Przeczytałam, to się wypowiem: „Przejęcie” Wojciech Chmielarz (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Przejęcie” Wojciech Chmielarz

Książkowe serie bywają bardzo nierówne. Jedna część potrafi zachwycić, inna – rozczarować, dlatego zawsze mam pewne obawy, sięgając po kolejny tom. Tym razem pragnę jednak zapewnić, iż „Przejęcie” Wojciecha Chmielarza – trzecia część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką – nie tylko nie rozczarowuje, ale zgodnie z oczekiwaniami, wciąga, porywa i zaskakuje.

Komisarz Jakub Mortka ponownie w Warszawie. Tym razem ma odnaleźć zabójcę mężczyzny, którego ciało – z rozprutym brzuchem, skrępowanymi rękoma i orzeszkiem ziemnym ukrytym w jednej z dłoni – zwisało z Mostu Gdańskiego.

Kiedy przełożony Mortki, podinspektor Andrzejewski, przydziela mu jako współpracownika aspirant Annę Suchocką, powszechnie znaną jako Sucha, komisarz nie jest zachwycony. Wolałby pracować ze swoim znajomym – Kochanem. Na szczęście Sucha wydaje się być całkiem bystra.

Tymczasem Kochan jest zajęty gromadzeniem dokumentacji do obiecanego awansu. Prowadzona przez niego sprawa samobójstwa młodej kobiety, wzbudza zainteresowanie Mortki. Komisarz widzi niesprawdzone tropy i dzieli się swoimi wątpliwościami z kolegą, tyle że temu zdaje się zależeć na jak najszybszym zamknięciu sprawy, by mógł w końcu wskoczyć na wyższy szczebel w policyjnej hierarchii.

Mimo starań Mortki i Suchej, śledztwo w sprawie zabójstwa mężczyzny z mostu grzęźnie w martwym punkcie. Sumienne sprawdzanie kolejnych tropów nie przynosi oczekiwanego rozwiązania. W międzyczasie komisarz przypadkiem odkrywa podobieństwo pomiędzy sprawą Kochana, a innym samobójstwem młodej kobiety.

Wątków w książce Chmielarza jest sporo, tym bardziej docenić należy misterną siatkę powiązań pomiędzy poszczególnymi bohaterami i wydarzeniami. Autor umiejętnie odkrywa przed czytelnikiem poszczególne elementy układanki, by ostatecznie zaskoczyć zakończeniem.

Prawdopodobieństwo opisywanych historii, zawiła intryga oraz postać Jakuba Mortki to mocne punkty tej powieści. Komisarzowi daleko do superbohatera. Jako człowiek nie do końca umiejący poradzić sobie z uczuciami wobec byłej żony, szuka pomocy na forum rozwodników. Zmaga się z własnym sumieniem, musząc zdecydować co wybrać: przyjaźń z Kochanem czy pewność, że zrobił wszystko by rozwiązać sprawę. Samotnie walczy ze strachem czekając na wynik testu na zakażenie wirusem HIV, a jednocześnie próbując chronić bliskich.

Po raz kolejny Chmielarz zwraca uwagę na problem przemocy domowej wśród funkcjonariuszy nieradzących sobie z frustracją i agresją – „pochodnymi” wykonywanej pracy. Opisuje system, dla którego „dobry glina”, choćby prywatnie był katem, okazuje się ważniejszy aniżeli jego ofiary.

Poprzez wprowadzenie postaci Suchej, pojawia się także kwestia traktowania kobiet, służących w policji. W „Przejęciu” jest to formacja, w której patriarchat ma się znakomicie, a kobieta-funkcjonariusz to „wściekła lesba”, mająca „zęby w piździe”, nadająca się co najwyżej do tego, żeby „biegać kolegom po kawkę”. Seksizm ma się więc w polskiej policji całkiem nieźle – przynajmniej na kartach tej powieści.

Sama postać Suchej wydała mi się intrygująca – bardzo mało o niej wiemy. Podejmuje starania, by ją zaakceptowano, ale też stawia wyraźne granice, nie pozwalając kolegom na poniżanie lub protekcjonalne traktowanie („Z całym szacunkiem, panie komisarzu, ale nie jestem tutaj od tego, żeby panu po kawkę biegać”). Do tego nosi w sobie tajemnicę, której odkrycie – mam nadzieję – przyniosą kolejne części cyklu.

Znakomicie skrojony, wciągający kryminał. Jeśli jesteście fanami tego gatunku, to polecam bardzo.

Wydawca o książce:

Środek upalnego lata, Kolumbia. Grupa Polaków wybranych do reklamy Coca-Coli spędza wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem. Ale kiedy beztroscy turyści dostaną od Kolumbijczyków propozycję nie do odrzucenia, raj zmieni się w piekło. I nie wszyscy wrócą z tej podróży…

Sobota nad ranem, w Warszawie wstaje świt. Słychać śpiew ptaków i szum rzeki. Z mostu Gdańskiego zwisa ciało mężczyzny – rozpruty brzuch, ręce skrępowane na plecach, a w dłoni orzeszek ziemny. W skorupce.

W dynamicznej, pełnej napięcia i zaskakujących zwrotów akcji powieści z dobrze już znanym komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej Wojciech Chmielarz potwierdza, że jest jednym z najlepszych autorów kryminałów młodego pokolenia.

Tytuł: Przejęcie

Autor: Wojciech Chmielarz

Seria: Komisarz Jakub Mortka, cz. 3

Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Rok wydania: 2017, wydanie II

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 392

ISBN: 978-83-8049-515-9

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *