Przeczytałam, to się wypowiem: „Wychodząc z mody. Praktyczny przewodnik po slow fashion” Joanna Glogaza (wideo)

Przeczytałam, to się wypowiem: „Wychodząc z mody. Praktyczny przewodnik po slow fashion” Joanna Glogaza

To najlepsza książka o slow fashion, jaką przeczytałam. Słowo „praktyczny” nie znalazło się w jej podtytule przypadkowo. Joanna Glogaza, krok po kroku, pokazuje czytelnikom korzyści płynące ze zmniejszenia swojego ubraniowego stanu posiadania oraz ograniczenia zakupów, ze zbudowania funkcjonalnej szafy kapsułowej, znajomości właściwości poszczególnych materiałów czy… sztuczek, stosowanych przez sklepy. Znakomicie napisany poradnik dla wszystkich tych, którzy nie myślą o modzie jedynie przez pryzmat konsumpcji.

Taaak, ten cały minimalizm i slow fashion brzmią dobrze. Zwłaszcza, że od kilku lat obie te idee, a do tego zwrot ku naturze i ekologii, zdają się być wyjątkowo „trendy”. Dobrze jest móc się pochwalić: „przez trzy miesiące nie kupiłam żadnych nowych ubrań”, „w tym roku założyłam własny, ekologiczny ogródek warzywny”, „ta nowa bluza jest marki, dbającej o środowisko”. Tego typu deklaracji jest w internecie zatrzęsienie. Zaczęłam się nawet w pewnym momencie zastanawiać ile z tych działań, to wynik faktycznej potrzeby zmiany, a ile odpowiedź na oczekiwania widzów na You Tubie czy obserwatorów na Instagramie.

Choćbym nie wiem jak się starała – nie jestem minimalistką. Moja szafa jest spora. Mam więcej niż potrzebuję, np. cztery pary trampek i trzy wiosenne trencze. Nie zrobiłam żadnej drastycznej czystki, nie wystawiłam połowy garderoby na Vinted. Po prostu pewnego dnia poczułam się przytłoczona tym, że przestaję panować nad ilością kolejnych, pojawiających się w moim domu, elementów i postanowiłam, że skoro mam wystarczająco, a nawet aż nadto, postaram się ograniczyć kolejne zakupy i maksymalnie przedłużać życie rzeczy, które już użytkuję.

Książki Joanny Glogazy: „Slow fashion” i „Slow life” znałam już wcześniej, dlatego nie miałam wątpliwości, że „Wychodząc z mody” również powinna znaleźć się w mojej biblioteczce. Nie tylko się nie zawiodłam, a wręcz nabrałam przekonania, że to najlepszy przewodnik dla tych, którzy mają ochotę zerwać z fast fashion. Autorka podchodzi do sprawy praktycznie i używa konkretnych argumentów. Opowiadając o sobie, wyjaśnia dlaczego warto ogarnąć szafę, jak uniknąć nadmiernych zakupów i jak kupować w second-handach. Przedstawia zasady dobrze funkcjonującej garderoby, zapoznaje czytelników z właściwościami materiałów oraz sztuczkami stosowanymi przez sklepy, a także „sprzedaje” swój przepis na udane zakupy.

Co ważne – Joanna Glogaza nie ocenia, nie poucza, nie wtłacza Wam do głowy kolejnych schematów. Mówi o tym, co sprawdziło się w jej przypadku, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pisze przystępnie i zajmująco, nie zakazuje ani nie nakazuje, ale wyjaśnia dlaczego warto spróbować zmienić nasze podejście do kwestii mody.

Oprócz niewątpliwych wartości natury merytorycznej, ta książka jest po prostu ładnie, estetycznie wydana. Oczywiście dla wielu osób ma to znaczenie drugorzędne, ale biorąc pod uwagę, że jest to publikacja, do której z całą pewnością nieraz będę wracać, naprawdę doceniam dbałość o szczegóły, układ graficzny, dobór zdjęć i czcionki oraz solidną, twardą oprawę.

Znakomity poradnik, a zarazem ciekawa lektura dla tych, którzy slow fashion przyglądają się z pewną nieufnością. Zachęcam – zajrzyjcie. Ta książka może odmienić Wasze życie.

Wydawca o książce:

DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:

Zbudujesz spójną garderobę i opracujesz system, dzięki któremu szybko ubierzesz się na każdą okazję, wciąż czując się sobą.

Uodpornisz się na cyniczne sztuczki marek odzieżowych.

Nauczysz się robić zakupy sprawnie i strategicznie. Do Twojej szafy trafią ubrania lepszej jakości, a Ty co sezon zaoszczędzisz konkretne kwoty.

Z pomocą praktycznej ściągawki poznasz właściwości materiałów. Dowiesz się, które są najlepsze dla Ciebie, a których dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać.

Dowiesz się, jak dbać o ubrania, by służyły Ci latami.

Odkryjesz, jak prześwietlać marki odzieżowe. Tak by sprawdzić, czy rzeczywiście są eko, czy tylko wykorzystują modne ekologiczne hasła, by wycisnąć z Ciebie jeszcze więcej pieniędzy. I dowiesz się, jak kupować, by jak najmniej szkodzić planecie.

Zdradzę Ci tajniki znajdywania perełek w second handach.

A DODATKOWO:

Odkryjesz, w czym tkwi sekret osób, które zawsze wyglądają świetnie, niezależnie od tego, co na siebie narzucą (spoiler: po prostu konsekwentnie trzymają się 3 zasad!).

Poznasz mroczne sekrety drugiego życia naszych ubrań – zastanawiałaś się kiedyś, co dzieje się z Twoim starym T-shirtem po tym, jak wrzucisz go do kontenera na odzież?

Z 5 wywiadów z ekspertami dowiesz się, dlaczego skóra ekologiczna to największy przekręt wszech czasów, czemu przyszłość mody leży na dnie morza i które materiały wydzielają groźne dla nas substancje – oraz jak możemy się przed tym chronić.

Tytuł: Wychodząc z mody. Praktyczny przewodnik po slow fashion

Autor: Joanna Glogaza

Wydawca: Style Digger Joanna Glogaza

Rok wydania: 2020, wydanie I

Ilość stron: 368

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-957490-0-1

 

 

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *