Nigdy wcześniej nie wpadłam na to, by zainteresować się czymś takim jak profile osobowości. Co prawda obiło mi się o uszy, że takowe „coś” istnieje, ale cóż to właściwie jest i po co to komu – nie bardzo mnie obchodziło. Do czasu, gdy okazało się, że tego rodzaju wiedza pomogła mi opanować strach, zrozumieć czego oczekuje mój rozmówca, ale co ważniejsze – zrozumieć siebie.
Nie wierzę w zbiegi okoliczności. Coś takiego po prostu nie istnieje. Wszystko, co nam się przytrafia jest po coś. Podobnie jak każde spotkanie. Ostatnio odezwałam się do starego znajomego, którego dość długo nie widziałam. Nie bardzo wiem jak to się stało, ale w pewnym momencie zaczęliśmy rozmawiać o różnych profilach osobowości. Wiedzę, przekazaną przez owego znajomego, postanowiłam zastosować w praktyce i okazało się, że znajomość własnego profilu oraz profilu rozmówcy w połączeniu z solidnym przygotowaniem merytorycznym, to niemal gwarancja sukcesu.
Temat tak bardzo mnie zainteresował, że zaczęłam szukać informacji w Internecie. Najlepiej jednak czuję się zakopana w książkach po uszy, więc kolejnym krokiem było znalezienie jakiejś bibliografii. Zaczęłam od własnej biblioteczki i trafiłam na książkę, którą dostałam w zeszłym roku od przyjaciółki z podstawówki – „Jak myślisz, kim właściwie jesteś? W jaki sposób twój unikalny styl osobowości współdziała w reakcji z innymi” dr Roberta A. Rohma i E. Chrisa Careya. Nie były to rodzaje osobowości, o jakich opowiadał mi wspomniany wcześniej znajomy, ale…
W książce znajdziemy opis czterech typów osobowości, oznaczonych literami D, I, S oraz C, opis mieszanek różnych stylów i tego jak przedstawiciele poszczególnych typów zachowują się w relacjach z przedstawicielami trzech pozostałych. Jest też kilka porad jak odkryć wzorzec swojego dziecka i współmałżonka.
W tym momencie sceptyk mógłby zapytać – „no dobrze, ale po co mi to?”. Rzecz w tym, że znając swoje mocne i słabe strony oraz oczekiwania osoby, z którą mamy współpracować, znacznie łatwiej o porozumienie. Co istotne – ta wiedza pomaga poczuć się pewniej w mało komfortowej sytuacji, gdy spotykamy kogoś, kto jest naszym przeciwieństwem. Dotyczy to zarówno relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ktoś, kto pragnie stworzyć zgrany zespół, powinien wiedzieć jak motywować swoich pracowników, jak wykorzystać ich atuty i co zrobić, by słabe strony nie stały się źródłem problemów.
Co ważne – autorzy nie dzielą ludzi na lepszych i gorszych, żadnego typu osobowości nie stawiają na piedestale, podkreślają mocne strony każdego stylu i wskazują nad czym należy pracować.
Nie twierdzę, że oto wynaleziono cudowny sposób na wszystkie problemy tego świata, ale niewątpliwie jest to narzędzie niezwykle przydatne w komunikacji z drugim człowiekiem. Kluczem do osiągnięcia porozumienia jest bowiem wzajemny szacunek i zrozumienie.
Nie mam pojęcia czy ta książka jest jeszcze gdziekolwiek dostępna, ale jeśli trafi w wasze ręce – przeczytajcie. Nawet jeśli nie zgadzacie się ze wszystkim, co piszą, sugerują czy proponują jej autorzy – warto wiedzieć.
Wydawca o książce:
Każdego roku prawie pół miliona ludzi słucha dr Roberta A. Rohma omawiającego style osobowości i zachowania, aby udoskonalić swoje umiejętności w zakresie biznesu i życia osobistego. W swojej książce dr Rohm naucza, w jaki sposób być „inteligentnym” w relacjach z ludźmi i jak rozwiązywać „puzzle relacji” w swoim życiu!
Autor: dr Robert A. Rohm i E. Chris Carey
Tytuł: Jak myślisz, kim właściwie jesteś? W jako sposób twój unikalny styl osobowości działa i współdziała w reakcji z innymi
Przekład: Piotr Bełczowski
Tytuł oryginału: Who Do You Think You Are… Anyway?
Wydawca: InterNET Services Corporation of Poland
Rok wydania: 1997
Liczba stron: 246
Oprawa: miękka
ISBN: 83-88533-26-6