Po bardzo dobrym „Motylku” i nieco rozczarowującej powieści „Więcej czerwieni”, trzecia część sagi o policjantach z Lipowa okazała się strzałem w dziesiątkę. „Trzydziesta pierwsza” to wartka akcja, zawiła zagadka kryminalna, tajemnice z przeszłości, plastyczni, wiarygodni bohaterowie i niezwykle prawdziwy obraz życia w małej miejscowości.
Akcja ma miejsce w okresie świąteczno-noworocznym, mieszkańcy przygotowują się do Bożego Narodzenia, ale wszyscy mówią tylko o jednym – do Lipowa wraca morderca, Tytus Weiss. Mężczyzna odsiadywał wyrok za wzniecenie pożaru, w którym zginęły cztery osoby, w tym ojcowie dwóch policjantów z komisariatu w Lipowie: Daniela Podgórskiego i Pawła Kamińskiego. Niechęć i strach mieszkańców wzrasta, gdy tuż przed Wigilią, również w pożarze, ginie brat Tytusa – Filip.
Święta w Lipowie spędza też tajemnicza para Szwedów oraz nieco ekscentryczny naukowiec, badający pozostałości, znajdującej się niedaleko Lipowa, osady sekty Świątynia. Sytuacja komplikuje się, gdy badacz odkrywa na terenie osady szczątki kobiety. Lipowscy policjanci muszą rozwiązać dwie zagadki: znaleźć odpowiedzialnego za śmierć Filipa Weissa oraz zabójcę zastrzelonej przed laty kobiety.
Doskonale zbudowała Puzyńska postaci tej powieści, właściwie każda jest inna, każda ma swoje cechy charakterystyczne. Podgórski to na pierwszy rzut oka taki „ciepły misiek”, ale niepozbawiony sprytu, szczery, nieznoszący moralnie dwuznacznych sytuacji. Paweł Kamiński to jego przeciwieństwo – wulgarny, brutalny szowinista, zdolny do przemocy, lubiący rządzić i podporządkowywać sobie ludzi. Marek Zaręba – młody, zdolny, dociekliwy policjant, dbający o rodzinę. Emilia Strzałkowska – nowa w lipowskim komisariacie, silna, niezależna, samodzielna kobieta, nie bojąca się konfrontacji z szorstkim wobec niej Kamińskim… Można by tak wymienić wszystkich. Właściwie każdy w książce Puzyńskiej ma swój życiorys, swoje sprawy i problemy, nie ma tam postaci bezbarwnych. One wszystkie tworzą mozaikę, jaką jest społeczność Lipowa.
Tak jak w części pierwszej, czytelnik poczuć może charakterystyczny dla małej miejscowości klimat – wieści rozchodzą się lotem błyskawicy, wszyscy wszystkich znają i, zdawałoby się, że wszystko o wszystkich wiedzą, a jednak nie tym razem. Każda wieś ma swoje tajemnice, sprawy o których się głośno nie mówi, sprawy o których wiedzą nieliczni. Nie inaczej jest z Lipowem. W „Trzydziestej pierwszej” poznajemy fragment, ukrytej dotąd przed czytelnikami, historii miejscowości i odkrywamy w końcu okoliczności śmierci dzielnych policjantów.
To jeden z najciekawszych kryminałów, jakie czytałam w ciągu ostatnich lat, na nowo pobudził mój apetyt na sagę o lipowskich policjantach. Tą książką Puzyńska wyjątkowo wysoko zawiesiła sobie poprzeczkę, mam jednak nadzieję, że kolejne części okażą się jeszcze lepsze.
Wydawca o książce:
Kolejny po „Motylku” i „Więcej czerwieni” tom sagi o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo.
Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.
W Lipowie nastał świąteczny czas. Wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w ceglanym kościele śpiewa się kolędy. Jedno tylko mąci spokój mieszkańców wsi: już za kilka dni ma wrócić morderca. Przez długie piętnaście lat nikt we wsi nie wymawiał nawet jego imienia. Młodszy aspirant Daniel Podgórski ma szczególne powody, żeby nienawidzić mężczyzny – sprawcy pożaru, w którym bohaterską zginął ojciec policjanta. Jakby tego było mało, we wsi zjawia się rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją. Nie spodziewa się jednak, że na dzień przed Wigilią zabójczy ogień zapłonie na nowo.
Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) – z wykształcenia psycholog, z zawodu nauczyciel akademicki na wydziale psychologii, z powołania pisarz. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoimi trzema psami i jeździ konno. Uwielbia Szwecję i Hiszpanię.
Tytuł: Trzydziesta pierwsza
Autor: Katarzyna Puzyńska
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Liczba stron: 559
ISBN: 978-83-7961-161-4