Przeczytałam, to się wypowiem: „Szafa kapsułowa” Anna Nowak-Krzywańska (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Szafa kapsułowa” Anna Nowak-Krzywańska Zdawałoby się, że o szafie kapsułowej, minimalizmie w modzie czy ruchu slow fashion

Zdawałoby się, że o szafie kapsułowej, minimalizmie w modzie czy ruchu slow fashion napisano już wszystko, bo przecież to w sumie „żadna filozofia”. Kiedy więc sięgałam po książkę Anny Nowak-Krzywańskiej, delikatnie mówiąc byłam sceptycznie nastawiona. Po lekturze stwierdziłam, że to jedna z trzech najlepszych książek, poświęconych rozsądnemu podejściu do mody, jakie kiedykolwiek przeczytałam.

 

Zaczyna się od… podstaw, czyli wyjaśnienia pojęcia szafy kapsułowej, opisania historii jej powstania, przedstawienia faktów i mitów na temat capsule wardrobe oraz tego, co stało u źródła takiego podejścia do mody samej autorki. Całkiem klasycznie, rzekłabym, a dalej wcale nie było oryginalniej: korzyści z posiadania szafy kapsułowej i podpowiedzi jak ją zbudować. Na szczęście jestem uparta i mam podczas lektury jedną zasadę: „Nie oceniaj książki, dopóki nie przeczytasz całości”.

Umówmy się, budowanie szafy kapsułowej to nie fizyka kwantowa, ale nawet jeśli wydaje Wam się, że wiecie na ten temat już wszystko, warto skonfrontować to z podejściem innej osoby. Ja przede wszystkim utwierdziłam się w przekonaniu, że nie ma reguł odpowiednich dla każdego, ale też zaimplementowałam kilka podpowiedzi na grunt własnej szafy.

To, co przypadło mi do gustu w tym poradniku, to podejście do szafy kapsułowej jako do zbioru mniejszych kapsuł. W zależności od pory roku, wykonywanej pracy, zobowiązań i aktywności, każdy z nas potrzebuje różnego rodzaju ubrań, butów i dodatków. Nowak-Krzywańska prezentuje przykładowe szafy kapsułowe: do biura, do pracy w której nie obowiązuje dress code, do domu, na podróż o różnym charakterze (służbowa, wakacje) i w różnych porach roku czy szafę pełnoetatowej mamy. Idąc tym tropem, moja garderoba składa się z kapsuły: do pracy, do domu i na podróż, przy czym każda z nich nieco się zmienia wraz z porami roku. Dzięki takiemu podejściu do tematu, nie ma nudy.

Jeśli macie problem z budowaniem zestawów, znajdziecie tu kilka bardzo prostych zasad, które pomogą Wam uporać się z wątpliwościami co z czym połączyć, jak np. „zasada trzech kolorów” czy „jeden dodatek mniej”. Niby to wszystko wiadomo, ale czy na pewno? Pamiętajmy, że to co oczywiste dla nas, nie musi być oczywiste dla kogo innego. Szczególnie, gdy moda i ubrania leżą daleko poza strefą jego zainteresowań. Szafa kapsułowa ma ułatwiać życie i sprawić, że zamiast martwić się „co na siebie włożyć” będziemy mieć więcej czasu na hobby, edukację czy dla naszych bliskich.

Standardem w tego typu poradnikach stały się już opisy właściwości różnego rodzaju materiałów, jednak autorka „Szafy kapsułowej” poszła nieco dalej podpowiadając jakie składy sprawdzą się w przypadku poszczególnych elementów garderoby, np. spódnic, dresów, płaszczy itp. Przyznaję, że to była część, która zainteresowała mnie najbardziej i pozwoliła nieco uzupełnić swoją wiedzę.

Ponadto nie zabrakło wskazówek jak dbać o ubrania, buty i dodatki, jak kupować mądrze i na co zwrócić uwagę podczas zakupów (omówienie certyfikatów).

Warstwa graficzna – czyste, minimalistyczne zdjęcia oraz kolaże autorki – jest spójna z tym, co prezentuje na swoim profilu na Instagramie – @somethingwhite. A że śledzę ów profil od dłuższego czasu, nietrudno się domyśleć, że ta estetyka do mnie przemawia.

Podsumowując – dobrze napisany poradnik, a zarazem przewodnik jak ogarnąć chaos w swojej szafie i zastosować w praktyce ideę garderoby kapsułowej. Jeśli ta tematyka Was interesuje to polecam bardzo.

Jeśli doceniasz moją twórczość, możesz postawić mi wirtualną kawę w serwisie Buy Coffee To: Postaw mi kawę na buycoffee.to 

Wydawca o książce:

Początek formularza

Codziennie rano stajesz przed lustrem i mówisz: „nie mam co na siebie włożyć”? Twoja szafa jest pełna ubrań, których nigdy nie założyłaś? Ten poradnik powstał z myślą o tobie!

Mniej ubrań, więcej możliwości!

Anna Nowak-Krzywańska pomoże ci stworzyć szafę kapsułową dopasowaną do twojego stylu życia i osobowości, a także udowodni, że wcale nie musi być ona monotonna, niemodna i droga. Dzięki tej książce dowiesz się:

 

  • Jak skompletować kapsuły, które pozwolą ci tworzyć różne stylizacje?
  • Jak miksować ze sobą ubrania w zależności od pory roku czy okazji?
  • Jak dbać o odzież, aby służyła ci jak najdłużej?
  • Jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów, a także jaki jest najlepszy skład określonych części garderoby?
  • Co zrobić, aby nie podążać bezkrytycznie za modą i zacząć kupować mądrze?
  • Czym jest etyczna moda oraz co możesz zrobić, aby świetnie wyglądać, a jednocześnie być eko?

Postaw na jakość ubrań, zadbaj o naszą planetę!

Dół formularza

Autor: Anna Nowak-Krzywańska

Tytuł: Szafa kapsułowa

Wydawca: Wydawnictwo Pascal

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 272

Oprawa: zintegrowana

ISBN: 978-83-8103-900-0

 

 

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *