Przeczytałam, to się wypowiem: „Kasia w pasiece” Marta Konek (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Kasia w pasiece” Marta Konek (wideo)

Ile wiemy o pszczołach – owadach, bez których zginie ludzkość, a których populacja maleje[1]? Czy mamy świadomość co im szkodzi i jak możemy im pomóc? Czy wiemy jak powstaje miód i jaką rolę pełnią poszczególni członkowie pszczelej społeczności? O tym wszystkim i o kilku innych, ważnych sprawach, pisze w swojej książce dla dzieci, Marta Konek.

Postępujące zmiany klimatyczne, zmniejszająca się różnorodność dzikich roślin, używane powszechnie środki owadobójcze, nawozy stosowane w rolnictwie czy zwiększająca się liczba upraw roślin modyfikowanych genetycznie – to zaledwie kilka czynników, wpływających na wzrost śmiertelności pszczół[2]. Świadomie wybrałam właśnie te, będące konsekwencją działań człowieka, choć niestety lista naszych grzechów wobec pszczelich przyjaciół jest znacznie dłuższa.

Co prawda od kilku lat temat wymierania pszczół powoli „przebija się” do powszechnej świadomości, ale… jest ignorowany. Zdajemy się nie widzieć zależności pomiędzy gatunkami, a wielkiej filozofii tu nie ma: jeśli wyginą pszczoły, wyginą też ludzie.

Widząc poziom ignorancji konsumpcyjnego wciąż (mimo pandemicznych doświadczeń, które miały skierować naszą uwagę ku niematerialnym wartościom) społeczeństwa, nie mam zbyt wielkich nadziei na to, że odmienimy los naszej planety. Mogą to natomiast zrobić kolejne pokolenia. Kluczem jest świadomość i edukacja.

I tu z pomocą przychodzi Marta Konek – pszczelarka i dziennikarka, która zaprasza dzieci do pasieki. Snując opowieść o Kasi – rezolutnej i ciekawskiej dziewczynce, autorka wprowadza młodego czytelnika do świata przyrody.

Babcia Kasi prowadzi pasiekę, z cierpliwością odpowiada na niezliczone pytania dziewczynki, wyjaśnia m.in. jak zbudowany jest ul, jak należy się zachowywać w obecności pszczół, jaką rolę pełni królowa, a jaką robotnice czy trutnie, czym jest rójka, a czym oblot. Konek tłumaczy dlaczego pszczoły są takie ważne, ale też podpowiada co szkodzi owadom i jak im pomóc.

Choć to pszczoły są głównymi, zwierzęcymi bohaterami tej książki, autorka przemyca również wiedzę na temat zachowań ptaków czy innych owadów, ale też porady z zakresu ogrodnictwa. Jako pomocy w objaśnianiu świata natury, używa m.in. ludowych mądrości, w postaci powiedzonek (np. „Siejesz w błoto, zbierasz złoto”) oraz ilustracji, autorstwa Natalii Piróg.

Ładnie wydana, mądra, uwrażliwiająca młodego człowieka na przyrodę i niezwykle potrzebna – szczególnie dzisiaj – książka. Polecam bardzo!

Wydawca o książce:

Słowo do dzieci
Oto Kasia. Kasia kocha przyrodę. Kasię bardzo ciekawi świat, więc zadaje mnóstwo pytań. Kasia z uwagą przygląda się pszczołom, osom, trzmielom, motylom i wielu innym zwierzętom. Wie, że są tak samo ważne jak człowiek i uczy się, jak im nie szkodzić.
Życzę Wam, żebyście byli jak Kasia – ufni, uważni, radośni, ciekawi świata, dociekliwi. Nie dawajcie się zbywać! Pytajcie! Czytajcie! I miejcie szeroko otwarte oczy, bo świat jest piękny i pełny niespodzianek!
MARTA KONEK

Słowo do dorosłych
Dzieci są niezwykle uważnymi obserwatorami przyrody. Zauważają takie szczegóły, na jakie my, dorośli, przestaliśmy zwracać uwagę. Zadają takie pytania, które nas, dorosłych, zaskakują i zmuszają do zastanowienia się nad istotą tego, co zwykliśmy przyjmować za oczywiste. Dlatego warto posłuchać, co mają do powiedzenia i warto zadać sobie trud, by wraz z nimi szukać odpowiedzi.
Życzę Wam, by podróż, jaką odbędziecie z Kasią i z Waszymi dziećmi do świata pszczół, stała się ekscytującą przygodą, która przyniesie wiele przyrodniczych odkryć.
MARTA KONEK

O AUTORCE:
Marta Konek – autorka przewodników i monografii o Łobżenicy i regionie Krajny. Pszczelarka, dziennikarka, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim. Prowadzi pasiekę „Z głową w ulach”. W 2020 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, w ramach którego napisała i wydała książkę dla dzieci Kasia w pasiece. Wcześniej nagradzana była za działalność kulturalną przez Starostę Pilskiego i Burmistrza Łobżenicy. W 2021 roku ukazała się jej debiutancka książka dla dorosłych Z głową w ulach. Opowieści o pszczołach z Krajny miodem płynącej.

Tytuł: Kasia w pasiece

Autor: Marta Konek

Ilustracje: Natalia Piróg

Wydawca: Paśny Buriat

Rok wydania: 2022 (Wydanie II)

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-963496-7-5

 

[1] https://www.pomagamypszczolom.pl/o-pszczolach/
[2] https://www.savingbees.org/pl/nasze-przyjaciolki-pszczoly/

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *