Przeczytałam, to się wypowiem: „Lato wielkiej wagi” Jennifer Weiner (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Lato wielkiej wagi” Jennifer Weiner

Ważne społecznie tematy ubrane w lekką, nieco hollywoodzką formę. Do tego gatunkowy miszmasz, bo mamy tu połączenie powieści obyczajowej, romansu, kryminału i komedii. Książka „Lato wielkiej wagi” Jennifer Weiner polecana jest jako lektura na wakacje. Czy zabrałabym ją na urlop? Sprawdźcie.


Główna bohaterka, Daphne Berg, jest instagramową influencerką plus size. Jej przygoda z Instagramem zaczęła się przypadkiem – ktoś nagrał film, na którym przywołuje do porządku chłopaka, który próbował ją upokorzyć ze względu na jej wagę. I choć bała się ośmieszenia, postawiła wszystko na jedną kartę – założyła bloga i konto w mediach społecznościowych, by wspierać inne dziewczyny, zmagające się z podobnym problemem.

Traumatyczne wydarzenie udaje jej się przekuć w sukces, rośnie liczba obserwatorów, pojawiają się propozycje współpracy reklamowej, a sama Daphne czerpie siłę z interakcji z internautami.

Po sześciu latach milczenia, Daphne dostaje zaproszenie na ślub swojej dawnej przyjaciółki – Drue. Dawnej, ponieważ Drue miała swój udział w wydarzeniach, które trafiły do Internetu w formie filmu i całkowicie zmieniły życie Daphne. Okazuje się jednak, że mimo upływu czasu, główna bohaterka nadal rozpaczliwie pragnie przyjaźni i akceptacji popularnej koleżanki, dlatego zgadza się zostać jej druhną.

W założeniu miała to być lekka książka na wakacje, choć z ważnymi problemami społecznymi w tle, takimi jak: prześladowania ze względu na wygląd wśród dzieci i nastolatków, toksyczna przyjaźń, trudne relacje rodzinne czy kwestia udawania w sieci kogoś, kim się nie jest.

Skomplikowana relacja pomiędzy Daphne i Drue przypomina mi tę rodzącą się pomiędzy ofiarą i  katem. To forma uzależnienia, słabość, z którą główna bohaterka zupełnie sobie nie radzi. Trzeba jednak przyznać, że daleko Jennifer Weiner do uproszczeń w rodzaju „czarne-białe”. Okrucieństwem Drue maskuje poczucie odrzucenia, brak ciepła i miłości ze strony rodziców, którzy za dolary chcą sobie kupić święty spokój. W powieści pojawia się ostra krytyka „kasty bogaczy”, żyjących w oderwaniu od rzeczywistości, dla których priorytetem są pieniądze, a każda znajomość obliczona jest na potencjalne zyski.

To także książka o tym, do czego może posunąć się dziecko, by zyskać aprobatę i uwagę rodziców, i ile ze swojego życia i prywatności sprzedajemy współcześnie w Internecie.

Do połowy to powieść obyczajowa, z domieszką komedii i  romansu. Niestety, autorka nagle postanowiła zabawić się gatunkami i wprowadzić wątek kryminalny w postaci zabójstwa. I to był poważny błąd. O ile część pierwsza broni się, mimo pewnej naiwności i scen rodem z amerykańskich filmów dla nastolatek, o tyle druga jest totalnym nieporozumieniem. Za dużo zbiegów okoliczności, kiepsko poprowadzona intryga, historia – dla mnie – całkowicie niewiarygodna.

Na pewno jest to książka z przesłaniem – social media to maska, kreacja niewiele mająca wspólnego z prawdziwym życiem, a za pozorami szczęścia, często kryje się jakaś trauma.

Doceniam wagę tego przekazu i tym bardziej żałuję, że ta książka zupełnie mnie do siebie nie przekonała. Gdybym miała ją jakoś zaklasyfikować, pewnie wrzuciłabym ją na półkę z powieściami dla młodzieży, bo choć bohaterki są dorosłymi kobietami, ta forma bardziej mi pasuje do opowieści z amerykańskich liceów. Miks gatunkowy zupełnie się tu nie sprawdził, zabrakło jakiegoś głębszego rysu psychologicznego głównej bohaterki – niby  wiemy z czym się zmaga, ale znowu miałam to poczucie dysonansu pomiędzy tematyką a formą.

Dlatego nie zabrałabym tej książki na urlop, ale – jak wielokrotnie podkreślałam – gusta są różne i o nich się nie dyskutuje. Jestem przekonana, że ta publikacja znalazła także swoich amatorów. Po prostu nie jestem to ja.
Jeśli doceniasz moją twórczość, możesz postawić mi wirtualną kawę w serwisie Buy Coffee To: Postaw mi kawę na buycoffee.to

Opis Wydawcy:

Lato wielkiej wagi to błyskotliwa, a zarazem poruszająca powieść o złożoności relacji między kobietami, o pułapkach, jakie zastawia życie w świetle jupiterów i w internecie, a także o niezłomności ludzkiego ducha. To także dowcipna, wzruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni i odkrywaniu tego, co jest najważniejsze.

Sześć lat po kłótni, która zakończyła ich przyjaźń, Daphne Berg doznaje szoku, gdy Drew Cavanagh, piękna i kwitnąca jak dawniej, pojawia się znowu w jej życiu i prosi o ogromną przysługę. Przez ten czas Daphne nie zamieniła z Drew ani słowa, nie obserwuje jej nawet w mediach społecznościowych, dlatego gdy dawna przyjaciółka prosi ją, by została pierwszą druhną na jej ślubie, który ma być towarzyskim wydarzeniem lata, Daphne dosłownie odbiera mowę.

Drue zawsze miała wszystko – poza umiejętnością podtrzymywania przyjaźni. Daphne jednak nie jest już tamtym usłużnym cieniem, którym była w liceum. Prowadzi teraz życie, które kocha, rozwijając się zawodowo jako instagramowa influencerka plus-size. Wpuszczając znowu do swego życia wytworną, ponętną Drue, podejmuje ryzyko, które jednak może wynagrodzić zaproszenie do spędzenia weekendu w nadmorskiej rezydencji na Cape Cod. Drue prosi i błaga, roztaczając wizję poznania fajnych facetów tak długo, aż Daphne czuje się znów bezsilna wobec syreniego śpiewu swojej przyjaciółki.

Tytuł: Lato wielkiej wagi

Autor: Jennifer Weiner

Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga

Tytuł oryginału: Big Summer

Przekład z języka angielskiego: Violetta Dobosz

Rok wydania: 2022

Ilość stron: 385

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-8230-360-5

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *