wielka moda wraca do białegostoku

W dniach 13-15 września 2019 r. Białystok ponownie stanie się polskim centrum modowego świata, swoje kolekcje zaprezentują tu m. in. Gosia Baczyńska, Michał Starost czy Maciej Zień, a także goście z Białorusi i Ukrainy. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Festiwalu Mody i Wzornictwa Eastern Fashion Week.

Nie jest tajemnicą, że choć Eastern Fashion Week to nowa inicjatywa, zrodziła się na bazie czterech edycji Fashionable East, a jej motorem napędowym jest nie kto inny jak Wojciech Bokłago de Bof – projektant mody, związany ze Stowarzyszeniem na rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE i pomysłodawca obu wspomnianych, modowych eventów.

„Rękę” Wojciecha Bokłago de Bof widać też wyraźnie w programie tegorocznej imprezy: Aneta Popławska, Barbara Piekut, Alicja Czarniecka, Michał Starost, BYLEVSKAY, Mariusz Przybylski czy Maciej Zień to nazwiska i marki znane już białostockiej publiczności. Na szczęście organizatorzy sięgnęli też po „nowe”, czekam więc z niecierpliwością na najbliższy weekend.

Cieszy to, że nadal pojawiają się nazwiska projektantów, związanych z regionem. To dla mnie szczególnie ważne, bo zbyt często byłam świadkiem prób odcięcia się od miejsc, z których pochodzimy. Mówię my, bo mam wrażenie, że zwłaszcza na ulicach stolicy ujawnia się w ludziach z Podlasia niczym nieuzasadniony wstyd i poczucie niższości, związane właśnie z pochodzeniem, ale… to temat na kolejny wpis. Tak czy inaczej cieszę się niezmiernie z tego akcentu, podobnie jak ze spojrzenia na Wschód, w kierunku naszych sąsiadów. Eastern Fashion Week nie bez powodu przecież tak się nazywa i nie przez przypadek organizowany jest właśnie w Białymstoku.

A skoro już o miejscu mowa… Tym razem pokazy odbędą się w kilku lokalizacjach: w namiocie na dziedzińcu Pałacu Branickich – najbardziej chyba znanego zabytku Białegostoku, w Auli Magna tegoż Pałacu oraz w Black Diamond Club (najbardziej zaskakujący, moim zdaniem, wybór).

Jest jeszcze jeden pomysł, za który należą się organizatorom wielkie brawa – w pokazach wezmą udział modele i modelki w wieku 45+. Mam wrażenie, że sam wiek bywa w świecie mody równie niewygodnym tematem jak… rozmiar. Gratuluję więc odwagi w próbie przełamywania panujących stereotypów.

Poniżej załączam program (materiały organizatora) i liczę na to, że spotkamy się już w najbliższy piątek o 18.00 na Eastern Fashion Week Białystok 2019.

 

Eastern Fashion Week Białystok 2019

Program

 

Piątek, 13.09

Fashion Now
Namiot – dziedziniec Pałacu Branickich (wstęp wolny) – odbiór wejściówek w sekretariacie DKŚ i bezpośrednio przed pokazem w namiocie
18.00 – Inauguracja
18.05 – Aneta Popławska (Białystok)
18.30 – Edyta Uss Mazewska (Białystok)
19.00 – Karolina Cempel – Dąbrowska (Łódź)
19.30 – Mykytyuk&Yatsentyuk (Lwów/Ukraina)
21.30 – Alicja Czarniecka (Białystok) – Black Diamond Club – zaproszenia

Sobota, 14.09

Master Class
12.00 – 15.00 – Mariusz Przybylski  – warsztaty projektowania mody (zapisy w sekretariacie DKŚ)
Fashion Now
Namiot – dziedziniec Pałacu Branickich (wstęp wolny) – odbiór wejściówek w sekretariacie DKŚ i bezpośrednio przed pokazem w namiocie
17.00 – Gosia Jarosławska AGUTTI (Gdańsk)
17.30 – Angelika Józefczyk (Łódź)
18.00 – Elena Godys – Odessa Fashion Week (Odessa/Ukraina)
18.30 – Barbara Piekut MO.YA fashion (Białystok)
Fashion Star
21.00Gosia Baczyńska (Warszawa)

Niedziela, 15.09

Master Class
14.00-16.00  – Mariusz Przybylski – warsztaty projektowania mody cz. 2
Fashion Now
Namiot – dziedziniec Pałacu Branickich (wstęp wolny) – odbiór wejściówek w sekretariacie DKŚ i bezpośrednio przed pokazem w namiocie
17.00 – pokaz kolekcji – Radom Fashion Show 2019
17.30 – Bylevskay (Grodno/Białoruś)
18.00 Magdalena Kurnicka (Białystok)
18.30 – Michał Starost (Gdańsk)
Fashion Star
20.00 – Maciej Zień (Warszawa)  – Aula Magna Pałacu Branickich
Autor programu: Wojciech Bokłago

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *