Ludzie mają tę dziwaczną właściwość, że się uzależniają. Od czego? Właściwie od wszystkiego. Od słodyczy, alkoholu, adrenaliny, herbaty (to ja) lub kawy, od podróży, hazardu, gier komputerowych i Internetu. Ale jest coś jeszcze – wirus, zakażający coraz większą grupę osób – zakupoholizm.
Powszechna (przynajmniej w Europie) dostępność tanich produktów, wyzwoliła w ludziach pragnienie posiadania coraz większej ilości, zupełnie zbędnych przedmiotów. Ubrania, kosmetyki czy artykuły spożywcze to zaledwie kilka „potrzeb” współczesnego człowieka, coraz częściej bowiem otaczamy się także drogimi gadżetami, biżuterią, samochodami… Wytrawni znawcy trendów co chwila kupują nowszy model telefonu lub markowych butów, pragnąc zapewnić sobie w ten sposób powszechny szacunek i akceptację grupy. Powody tego, że wpadamy w szpony zakupoholizmu są różne, ale jedno jest pewne – tkwią w naszym wnętrzu.
Według źródeł, na które powołuje się autorka „Zakupoholizmu” Katarzyna Kucewicz, liczba uzależnionych od kupowania w Polsce waha się pomiędzy 3 a 5% populacji. Niepokoi jednak fakt, że skala tego zjawiska rośnie, a opinia publiczna często bagatelizuje problem. Wielu osobom wydaje się, że kupują ci, których na to stać. Cóż… nie do końca jest to prawda. Zakupy stały się sposobem na rozładowanie napięcia i nudę oraz metodą walki z niskim poczuciem własnej wartości. Mają zrekompensować kupującemu niedostatki w innych sferach życia, ale najczęściej przynoszą krótkotrwały bądź wręcz odwrotny efekt – radość trwa zaledwie chwilę, a poczucie winy z powodu wydania nieprzyzwoicie dużych sum pieniędzy wpędza zakupoholika w przygnębienie. Koło się zamyka, gdy w ramach odreagowania stresu rusza on na kolejne łowy do galerii handlowej.
Katarzyna Kucewicz w swojej książce w przystępny sposób wyjaśnia czym właściwie jest zakupoholizm, jakie są jego przyczyny i kto jest najbardziej narażony na uzależnienie się od robienia zakupów. Opisuje jak głód zakupowy wpływa na uzależnionego, jego życie oraz życie jego bliskich, instruuje jak nauczyć się samokontroli, a także przedstawia całą paletę alternatywnych technik kontroli, stanowiących doskonałe uzupełnienie terapii.
Ten poradnik nosi podtytuł „Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?”. Kazałabym wychłostać tego, kto umieścił to zdanie na okładce, ponieważ nie ma na nie odpowiedzi. Nie istnieje magiczny wzór ani recepta, a szanse na to, że zakupoholikowi uda się zwalczyć nałóg bez pomocy specjalisty, są minimalne. Nie wierzę, że ta książka może zdziałać cuda, ale z pewnością może pomóc uzależnionemu w uświadomieniu sobie, że jest nałogowcem. To także garść cennych porad, przydatnych w przypadku nagłego ataku głodu zakupowego i wskazówki, gdzie należy szukać pomocy.
Podsumowując – jeśli kupujesz dużo zbędnych rzeczy, wydajesz więcej niż powinieneś, spędzasz wolny czas buszując po galeriach handlowych i sklepach internetowych lub dopada cię nagła, silna potrzeba dokonania zakupu – sięgnij po tę książkę, przeczytaj i… zapisz się na terapię. Polecam.
Wydawca o książce:
– Zakupy są dla ciebie lekarstwem na stres?
– Zdarza ci się kupować rzeczy, których nie potrzebujesz lub na które cię nie stać?
– Często masz wyrzuty sumienia z powodu zrobionych zakupów?
Jeśli tak, prawdopodobnie jesteś zakupoholiczką/zakupoholikiem.
Jednak od nałogu kupowania można się uwolnić!
W Polsce z uzależnieniem od zakupów boryka się ok. 2 mln ludzi. Nałóg kompulsywnego kupowania dotyczy zarówno kobiet (80%), jak i mężczyzn. Częściej mieszkańców dużych miast, osób z wyższym wykształceniem i zamożnych.
Zakupoholizm to pierwsza na polskim rynku książka dotycząca kompulsywnych zakupów, która zawiera autorski program pracy z własnymi przekonaniami oraz szczegółowy test pozwalający ocenić stopień uzależnienia od zakupów.
Poradnik skonstruowany jest tak, jak przebiegałby warsztat samokontroli podczas indywidualnej terapii z psychologiem. W drodze ku wolności od przymusu kupowania towarzyszy Katarzyna Kucewicz, doświadczona psycholożka i psychoterapeutka, która wskazuje, jak poradzić sobie z głodem zakupowym, i pomaga w podjęciu dobrej decyzji: kupić czy nie kupić?
Katarzyna Kucewicz – psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka w programie „Rozmowy w Toku” oraz audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Prowadzi terapię uzależnień behawioralnych, szczególnie zakupoholizmu. Autorka licznych artykułów na temat kompulsywnych zakupów.
Autor: Katarzyna Kucewicz
Tytuł: Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?
Wydawca: Edgard
Data wydania: 2016
Liczba stron: 248
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7788-651-9