Naprawdę rzadko zdarza się bym sięgnęła po jakąś książkę po obejrzeniu filmu. Dlaczego? Książki pozwalają rozwijać wyobraźnię, czytając mogę tworzyć w umyśle cały świat. Gdy obejrzę film, a następnie sięgam po tekst, proces lektury staje się nieco nudny, bo wbrew mojej woli, na opisywane sceny umysł nakłada obrazy z wcześniej obejrzanego filmu. Czytając nie tworzę, a jedynie odtwarzam. Zupełnie mnie to nie bawi.
Są jednak takie filmy, które z nieznanego powodu, rozbudzają we mnie ciekawość co do pierwotnego tekstu, na bazie którego powstały. Tak też było z „Divergent”. Choć film jest zaliczany do gatunku science fiction, (czyli nie moja bajka) oglądało mi się to świetnie. Nie było to kino ambitne, ale lubiącym akcję i wyrazistych bohaterów, owa produkcja z pewnością przypadłaby do gustu. A ponieważ jako smarkula oglądałam z tatą filmy ze Stevenem Seagalem (tak, wiem – nie musicie mówić tego głośno), wartka akcja i sceny walki mnie nie odstraszają.
Główni bohaterowie powieści Veroniki Roth to 16-letnia Beatrice (Tris) i 18-letni Cztery (Tobias). Żyją w postapokaliptycznej rzeczywistości, w zrujnowanym Chicago, którego społeczeństwo, chcąc uniknąć kolejnej wojny, tworzy nowy ład, oparty na podziale na pięć frakcji (Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność). Każdy członek społeczeństwa musi przejść przez test, którego wyniki wskazują mu, do której frakcji pasuje. Wyboru frakcji młodzi ludzie dokonują podczas ceremonii, na oczach swoich rodzin. Ich wybór uznawany jest za ostateczny. To właśnie w takich okolicznościach poznajemy Beatrice, drobną dziewczynkę z Altruizmu, która po przejściu testu predyspozycji dowiaduje się, że ma niejednoznaczny wynik, posiada cechy charakteru członków więcej aniżeli jednej frakcji – jest niezgodna. Problem w tym, że uporządkowany świat nie potrzebuje niezgodnych, są oni postrzegani jako zagrożenie dla nowego systemu i eliminowani. Każdy chce gdzieś przynależeć, największą karą jest uznanie za bezfrakcyjnego – to forma wykluczenia, trochę kojarząca mi się z bezdomnością i ubóstwem.
Beatrice decyduje się na opuszczenie swojej frakcji, wybiera Nieustraszoność, której członków od dawna podziwia za ich odwagę. W nowym miejscu rozpoczyna nowe życie, zmienia imię na Tris, poznaje nowych przyjaciół i charyzmatycznego instruktora, zwanego Cztery. Dotyka rzeczy i doświadcza uczuć, z którymi nie miała styczności w Altruizmie, jak odwaga, zazdrość, strach i siła. Poznaje znaczenie słowa „brutalny”, uczy się jak pokonać własne lęki, ale i jak pokonać przeciwnika. Pierwszy raz musi z kimś walczyć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pierwszy raz musi też walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie – jeśli nie przejdzie nowicjatu, stanie się bezfrakcyjna.
„Niezgodna” to z pewnością książka o dorastaniu, o dojrzewaniu, o konieczności podejmowania trudnych decyzji i ponoszeniu konsekwencji swoich wyborów. To także opowieść o żądzy władzy, prowadzącej do wojny, o zazdrości i strachu, wyzwalającym w człowieku najgorsze instynkty. To historia dziecka, zmuszonego do walki o przetrwanie, zmuszonego do wyrzeczenia się zasad, wpajanych mu przez całe życie.
To byłaby naprawdę dobra książka, gdyby nie sposób, w jaki to wszystko zostało czytelnikowi podane. Kiedy czytałam, miałam wrażenie, że ten tekst jest jakby… nieoszlifowany, widać w nim pewną nieporadność, dialogi wydawały mi się chwilami sztuczne, kanciaste, reakcje bohaterów nienaturalne, a sceny „pseudoromantyczne” po prostu infantylne. Oczywiście pamiętam o tym, że w wieku lat „nastu”, rodzące się uczucia wywołują w ludziach pewien lęk, a jednocześnie ciekawość, że nie wiadomo jak się zachować, więc pojawia się niepewność i nieporadność… i właśnie dlatego uważam, że ta książka może się podobać nastolatkom. Mnie się nie podobała. Po obejrzeniu filmu była koszmarnie rozczarowująca.
Wydawca o książce:
Tom 1 trylogii Niezgodna – największego przeboju literatury młodzieżowej ostatnich lat
27 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy
Numer 1 „New York Timesa”
Jeden wybór może cię zmienić…
Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest Niezgodny – i musi być wyeliminowany…
Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.
Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami. A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.
Tytuł: Niezgodna
Autor: Veronica Roth
Tytuł oryginału: Divergent
Przekład: Daniel Zych
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Wydanie: II
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 351
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-241-4944-5