„szczęście na dzień dobry” – jamie cat callan

Nigdy nie byłam we Francji i prawdopodobnie dlatego nie pojmuję tego całego szaleństwa na punkcie Paryża i Francuzek. Miliony kobiet na świecie, z nieznanego mi powodu, pragną wyglądać i zachowywać się jak Francuzki. W tej fascynacji zdają się przodować Amerykanki – oto kolejna książka o francuskim stylu życia, napisana przez jedną z nich.

Tak – ja też uwielbiam bluzki w paski, małe czarne, chanelowskie żakiety oraz berety (serio, sama mam żółty i noszę!), ale nie znaczy to, że postradałam rozum, próbując się upodobnić do Francuzek. Nie uważam, by moje życie w Polsce było w jakikolwiek sposób gorsze, a i z odpowiednim podejściem do niego radzę sobie coraz lepiej, więc nigdy nie przyszło mi do głowy, by szukać inspiracji i życiowych wskazówek nad Sekwaną.

Amerykanki najwyraźniej myślą zupełnie inaczej – francuskie kobiety zdają się być dla nich uosobieniem kobiecości, klasy i stylu, a francuski sposób życia czymś tak magicznym, że marzą, by choć raz odwiedzić Francję, zaprzyjaźnić się z jakąś Francuzką i poczuć się jak prawdziwa Francuzka. Co ciekawe, część z nich, marząc o Francji, pisze książki – z lepszym lub gorszym skutkiem. „Szczęście na dzień dobry” to już kolejna po „Lekcjach Madame Chic” i „Księdze stylu Coco Chanel” tego typu publikacja.

Ta książka to taki mały przewodnik – jak żyć, by być szczęśliwą. Skierowany jest głównie do „kobiet w pewnym wieku”, ale prawdy w nim zawarte są uniwersalne. Autorka, wyjeżdża do Francji, by rozwikłać tajemnicę francuskiej radości życia. Co odkryła?

Przede wszystkim – wiek nie ma znaczenia, zawsze możesz cieszyć się życiem, bo szczęście to stan umysłu. Wystarczy nieco zwolnić i smakować każdą chwilę. Nie musisz mieć fortuny, szafy pełnej drogich ubrań, luksusowego auta i domu, którego powierzchnię liczy się w tysiącach metrów kwadratowych. Kobieta jest piękna, gdy zna swoją wartość, gdy w każdym kroku widać jej pewność siebie, gdy czuje się swobodnie i dobrze sama ze sobą.

Każdy dzień to dar – sprawmy by był wyjątkowy. Dbajmy o siebie, nośmy najlepszą bieliznę na co dzień i wyglądajmy oszałamiająco – nie dla kogoś, ale dla nas samych. Nie jedzmy byle czego i byle gdzie – Francuzi z gotowania uczynili prawdziwą sztukę, wspólne „pichcenie” potrafi podnieść temperaturę w związku, a każdy niemal posiłek to okazja to spotkań z przyjaciółmi i zacieśniania rodzinnych więzi. Nie „sprzedawajmy” swojego życia prywatnego wszędzie i wszystkim – warto wyznaczyć pewną strefę, do której wstęp mamy jedynie my i nasi najbliżsi. Poza tym – nauczmy się flirtować, Francuzi robią to ponoć nieustannie, czerpiąc przyjemność z konwersacji i nie uważają przy tym flirtu za coś niewłaściwego. I najważniejsze – każda sytuacja ma swoją dobrą stronę, wystarczy ją dostrzec.

Podsumowując – lektura lekka, łatwa i przyjemna, pełna dobrych rad i pozytywnej energii. Polecam u schyłku lata…

Wydawca o książce:

To nie Francuzki wymyśliły szczęście, ale to Francuzki wiedzą najlepiej, jak cieszyć się życiem. Potrafią przywiązywać wagę do każdej chwili przyjemności! Historia Amerykanki Jamie Cat Callan to pogodna opowieść o tym, ile tracisz, ciągle się spiesząc!

Jako młoda dziewczyna Cat Callan była zauroczona swoją francuską babką, która, chociaż nie miała zbyt wiele pieniędzy, odżywiała się dobrze, ubierała się dobrze i cieszyła się codziennymi przyjemnościami. Kiedy już jako dorosła kobieta Jamie podróżowała po Francji, udało jej się lepiej zrozumieć, co różni Francuzki od Amerykanek.

Francuzki – niezależnie od tego, czy są lekarkami, właścicielkami sklepu czy prowadzą dom – nie zamartwiają się tym, czy są wystarczająco szczupłe, młode i spełnione. Starzeją się z wdziękiem i akceptują swoje ciało. Umieją znaleźć równowagę w życiu – kochać jedzenie, ale się nie objadać, pracować ciężko, ale nie zbyt wiele, czerpać przyjemność z obecności rodziny i przyjaciół, ale znaleźć też czas dla siebie.

Jamie wyciągnęła wnioski z wszystkiego, czego nauczyły ją Francuzki. W książce „Szczęście na dzień dobry” podpowie Ci, jak:

– kupować i konsumować mniej – a cieszyć się bardziej;

– wyglądać jak gwiazda w stroju za tysiące złotych – za niewielką cenę;

– znaleźć czas tylko dla siebie;

– flirtować à la française;

– odkryć na nowo swoją własną tajemnicę.

„Szczęście na dzień dobry” to podnosząca na duchu książka, która pomoże Ci odnaleźć joie de vivre.

 

Autor: Jamie Cat Callan

Tytuł: Szczęście na dzień dobry

Przełożyła: Katarzyna Makaruk

Tytuł oryginału: Bonjour, Happiness!

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Ilość stron: 271

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-08-05521-2

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *