Przeczytałam, to się wypowiem: „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” Gary Keller, Jay Papasan (wideo)

„Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” Gary Keller, Jay Papasan

Wspominałam nieraz, że był czas, gdy często sięgałam po poradniki. Uważam, że należy korzystać z dobrych praktyk innych ludzi, pod warunkiem wszakże, że faktycznie pozwalają nam wprowadzić w naszym życiu pozytywne zmiany. Jednocześnie cenię swój czas i skoro poświęcam go na czytanie poradnika, to oczekuję konkretów.

Czytając „Jedną rzecz” miałam wrażenie, że Gary Keller i Jay Papasan przez ponad 230 stron rozwodzą się nad koncepcją, którą można opisać w kilku akapitach. A cóż to za koncepcja? W skrócie rzecz ujmując jest to system ustalania priorytetów poprzez stopniowe eliminowanie kolejnych punktów na liście zadań, aż do momentu, gdy będziemy w stanie wskazać jedną rzecz – tę najważniejszą, będącą odpowiedzią na pytanie „Jaką jedną rzecz mogę zrobić właśnie teraz z myślą o realizacji długofalowego celu?”.

Oprócz tego, autorzy wskazują mity, stojące – ich zdaniem – na drodze do sukcesu, takie jak: pułapka wielozadaniowości, wiara w to, że wystarczy chcieć czy przecenianie roli zdyscyplinowania. Ponadto podpowiadają jak wyznaczyć cele i zarządzać czasem. Spora część książki poświęcona jest kwestii produktywności, w tym czynnikom ją obniżającym: nieumiejętności odmawiania, lękowi przed chaosem, złym nawykom zdrowotnym i brakowi wsparcia ze strony otoczenia.

Całość napisana jest całkiem przystępnym językiem, choć chwilami przychodziło mi na myśl słowo „bełkot”, kiedy po raz kolejny czytałam o tym samym. Zmieniały się użyte wyrazy, ale sens pozostawał ten sam.

Czy wyciągnęłam z lektury tej książki coś dla siebie? Tak. Ponownie przyjrzałam się wyznaczonym wcześniej celom i skupiłam na działaniach przybliżających mnie do ich osiągnięcia. Przeszkadzała mi forma rozwlekłej opowieści – momentami miałam poczucie źle spożytkowanego, żeby nie powiedzieć zmarnowanego, czasu. Może gdybym nie miała w zwyczaju czytać książek „od deski do deski”, a jedynie bym je przeglądała, skorzystałabym w pełni z przejrzystego układu tekstu. I tu ukłon w stronę osób, odpowiedzialnych za wygląd tej publikacji.

Niestety, coraz częściej spotykam się z niechlujstwem przy tworzeniu książek, dlatego z przyjemnością stwierdzam, że w przypadku „Jednej rzeczy” wszystko jest przemyślane: układ tekstu, rozmieszczenie grafik, cytatów i podsumowań kolejnych rozdziałów. Redaktorsko i korektorsko też właściwie nie ma się do czego za bardzo przyczepić. Wygląda to po prostu dobrze, ładnie, schludnie.

Podsumowując – jeśli macie sporo wolnego czasu i ochotę na książkę o zwiększaniu produktywności – śmiało, czytajcie i bierzcie z tego tekstu wszystko, co najlepsze. Niewykluczone, że do Was „Jedna rzecz” przemówi bardziej aniżeli do mnie. A jeśli do tego realnie wpłynie na Wasze życie, to będziecie wiedzieć, że było warto.

Wydawca o książce:

Chcesz więcej! Więcej pieniędzy, czasu i satysfakcji z życia. A zarazem chcesz mniej! Mniej pracy, obowiązków i stresu. Autorzy z list bestsellerów „New York Timesa” – Gary Keller i Jay Papasan – uczą, w jaki sposób koncepcja JEDNEJ rzeczy może całkowicie zmienić podejście do każdej dziedziny życia, wpłynąć na dokonywane wybory i odnoszone rezultaty. Czasami twoja JEDNA rzecz będzie pierwszą rzeczą na liście. Czasami – jedyną.  Ale zawsze to właśnie ona przyniesie niezwykłe efekty. Jaka jest twoja JEDNA rzecz?

Tytuł: Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

Autor: Gary Keller, Jay Papasan

Wydawca: Galaktyka

Rok wydania: 2013, Wydanie I, dodruk 2020

Oprawa: twarda

Liczba stron: 240

ISBN: 978-83-7579-653-7

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *