Przeczytałam, to się wypowiem: „Cień róży. Katia i sekrety prababki” Katarzyna Droga (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Cień róży. Katia i sekrety prababki” Katarzyna Droga

Romans, tajemnica i przygoda, a w tle historia i klimatyczna Krynica Morska. Jeśli szukacie lekkiego czytadła na upalne dni – oto ono: „Cień róży” Katarzyny Drogiej.

Gdyby nie znajome nazwisko autorki na okładce, prawdopodobnie nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę. Do tego opis zapowiadający romans – zupełnie nie moja bajka. A jednak,   poszukując niewymagającego czytadła na upalny, letni dzień, chwyciłam lekturę, leżącą na górze stosu, piętrzącego się przy moim łóżku. Traf chciał, że był to „Cień róży” Katarzyny Drogiej.

Główna bohaterka, Katia Shadow to dziennikarka, opisująca rodzinne historie i tajemnice przeszłości. Wierzy, że to, co przytrafiło się naszym przodkom, ma wpływ na nasze życie. Ambitna, dociekliwa i niezależna właśnie planuje zmianę stanu cywilnego, choć z przyszłym małżonkiem – Piotrem – łączy ją raczej zdrowy rozsądek, aniżeli wielka miłość. Kiedy Katia poznaje historię romansu dziewiętnastoletniej wówczas, ale już zamężnej, prababki Róży z Vadimem – oficerem z Kresów, postanawia odszukać grób biologicznego pradziadka i poznać jego losy. Jest przekonana, że tylko w ten sposób uda jej się stworzyć trwały, szczęśliwy związek.

Nie zaskoczę Was – na drodze do Krynicy Katia poznaje przystojnego Pawła i wbrew wyznawanym zasadom, wdaje się z nim w romans. Podczas, gdy ona próbuje odkryć tajemnice własnej rodziny, on pomaga w odkrywaniu skarbów historii jako kolekcjoner militariów i ekspert, współpracujący z muzeami. Nie wiedzą jeszcze, że przed laty, w tym samym nadmorskim kurorcie splotły się losy ich przodków.

Ta powieść bywa miejscami naiwna, miejscami zabawna. Zdarzają się tzw. „momenty”, choć szczęśliwie autorka nie serwuje anatomicznych opisów, a raczej stawia na namiętność w wydaniu romantycznym. Sporo jest za to przygód rodem z filmów o poszukiwaczach skarbów lub historii z książkowej serii o Panu Samochodziku.

Warto docenić tło całej opowieści. Katarzyna Droga zabiera czytelnika w podróż do klimatycznej Krynicy Morskiej, sięgając do historii tego miejsca i przemycając informacje dotyczące niegdysiejszego kurortu Kahlberg, ale też trudnych czasów wojennych, w tym ucieczki ludności przed Armią Czerwoną przez zamarznięty Zalew Wiślany w 1945 r., podczas której zginęły tysiące ludzi.

Gatunkowo „Cień róży” to nie moje klimaty, ale jeśli szukacie lekkiej lektury na weekend, wakacje czy urlop, takiego typowego czytadła, które oderwie Was na chwilę od trudnych, przytłaczających tematów, pozwoli się zresetować, a być może również zaciekawi historią Krynicy Morskiej, militariów czy skarbów, wydobywanych z morskich głębin, to „Cień róży” jest właśnie dla Was.

Opis wydawcy:

Katia Shadow to pseudonim dziennikarki, która na co dzień opisuje tajemnice przeszłości. Tym razem wyrusza nad Bałtyk w poszukiwaniu prawdy o własnej rodzinie. Co zdarzyło się przed laty w cieniu parasolek i eleganckich pensjonatów? Pytania stawiane przodkom niosą odpowiedzi zdolne wywrócić życie prawnuczki do góry nogami. A jednak warto pytać i szukać, zwłaszcza na pięć minut przed własnym ślubem. Zaginiony pradziadek, zakochana – nie w mężu – prababka. Historie zatopione w głębi morza i Zalewu Wiślanego.  Zdjęcia tajemniczej nieznajomej „M” z Belle Epoque.  Czy ich losy mogą mieć wpływ na życie młodej kobiety, która urodziła się sto lat później?

Tak, jeśli spotyka na swojej drodze człowieka, który także czegoś szuka. Tak, jeśli właśnie jemu chce zdradzić swoje prawdziwe imię.

Tytuł: Cień róży. Katia i sekrety przodków

Autor: Katarzyna Droga

Wydawnictwo: Zwierciadło

Rok wydania: 2022 (wydanie II, zmienione)

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 272

ISBN: 978-83-8132-322-2

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *