Przeczytałam, to się wypowiem: „Klasyka z twistem” Patrycja Cierocka-Szumichora (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Klasyka z twistem” Patrycja Cierocka-Szumichora

Dziś coś dla miłośników/miłośniczek klasyki w nowoczesnym wydaniu. Patrycja Cierocka-Szumichora w branży odzieżowej – jak sama twierdzi – jest od zawsze i nazywa się „sukcesorką jednej z pierwszych polskich marek odzieżowych”[1], założonej przez jej mamę. Dyrektor kreatywna marki Patrizia Aryton ma wykształcenie i doświadczenie, w pełni uprawniające ją do podjęcia próby zdefiniowania nowoczesnej klasyki. I to właśnie uczyniła.

By mówić o nowoczesnej klasyce, dobrze jest najpierw zdefiniować to pojęcie. Zdaniem autorki, to styl, bazujący na rzeczach wysokiej jakości, gdzie zakup ubrania, butów czy dodatków jest inwestycją na lata, w rezultacie czego kupujemy mniej, a nosimy dłużej.

Jako nadrzędną zasadę nowoczesnej elegancji Cierocka-Szumichora wskazuje kontrę – łączenie cienkiego materiału z grubym, matu z połyskiem, miksowanie elementów różnych stylów, zestawianie rzeczy pozornie niepasujących (niepasujących wedle konserwatywnego podejścia do tematu).

Książka bogato ilustrowana, z mnóstwem przykładów stylizacji i podpowiedzi: jak zestawiać ze sobą kolory, jak stylizować poszczególne elementy garderoby, np. dres, romantyczną sukienkę, marynarkę, cygaretki czy wełniany płaszcz, jak ocenić skład danego ubrania. Choć autorka zachęca do kreatywności, przełamywania schematów i odwagi w poszukiwaniu własnego stylu, prezentuje też sprawdzone zestawy m.in. na podróż służbową czy wesele. Jest tu oczywiście element autopromocji, bo większość rzeczy w prezentowanych outfitach to marka Patrizia Aryton, ale też trudno mieć o to pretensje. Są też ćwiczenia, mające pomóc w nauce tworzenia niebanalnych modowych połączeń.

Ciekawy i szczególnie pomocny wydał mi się rozdział opisujący odmiany/poziomy dress code’u (business professional, business casual, smart casual) i podpowiedzi jak dostosować swój strój do zasad, panujących w naszej firmie.

Nie do końca pasował mi język, używany przez autorkę, tzn. określenia typu „zawiesisty kolor” są – jak sądzę – dla dużej części czytelników niejasne. Zawiesisty, czyli jaki? Trochę zabrakło uważności na tę kwestię, ale warto też zaznaczyć, że duża część określeń, związanych z modą, z formą, stylem, w tym określenia obcojęzyczne, używane w publikacji, znalazły się w słowniczku pojęć, umieszczonym na końcu książki.

Był też jeden punkt, w którym coś mi zazgrzytało w tym przekazie. Mimo, iż pada tu deklaracja, że ekologia jest ważna [s. 16: „(…) kupowanie rzeczy niskiej jakości jest stratą dla środowiska i naszego budżetu.”; „Lepiej inwestować w wysokogatunkowe rzeczy (…). To bardziej ekonomiczne i ekologiczne”], znajdziemy też zachętę do włączenia do naszej szafy spodni z ekoskóry [s. 101 „(…) wprowadź do szafy spodnie z ekoskóry. Podciągają każdą stylizację poziom wyżej.”]. Można by rzec: „kto nigdy nie nosił ekoskóry, niech pierwszy rzuci kamieniem”. Sama mam nie tylko spodnie, ale też kurtkę ramoneskę z tego tworzywa, jednocześnie już jakiś czas temu zadeklarowałam publicznie, że nigdy więcej nie kupię wyrobów z ekoskóry, ponieważ jest to plastik, rozkładający się kilkaset lat (poliuretan ok. 500, polichlorek winylu – ok. 1000[2]). Autorka ma prawo twierdzić, że ekoskóra „podciągnie każdą stylizację poziom wyżej” (choć ja akurat się z tym nie zgadzam), ale nie udawajmy, że ma to coś wspólnego z ekologią. Chyba, że mówimy o próbach wytworzenia trwałego zamiennika skóry naturalnej ze skórek owoców, co – swoją drogą – już się dzieje i można nabyć np. torebkę ze skórek jabłka. Ale o tym w tej książce nie ma ani słowa.

Całość uzupełnia rozdział, dotyczący wizażu, którego autorką jest Agata Zygadło. Można tam znaleźć wskazówki jak wykonać codzienny makijaż.

Z książkami, jak z ludźmi – albo czujecie, że nadajecie na tych samych falach, albo nie. I o ile ta cała filozofia podejścia do klasyki i jej nowoczesnego wydania w dużej mierze pokrywa się z moim myśleniem o modzie, to sposób narracji mi nie odpowiadał.

Zostawiam Was z tymi moimi refleksjami, ale jednocześnie podkreślam, że to subiektywne odczucia i – jak zwykle w takich sytuacjach – zalecam wyrobić sobie własne zdanie na podstawie lektury.

Jeśli doceniasz moją twórczość, możesz postawić mi wirtualną kawę w serwisie Buy Coffee To: Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Wydawca o książce:

Patrycja Cierocka-Szumichora w swojej pierwszej publikacji zebrała zasady, dzięki którym odbiorcy będą mogli zmienić myślenie o stylu i modzie. Przełamuje też ważne stereotypy – jak ten o dopasowaniu stylizacji do wieku czy łączeniu kolorów. Obserwacje autorki przeplatają się z serią praktycznych porad oraz ćwiczeń, dzięki którym tworzenie codziennych zestawów ubrań będzie przyjemnością.

„Klasyka z twistem” to spis zasad współczesnej klasyki, czyli stylu zgodnego z duchem i potrzebami współczesnej kobiety – mody lekkiej, bezpretensjonalnej, estetycznej i swobodnej. Po przeczytaniu książki będziesz wiedzieć:jak łączyć kolory,jak budować stylizacje i dobierać akcesoria,jakie zestawy wybierać na różne okoliczności,na co zwrócić uwagę podczas robienia zakupów.Książka oprócz zebranych zasad i porad przyciąga uwagę wyjątkowymi ilustracjami, które na potrzeby wydania stworzyły Agata Wierzbicka. Uzupełnieniem nowoczesnej klasyki jest naturalny wizaż i jemu poświęcony jest ostatni rozdział spisany przez Agatę Zygadło.

Autor: Patrycja Cierocka-Szumichora

Tytuł: Klasyka z twistem czyli jak wyglądać nowocześnie w klasyce

Wydawca: Aryton [na podst. Katalogu Biblioteki Narodowej]

Rok wydania: 2022

Ilość stron: 192

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-964286-0-8

 

 

[1] Patrycja Cierocka-Szumichora, Klasyka z twistem czyli jak wyglądać nowocześnie w klasyce, Gdańsk 2022, s. 8
[2] Zob. https://sartolane.pl/blog/ekologia/ekologia-rozdzial-i-skora [dostęp 13.03.2023]

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *