Pamiętam jak zachwyciła mnie książka dla dzieci „Mat i świat” Agnieszki Suchowierskiej. Nie sądziłam, że można tak pisać o konsumpcjonizmie. Tym razem, autorka sięga po historię Białegostoku, by pokazać że wielokulturowość to coś, co stolica Podlasia ma „w genach” i że jest tu miejsce dla każdego – niezależnie od wyznania czy narodowości.
Bohaterką opowieści jest jedenastoletnia Aga. W oczekiwaniu aż mama skończy pracę, dziewczynka potwornie się nudzi, do czasu aż pracujący z mamą pan Alek, podsuwa jej pudło ze starymi rzeczami. W środku znajduje się m.in. kalejdoskop, za sprawą którego jedenastolatka wyrusza w podróż w czasie.
Wędrując przez kolejne epoki, Aga spotyka mieszkańców Białegostoku, różnych wyznań i narodowości. Są wśród nich: Polacy, Białorusini, Żydzi, Rosjanie, Tatarzy czy Litwini. Dziewczynkę zachwyca gwar placu Bazarnego (dziś – Rynek Kościuszki), gdzie słychać różne języki: polski, rosyjski, niemiecki, hebrajski, jidysz, litewski….
Agnieszka Suchowierska prowadzi czytelnika ulicami centrum Białegostoku. Na kartach jej książki odnaleźć można nie tylko wspomniany plac Bazarny, ale też budynek „Astorii”, ratusz czy biały kościółek – jeszcze bez „przyklejonej” do niego Archikatedry Białostockiej.
Przenoszona w czasie Aga widzi stolicę Podlasia za czasów Klemensa i Izabeli Branickich, podgląda młodego Ludwika Zamenhofa, bierze udział w Pierwszym Kongresie Esperantystów Województwa Białostockiego, pod przewodnictwem Jakuba Szapiro, spotyka Fanię – dziewczynkę z białostockiego getta, która wyznaje jej: „(…) boję się, że Żydzi znikną”…
Nicią, łączącą kolejne etapy podróży głównej bohaterki, jest legenda o Złotym Sercu. Pomnik ze szczerego złota stał ponoć kiedyś na głównym placu Białegostoku jako symbol tego, że miasto owo jest domem dla każdego, kto chce w nim żyć. Złote Serce nie przetrwało do czasów współczesnych, zadaniem Agi jest je odnaleźć i ocalić.
Szczególnie istotna wydaje się w tej opowieści postać Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto – międzynarodowego języka, łączącego ludzi niezależnie od tego, skąd pochodzą. Esperanto to dowód na to, że wzajemne zrozumienie jest możliwe, pomimo różnic.
Piękna, ciepła, poruszająca opowieść o szacunku i tolerancji, potrzebna szczególnie teraz, gdy świat wydaje się być podzielony bardziej niż kiedykolwiek.
Wydawca o książce:
Bohaterem książki Agnieszki Suchowierskiej jest miasto-Białystok. Miasto niezwykłe. Miejsce z ciekawą historią. Historią wielu kultur, wielu religii, wielu narodowości. Miasto, w którym urodził się Ludwik Zamenhof twórca uniwersalnego język esperanto, którym do dziś posługuje się kilkaset tysięcy ludzi na całym świecie. Książka przedstawia Białystok jako miasto różnorodne i wielokulturowe. Opowiedziana w publikacji historia pokazuje i uświadamia, że wielokulturowość jest bogactwem i że można żyć w zgodzie i harmonii jednocześnie różniąc się od siebie.
Agnieszka Suchowierska zbudowała mity, które powinniśmy propagować od lekcji w szkole po inicjatywy społeczne. „Miasto ze Złotym Sercem” to opowieść o tym, jak dzieje miasta mogą inspirować młodych ludzi do patrzenia na siebie i świat. Uważamy, że taka książka powinna ukazać się w wielu miastach w Polsce, ponieważ uczy otwartości na innych, wzajemnego szacunku i akceptacji „inności”. Pokazuje, że można żyć ze sobą w zgodzie pomimo różnego, często odmiennego, patrzenia na świat. Ta publikacja to doskonały materiał dla nauczycieli. Książka niezwykła, która w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawia dzieje miasta, ukazuje jego rozwój przez wieki do czasów współczesnych, ale przede wszystkim uczy tolerancji.
Tytuł: Miasto ze Złotym Sercem
Autor: Agnieszka Suchowierska
Ilustracje: Magdalena Pilch
Wydawca: Fundacja Sąsiedzi
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 88
ISBN: 978-83-64505-95-9