Przeczytałam, to się wypowiem: „Oddech smoka” (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem #41: „Oddech smoka”

Troska o środowisko naturalne to dziś konieczność. Nikt też chyba nie ma wątpliwości, że edukować w tej materii należy od dziecka, by proekologiczne zachowania były w dorosłym życiu czymś oczywistym. Poza tym dzieci nie żyją w wyimaginowanym świecie, do nich również – w takiej lub innej formie – docierają wieści o zmianach klimatu i  zanieczyszczeniu środowiska. Jak więc mówić o przyczynach ekologicznego kryzysu i jak skutecznie zaangażować młodych ludzi w ratowanie i ochronę przyrody? Można to zrobić m.in. za pomocą literatury i znakomitej serii „Ocalimy Świat!”, wydanej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

„Oddech smoka”, to jeden z trzech tomów opowiadań wydanych w serii „Ocalimy Świat!”.  Dedykowany jest dzieciom od 7 lat. Swoje literackie umiejętności zaprezentowali w nim m.in. Tomasz Samojlik, Barbara Kosmowska czy Rafał Witek. W każdym tekście pojawia się jakiś ekologiczny problem, opisywane są jego przyczyny i podpowiedzi – co możemy zrobić, by poprawić sytuację.

Dlaczego należy segregować śmieci i jak robić to właściwie? Jakie znaczenie mają dla nas pszczoły, co im grozi i dlaczego warto je ratować? Jakie zmiany możemy wprowadzić w naszym otoczeniu, by chronić naturę? Jak zapobiegać marnowaniu żywności i globalnemu ociepleniu oraz dlaczego egzotycznych zwierząt nie powinno się trzymać w domu? Tego wszystkiego młody czytelnik dowie się z książki „Oddech smoka”. Warto podkreślić, że są to opowiadania współczesne, co pomaga dzieciom utożsamiać się z bohaterami opowieści.

Co istotne, obok kwestii ekologicznych, autorzy opisują zjawiska i sytuacje, z jakimi na co dzień mają do czynienia młodzi ludzie, takie jak: potrzeba przynależności do grupy, brak akceptacji czy siła współdziałania.

Duże wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie Tomasza Samojlika, który porusza kwestię pomagania innym i podpowiada jak robić to dobrze – odpowiadając na realne potrzeby i nie upokarzając przy tym drugiego człowieka. Bo choć intencje mamy dobre, przyjęta forma nie zawsze jest odpowiednia – piszę te słowa mając w pamięci wybuch wojny w Ukrainie i falę uchodźców, potrzebujących wówczas konkretnego wsparcia.

Każde z opowiadań w tomie przemyca w treści jakieś wartości moralne: szacunek, uczciwość, życzliwość, odpowiedzialność, umiar, przyjaźń, mądrość, humor, wolność lub zaangażowanie. Wszystkie one opisane są na końcu książki.

Zadbano również o szatę graficzną, za ilustracje odpowiedzialna była Jona Jung, współautorka – z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel – bestsellerowego cyklu książek i serialu animowanego „Pamiętnik Florki”. W publikacji zastosowano też większą czcionkę, by ułatwić dzieciom czytanie.

Znakomita i jakże dziś potrzebna lektura. Nie tylko dla dzieci. Polecam bardzo.

O serii „Ocalimy świat!”:

Dzieci i młodzież coraz częściej słyszą i oglądają przekazy dotyczące problemów ekologicznych. Topniejące lodowce, wycinki lasów tropikalnych, tornada i powodzie, pożary i susze, góry śmieci na lądzie i w oceanie, wymieranie wielu gatunków zwierząt… My, ludzie, swoją rosnącą produkcją, konsumpcją i śmieceniem doprowadziliśmy do globalnego kryzysu ekologicznego i zmian klimatu, które zagrażają życiu na planecie.

Młodzi ludzie niepokoją się o przyszłość. Chcą włączyć się w ratowanie życia na Ziemi. Aby postępować odpowiedzialnie i mądrze, muszą mieć wiedzę i podejmować dobre decyzje, z szacunkiem dla wszystkich współmieszkańców planety.

Zadaniem każdej z tych wyjątkowych propozycji literackich jest wprowadzenie młodych odbiorców w świat problemów ekologicznych oraz wartości moralnych. Sfery te są bowiem ze sobą ściśle związane, ponieważ obecny globalny kryzys ekologiczny jest skutkiem głębokiego kryzysu wartości.

(źródło: calapolskaczytadzieciom.pl)

 

Tytuł: Oddech smoka

Autor: Praca zbiorowa: Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko

Seria: Ocalimy Świat!

Ilustracje: Jona Jung

Wydawca: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Oprawa: zintegrowana

Rok wydania: 2022

ISBN: 978-83-8295-172-1

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *