić. Jeśli codziennie od lat wypijasz w pracy morze kawy, a potem relaksujesz się przy piwie, nie wpływa to pozytywnie na Twoje zdrowie. Na pewno o tym wiesz, prawda? Wszyscy wiemy, że możemy żyć zdrowiej i szczęśliwiej, ale… często nawet nie próbujemy zmienić nawyków. Dlaczego? Kluczem jest niechęć do wprowadzania gwałtownych zmian. A jeśli dałoby się to zrobić inaczej?

Steve Scott proponuje Ci rewelacyjną, bardzo skuteczną metodę wprowadzania zmian: piętrzenie nawyków. Wyobraź sobie, że wprowadzasz w rozkładzie każdego dnia kilka bardzo drobnych zmian, takich jak wysłanie miłego SMS-a czy włożenie drobnych do skarbonki, i tworzysz z nich codzienny rytuał. W ten sposób możesz zmienić relacje z bliską Ci osobą albo zaoszczędzić na wakacje, a jednocześnie nie masz wrażenia, że zmieniasz zbyt wiele rzeczy naraz. W tej książce znajdziesz aż 97 propozycji drobnych nawyków, a także garść porad na temat wprowadzania ich w życie. Sprawdź i przekonaj się, jak wielkie zmiany dokonają się w Twoim życiu! To działa!

 • 8 elementów procedury piętrzenia nawyków
 • Wydajność, czyli planowanie czasu i usuwanie elementów rozpraszających
 • Relacje międzyludzkie, czyli telefony, SMS-y i harmonogramy spotkań
 • Finanse, czyli limit wydatków, bony, kupony i porównywanie cen
 • Porządek, czyli segregowanie dokumentów i wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy
 • Dobre samopoczucie psychiczne, czyli słuchanie piosenek i niesienie pomocy innym
 • Zdrowie i sprawność fizyczna, czyli uprawianie sportu i koktajle antyoksydacyjne
 • Wypoczynek, czyli wyjście na świeże powietrze i czytanie książek

Wypróbuj procedurę piętrzenia dobrych nawyków!

Tytuł: Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią twoje życie

Autor: Steve Scott

Tytuł oryginału: Habit Stacking: 97 Small Life Changes That Take Five Minutes or Less

Wydawca: Wydawnictwo Helion

Rok wydania: 2016

Ilość stron: 176

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-283-0723-0

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *