„slow life. zwolnij i zacznij żyć” – joanna glogaza

Cały rok czekałaś/-eś na urlop, wykupiłaś/-eś wymarzoną wycieczkę na Hawaje, Bali, do Władysławowa, Ustrzyk Dolnych czy do innej Chorwacji, w końcu masz czas, by pobyć z rodziną, a jedyne o czym myślisz to czy szef zatwierdził projekt, który zgłosiłaś/-eś i ile Cię czeka pracy po powrocie? Jeśli tak, to książka „Slow life” powinna stać się Twoją wakacyjną lekturą.

„Zwolnij i zacznij żyć” – ile razy już to słyszałaś/-eś? Banał? Wytarty slogan? Być może, ale problem z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego, skupieniem uwagi na danej chwili, pozbyciem się tzw. rozpraszaczy czy niemożność wykonywania jednej czynności zamiast dziesięciu to zjawiska, dotyczące dziś milionów ludzi na całym świecie. Gonimy za pieniędzmi, władzą, pozycją, co chwilę zmieniamy ubrania, samochody, zegarki czy telefony na nowszy model, by nie odstawać od reszty. Pragniemy coraz więcej mieć, a zapominamy o tym, by być.

W opozycji do pędzącego coraz szybciej świata, powstała idea slow life – jak pisze Joanna Glogaza:

„(…) to życie w zgodzie ze sobą, a nie życie na pokaz. Presję i chęć doganiania »tych fajniejszych« zastępuje poznawaniem i akceptacją siebie. Zamiast powierzchownych, niepewnych relacji z osobami, z którymi wypada się trzymać, podsuwa wartościowe znajomości oparte na wzajemnym zrozumieniu. Zamiast zagonienia i wiecznego zawieszenia pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym – rzetelną pracę i równie rzetelny odpoczynek.” [Joanna Glogaza, Slow life. Zwolnij i zacznij żyć, Znak, Karków 2016, s. 5]

„Slow life” to zbiór wskazówek jak odnaleźć harmonię i równowagę. Co to właściwie znaczy? Przede wszystkim należy odkryć, co tak naprawdę lubimy i chcemy robić w życiu. Glogaza podsuwa swoim czytelnikom garść porad i ćwiczeń, mających im w tym pomóc, podpowiada jak się zorganizować, wyznaczyć priorytety i znaleźć czas dla siebie, jak nauczyć się odmawiać, nie dać się FoMO (Fear of Missing Out – strach przed tym, że cos nas ominie) i nie porównywać się do innych.

Tekst przetkany jest wywiadami z osobami, które – zdaniem autorki – żyją w zgodzie z ideą slow life, są szczęśliwi, robią w życiu to, co kochają i nie przejmują się opiniami innych. Prawdę powiedziawszy, moim zdaniem była to akurat najmniej ciekawa część książki, ale wierzę, że znajdą się i tacy czytelnicy, których „goście” Joanny Glogazy zainspirują. Mnie znacznie bardziej inspiruje sama Joasia.

Podsumowując – lektura całkiem przyjemna, a przy tym dająca do myślenia, skłaniająca do refleksji i choćby podjęcia próby wprowadzenia zmian w swoim życiu. W końcu mamy je jedno – zadbajmy więc o jego jakość.

 Wydawca o książce:

Bywasz tak zamyślona, że wrzucasz pudełko po jogurcie do zlewu, a łyżeczkę do kosza?
Odpoczywasz z poczuciem winy, że w kolejce czeka mnóstwo zadań?
Znów łapiesz się na tym, że zamiast sprawnie wykonywać zadania, surfujesz po sieci?
Kiedy ostatnio byłaś na randce z samą sobą?

W codziennym zabieganiu wydaje nam się, że wszystko jest tymczasowe, a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę. Ale to właśnie zwykłe dni decydują o tym, jak przeżywamy swoje życie. Wyobraź sobie, że masz czas na odpoczynek, na spacer, pogłaskanie kota, popołudniową wycieczkę. Że możesz sobie pozwolić na przerwę i wolny dzień. Nie odkładaj życia na potem. Planuj odpoczynek. Wyznaczaj priorytety. Próbuj nowych rzeczy. Znajdź czas na codzienne rytuały. Życie we własnym tempie jest sztuką. Zacznij stawiać pierwsze kroki.

Joanna Glogaza – autorka bestsellerowej książki Slow fashion i najpopularniejszego w Polsce bloga o slow fashion i świadomym życiu we własnym tempie – styledigger.com. Kiedy założyła firmę, przytłoczył ją nadmiar obowiązków. Krok po kroku nauczyła się świadomie odcinać rozproszenia, skupiać na priorytetach i odpoczywać z poczuciem, że w pełni na to zasługuje. W wolnych chwilach spaceruje po lesie z psem, odkrywa nowe zakamarki miasta i zastanawia się, które marzenie zrealizować w następnej kolejności.

Tytuł: Slow life. Zwolnij i zacznij żyć

Autor: Joanna Glogaza

Wydawca: Znak

Rok wydania: 2016

Oprawa: miękka

Ilość stron: 272

ISBN: 978-83-240-3638-7

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *