Do 12 października w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oglądać można grafiki i rysunki Krzysztofa Gregorkiewicza. Wykonane przy pomocy przyborów szkolnych oraz komputera prace intrygują, pokazując świat takim, jakim widzi go Autor…

Z Krzysztofem Gregorkiewiczem spotkaliśmy się po raz pierwszy kilka lat temu w białostockim ośrodku Telewizji Polskiej, gdzie mieliśmy okazję współpracować. Dał się poznać jako niezwykle ciepły, sympatyczny, dobry człowiek. Wiedziałam o jego pasji do muzyki – tej ukryć się nie dało, gdyż od lat jest wokalistą zespołu Bracia i Siostry. O tym, że rysuje i tworzy grafiki dowiedziałam się dopiero w 2012 r., gdy jego prace ujrzały światło dzienne w formie wystawy, zorganizowanej w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
Choć na przestrzeni ostatnich lat prace Krzysztofa wykorzystywane były do ilustracji książek, okładek płyt czy plakatów, a czasami pojawiały się po prostu na jego facebookowym profilu, wciąż brakowało miejsca, gdzie można byłoby w pełni zaprezentować jego talent. Gdy z ust Mony – koleżanki zajmującej się organizacją wystaw w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej – padło pytanie o prace Krzysztofa Gregorkiewicza, wiedziałam że to znakomity pomysł.
Po kilku wirtualnych rozmowach i namowach, licznych konsultacjach i pomocy niezawodnej książnicowej ekipy – udało się! W Galerii Parter zawisły „Widziadła”. To zbór grafik i rysunków, stworzonych w ciągu ostatnich kilku lat. Zafascynowały mnie przede wszystkim różnorodnością – szeroka tematyka, wykonanie przy pomocy komputera lub ręcznie przy pomocy przyborów szkolnych, czarno-białe lub multikolorowe obrazy wzbudzające całą paletę uczuć: radość, smutek, niepokój…
Ilekroć patrzę na te prace, myślę o sercu Krzysia, które widać w każdej kresce, o jego niesamowitej cierpliwości i tych niesamowitych „Widziadłach”, które nosi w swojej głowie…
„WIDZIADŁA” Krzysztofa Gregorkiewicza można oglądać do 12 października 2018 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A) w godzinach pracy biblioteki.
Większość zdjęć z wernisażu udostępniam dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.




