Przeczytałam, to się wypowiem: „Co się stało z Bennettami?” Lisa Scottoline (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Co się stało z Bennettami?” Lisa Scottoline

Błyskawiczne czytadło na weekend. Błyskawiczne, bo opowieść Lisy Scottoline wciąga i nie pozwala się oderwać. Jeśli jesteście fanami wartkiej akcji i kryminalnych zagadek z domieszką psychologii i wielkiej polityki w tle, ta powieść powinna Wam się spodobać. No chyba, że macie uczulenie na ten amerykański styl…

Rodzina Bennettów – Jason, Lucinda i dwójka ich dzieci, Allison oraz Ethan, wracają do domu po wygranym przez drużynę córki meczu hokejowym. Nagle zajeżdża im drogę furgonetka, dwóch uzbrojonych mężczyzn chce ukraść wóz. Pada strzał, Allison zostaje ranna. Podczas, gdy Bennettowie są zajęci ratowaniem córki, pada kolejny strzał – jeden z napastników zabija drugiego, porzuca broń i ucieka furgonetką.

Allison umiera, rodzina jest zrozpaczona, lecz nie ma czasu na żałobę. Jeszcze tej samej nocy do ich domu pukają agenci FBI, twierdząc że Bennettowie stali się niewygodnymi świadkami gangsterskich porachunków i grozi im niebezpieczeństwo. Rodzina zostaje objęta programem ochrony świadków, musi uciekać z własnego domu, zerwać kontakty z bliskimi i przyjaciółmi, odtąd zmuszeni są żyć wedle zasad narzuconych im przez FBI, nie mogąc nawet pochować własnej córki.

Narratorem i głównym bohaterem w tej opowieści jest Jason – mąż i ojciec. Widzimy świat jego oczami, wiemy co myśli i czuje, z czym się zmaga, co planuje.

Powieść „Co się stało z Bennettami?” dzieli się wyraźnie na dwie części. Pierwsza to etap szoku i żałoby, której nie można spokojnie przeżyć. Autorka tworzy historię rodziny, która po stracie dziecka zaczyna się rozpadać, stojąc jednocześnie w obliczu utraty tożsamości i konieczności budowania życia na nowo. Dramatyczne próby zachowania pozorów „normalności”, maskują poczucie winy i wzajemne, niewypowiedziane oskarżenia. Cała rodzina zmaga się z zespołem stresu pourazowego: Ethan przestaje jeść, ma objawy depresji, Lucinda jest załamana, a w Jasonie narasta złość, frustracja i chęć wymierzenia sprawiedliwości.

Druga część powieści rozpoczyna się w momencie, gdy Jason Bennett przestaje ufać FBI,  postanawia wszcząć własne śledztwo i ukarać winnego śmierci córki. Akcja gwałtownie przyspiesza, a na naszych oczach rodzi się nowy Jason – silny, zdeterminowany, gotów na wszystko, by zabójca poniósł odpowiedzialność za swoje czyny. I tu autorka rozkłada cały wachlarz cech amerykańskiego kina akcji: bohater-mściciel, intryga w którą uwikłani są funkcjonariusze policji i polityczna wierchuszka, brawurowe pościgi, sceny walki, strzelanina, kolejne morderstwa i przyczyna tego wszystkiego, kryjąca się w przeszłości głównego bohatera. To właściwie gotowy scenariusz filmu.

Czyta się naprawdę świetnie, choć jest to historia zupełnie oderwana od polskiej rzeczywistości i mało wiarygodna. A przynajmniej ja nie kupuję opowieści o naginaniu procedur przez agentów FBI, tylko dlatego, że człowiek objęty programem ochrony świadków tak sobie życzy.

Jeśli jednak świadomie decydujecie się na sięgnięcie po thriller w amerykańskim stylu, dostaniecie dokładnie to, czego chcieliścir, a nawet trochę więcej, bo ta wspomniana pierwsza część porusza naprawdę istotne kwestie z obszaru psychologii czy relacji międzyludzkich.

Tak więc, jeśli właśnie wybieracie się na weekend pod gruszą, wakacje, urlop albo po prostu macie dwa wolne wieczory, lubicie thrillery, zagadki i wartką akcję, „Co się stało z Bennettami?” będzie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli doceniasz moją twórczość, możesz postawić mi wirtualną kawę w serwisie Buy Coffee To: Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wydawca o książce:

Ktoś zaatakował twoją rodzinę. Co wybierzesz: bezpieczeństwo czy sprawiedliwość?

Jason Bennett jest typowym ojcem z amerykańskiego przedmieścia. Któregoś dnia sprawy przybierają jednak niepokojący obrót – gdy odwozi rodzinę do domu po meczu hokeja, zaczyna ich śledzić podejrzany pikap. Nagle z samochodu wyskakuje dwóch mężczyzn i wymierza broń w Jasona, żądając jego auta. Ta krótka, ale pełna przemocy chwila odciśnie trwałe piętno na psychice mężczyzny.
Później tej samej nocy Jasona i jego rodzinę odwiedza FBI. Agenci twierdzą, że napastnicy byli członkami groźnego gangu handlującego narkotykami, a familia Bennettów jest teraz ich nowym celem. Jedyne wyjście z sytuacji to przystąpienie do programu ochrony świadków, który – jak się okazuje – chroni informatorów policyjnych, a nie przestrzegających prawa, zwyczajnych obywateli.
Opuściwszy świat, który znają, uwięzieni w nieznanym miejscu, Bennettowie powoli przestają być rodziną. Wtedy właśnie Jason poznaje prawdę… i zdaje sobie sprawę, że pora wziąć sprawy we swoje ręce.

Lisa Scottoline – autorka licznych bestsellerów z listy „New York Timesa”, laureatka Nagrody Edgara, przewodnicząca organizacji Mystery Writers of America oraz pomysłodawczyni kursów Justice & Fiction na University of Pennsylvania Law School, dzięki którym zdobyła tytuł najlepszego wykładowcy. Jej książki ukazały się w nakładzie przeszło 30 milionów egzemplarzy w 35 krajach, a prawa do thrillerów zostały zakupione przez telewizję i wytwórnie filmowe. Mieszka w Filadelfii wraz z gromadą uroczych, choć niesfornych zwierzaków.

Autor: Lisa Scottoline

Tytuł: Co się stało z Bennettami?

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2022

Tytuł oryginału: What happened to the Bennetts

Przekład: Magdalena Moltzan-Małkowska

Oprawa: miękka

Ilość stron: 456

ISBN: 978-83-8295-212-4

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *