Przeczytałam, to się wypowiem: „Zaczyna się od pasji” Keith Abraham (wideo)

Nie ma co udawać – jestem człowiekiem poszukującym. Znalazłam się w takim punkcie mojego życia, gdy rozważenie różnych jego scenariuszy wymaga wejrzenia w głąb siebie i zastanowienia się: „Co dalej?”. Myślę, że właśnie dla takich poszukujących, pisze się różnego rodzaju poradniki z zakresu literatury motywacyjnej czy dotyczące wyznaczania i osiągania celów, niech Was więc nie zdziwi, że i ja po takowy sięgnęłam. Przeczytałam już sporo tego rodzaju publikacji i muszę przyznać, że „Zaczyna się od pasji” Keitha Abrahama, jest jedną z tych niewielu, które wywarły na mnie tak duży wpływ.

Szukając swojej drogi w życiu, zastanawiamy się kim i gdzie chcemy być, jak osiągnąć to, co chcemy, kiedy i co zrobić, by dany cel zrealizować, nie zadajemy sobie jednak  najważniejszego pytania: „Dlaczego tego chcemy?”.

Tymczasem jest to pytanie kluczowe, pytanie o to czego naprawdę pragniemy, czego potrzebujemy  i czego nam brak. Znalezienie na nie odpowiedzi powinno stać u podstaw naszych dalszych decyzji. Jeśli bowiem priorytetem jest dla Was spokój, to o ile nie macie szefa tyrana i chorej atmosfery w pracy, zakładanie własnej działalności gospodarczej może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli priorytetem są podróże, to możliwość pracy zdalnej, wykonywanej z niemal każdego miejsca na ziemi i elastyczne godziny tejże pracy, mogą okazać się znakomitym rozwiązaniem. Warto więc zacząć od ustalenia na czym nam tak naprawdę zależy, by finalnie uniknąć rozczarowania.

Wedle Keitha Abrahama, życie polega na podejmowaniu decyzji – jeśli zwlekamy zbyt długo, tracimy pewność siebie, a najgorsze co możemy zrobić, to czekanie w nieskończoność na właściwy moment. Z jakiegoś jednak powodu miliony ludzi boją się zrobić ten pierwszy krok na drodze do realizacji marzeń. Autor wskazuje postawy i emocje, które blokują lub utrudniają nam działanie i podpowiada jak sobie z nimi radzić.

Zachęca też do odkrycia emocji, napędzających nas do działania. Ważne jest bowiem zlokalizowanie stref, nad którymi musimy popracować i zrozumienie dlaczego nie udaje nam się niejednokrotnie zrealizować planu, który już opracowaliśmy. I tu właśnie wiedza o tym, co napędza nas do działania, może być bardzo przydatna.

W procesie planowania wiele się mówi o uS.M.A.R.T.owieniu celów, czyli zadbaniu by były to cele: konkretne, mierzalne ilościowo i jakościowo, realne do osiągnięcia i umieszczone w czasie. Abraham wyjaśnia dlaczego cele S.M.A.R.T działają w przypadku przedsiębiorstw, ale niekoniecznie w przypadku ludzi (moim zdaniem to sprawa bardzo indywidualna). Doradza więc jak wyznaczać cele, jak przekształcać marzenia w cele, ostrzega z jakimi trudnościami możemy się zetknąć i podpowiada jak je przezwyciężyć. Przygląda się też roli odpowiedniego nastawienia, konsekwencji w działaniu i pewności siebie, i wskazuje jak pracować nad tymi obszarami, co nam może pomóc.

To, co mnie przekonało do tej książki, to fakt, że autor nie jest w tych zaleceniach oderwany od rzeczywistości. Ma świadomość błędów, jakie możemy popełnić i przestrzega przed budowaniem swojej przyszłości na wyobrażeniach tzn. być może chcemy zostać pisarzami lub grafikami komputerowymi, ale nigdy nie próbowaliśmy tych zajęć, więc tak naprawdę nie mamy pojęcia czy to jest coś, co nam odpowiada.

Keith Abraham staje też w opozycji do szeregu metod planowania i realizacji zadań. Stoi bowiem na stanowisku, że nie jesteśmy w stanie zarządzać czasem, ale możemy zarządzać priorytetami.

„Zaczyna się od pasji” to książka zachęcająca do działania, jej autor przekonuje, że lepiej zrobić cokolwiek, nawet jeden, maleńki krok, by osiągnąć cel niż nie robić nic w obawie przed porażką lub w nieskończoność oczekiwać na idealny moment.

Wydawca o książce:

Czy chcesz robić to, co kochasz, i kochać to, co robisz?
Czy chciałbyś, aby twoje życie było pełne energii oraz inspirowało innych?
Czy myślałeś o tym, co jest tak naprawdę ważne w twoim życiu?

Przez trzydzieści lat Keith Abraham pomagał ludziom na całym świecie pracować bardziej kreatywnie, inspirować innych i osiągać fantastyczne rezultaty. Książka ta wyposaży cię w odpowiednie narzędzia, które mogą pozwolić ci odnosić sukcesy nie tylko w pracy, ale i w życiu.

Przejrzyście wyłożone informacje są dodatkowo wsparte schematami oraz inspirującymi historiami, które mają ci pomóc:
– na nowo powrócić do marzeń i określić, co jest dla ciebie ważne,
– usunąć umysłowe i emocjonalne przeszkody, które blokują drogę do wytyczonego celu,
– ?zarazić? pasją innych i stawać się prawdziwym liderem.

Czas rozpocząć życie oparte na pewności, celowości i wierze w siebie.

Jako założyciel Passionate Performance Inc. Keith Abraham jest źródłem inspiracji dla tysięcy ludzi dzięki swojej wizji i kreatywnemu doradztwu. Jest autorem bestsellerów i twórcą globalnej inicjatywy One Goal Global Challenge?.

Autor: Keith Abraham

Tytuł: Zaczyna się od pasji. Rób to, co kochasz. Kochaj to, co robisz

Tytuł oryginału: It starts with passion: Do what you love and love what you do

Wydawca: Studio EMKA

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 238

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-65068-89-7

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *