Marzysz o luksusowej torebce, okularach lub ubraniach? Zanim je kupisz, przeczytaj (ze zrozumieniem) tę książkę i odpowiedz sobie na pytanie za co, tak naprawdę, chcesz zapłacić?
Zastanawialiście się czym jest dla Was luksus w kontekście mody? Dla mnie to połączenie wysokiej jakości materiałów, użyteczności danego przedmiotu, dbałości o jego wykonanie oraz etyczna i jak najmniej szkodząca środowisku produkcja. Wiem jednak, że są tacy, dla których luksusowe są przedmioty drogie, będące materialnym potwierdzeniem statusu społecznego lub przynależności do określonej grupy.
Skąd takie podejście? Ano stąd, że w dobie „kultu logo”, przedmioty stały się świadectwem wartości człowieka. Przerażające, ale prawdziwe – dóbr luksusowych nie kupuje się, ponieważ są potrzebne. W wielu przypadkach są to przedmioty, które nawet niekoniecznie podobają się ich właścicielom. Ludzie je kupują, bo „lokują” ich w odpowiednim miejscu w społecznej hierarchii, są przepustką do świata, który ich pociąga.
Dana Thomas ujawnia kulisy wielkiej mody i wielkiego biznesu, jakim jest rynek towarów luksusowych. Pokazuje jaką drogę przebyli ich wytwórcy – od niewielkiej, rzemieślniczej produkcji, której wytwory – z racji wykorzystania najlepszych składników i materiałów oraz wierności tradycyjnym metodom produkcji – są wyjątkowe, kosztowne i dostępne dla wybranych, do wielkich korporacji, dla których priorytetem jest zysk, co zmusza modowe koncerny do prób zagarnięcia jak największej części rynku i dotarcia do masowego klienta przy zachowaniu pozorów luksusu.
„Luksus dla mas”, „luksus demokratyczny” – to dziś niestety często krzykliwe projekty, gorszej (niż dawniej) jakości materiały, przenoszenie produkcji do Chin i jej „taśmowość”. Czy mamy tego świadomość, kupując drogie ubrania, perfumy czy skórzaną galanterię? Czy zdajemy sobie sprawę, że dokonując takiego zakupu, wspieramy cały ten mechanizm? I czy naprawdę, dzięki temu, wkraczamy do świata luksusu czy może raczej do świata „fasadowego”, pełnego fałszu?
Z pragnienia posiadania rzeczy, na które nas nie stać, a których pożądamy, narodził się, towarzyszący branży towarów luksusowych, gigantyczny rynek „podróbek”. Niektóre z nich są tak dobre, że trudno odróżnić je od oryginału, większość jednak jest kiepskiej jakości, produkowana masowo, w warunkach dalekich od etycznego podejścia do mody. Jeśli wydaje ci się, że kupując kopię modnej torebki, nikogo nie krzywdzisz, wiedz że w Chinach dzieci sprzedawane są do pracy przy produkcji tego, co właśnie kupiłaś/-eś, a dochody ze sprzedaży „fałszywek” w dużej mierze zasilają konta organizacji terrorystycznych, nie mówiąc już o takiej drobnostce, jak to, że ten projekt został komuś ukradziony.
Dana Thomas uchyla rąbka niewygodnej tajemnicy, uświadamia co dziś kryje się pod pojęciem luksusu, pokazując w ten sposób także kondycję współczesnego, konsumpcyjnego społeczeństwa.
Polskie wydanie tej książki pojawiło się w 2010 roku, przytaczane dane pochodzą z roku 2007, gdyż wówczas publikacja ujrzała światło dzienne. Jestem bardzo ciekawa czy cokolwiek się od tego czasu zmieniło? Czy wzrosła społeczna świadomość? Czy nowy nurt „slow life” i minimalizmu ma jakikolwiek znaczący wpływ na rynek dóbr luksusowych?
Bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla zainteresowanych modą. Polecam.
Wydawca o książce:
Bezkompromisowe wejrzenie za kulisy współczesnego przemysłu luksusowych towarów.
Skąd się wzięło pojęcie luksusu i jak ewoluowało.
Jak to możliwe, że przedmioty powszechnego użytku urastają do rangi idoli.
Dana Thomas odwiedziła wszystkie kontynenty, aby poznać i lepiej zrozumieć fenomen luksusu. Książka ta zawiera bezcenne informacje i jest kopalnią anegdot. Wciąga czytelnika bardziej niż niejedna powieść sensacyjna. A głównymi bohaterami są tu pantofle, torebki, perfumy i luksusowe ubrania. Okazuje się, że są ludzie gotowi podporządkować całe swoje życie pogoni za luksusem. Jednakże nad uznanymi firmami zbierają się czarne chmury, czyli widmo tanich chińskich podróbek i nieco trzeźwiejszy osąd, czym faktycznie są luksusowe produkty. Ta książka jest tego najlepszym dowodem.
Tytuł: „Luksus. Dlaczego stracił blask”
Autor: Dana Thomas
Tytuł oryginału: Deluxe. How Luxury Lost Its Luster
Przekład: Elżbieta McIver
Wydawca: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7495-734-2