Nie ja jedna marzę, by jak najdłużej zachować wspomnienie upalnych, letnich dni, natura pozostaje jednak nieubłagana, dlatego z prawdziwą przyjemnością oddałam się lekturze książki „Brazylia” Michaela Palina.
Pamiętam jego „W 80 dni dookoła świata”, a raczej niedosyt jaki pozostawiła w mej pamięci ta książka. Choć autor starał się pokazać niezwykłe piękno i różnorodność świata nie tylko poprzez opisy obrazów, ale też zapachów i smaków, miałam poczucie, że ograniczony czas wędrówki śladami Phileasa Fogga, pozwalał mu jedynie na muśnięcie poszczególnych miejsc. Tym razem Palin rozwinął skrzydła. Jego podróż po Brazylii to zbiór wspaniałych doświadczeń, opis bogactwa krajobrazów i kultur.
Michael Palin z perspektywy człowieka z zewnątrz, a więc jednostki niezaangażowanej obserwuje Brazylię i jej mieszkańców. Opowiada o tym niezwykłym kraju, dostrzegając zarówno sukcesy, jak i porażki, piękno oraz brzydotę. Nie stroni od oceny tego, z czym przyszło mu się w owej podróży zetknąć, a jednocześnie nie przytłacza czytelnika swoimi opiniami, pozwala mu dotykać, przeżywać, smakować Brazylii za pośrednictwem własnych doświadczeń.
To, co niewątpliwie pozostaje w pamięci to opisy Rio i Sao Paulo – miast przeciwieństw, różniących się nie tylko wyglądem, ale i sposobem życia ich mieszkańców. Rio przyciągające rzesze turystów słońcem, plażami, tłocznymi ulicami jest – zdaniem niektórych – kobietą, podczas, gdy zachmurzone, bardziej uporządkowane, typowo „miejskie” Sao Paulo to uosobienie mężczyzny. Łączy je występowanie obok siebie bogactwa i biedy – kontrastu charakterystycznego dla metropolitarnej twarzy Brazylii. Co ciekawe tych kontrastów jest w Brazylii mnóstwo: tradycja zderza się z nowoczesnością, sztuka wysoka z tą, tworzoną na ulicy, wielkie korporacje z człowiekiem jako jednostką, dbałość o ochronę przyrody z gospodarką rabunkową, komercja z oryginalnością.
Brazylia jest jak patchwork, właściwie każdy jej region to odrębna tradycja, kultura i sposób życia. Michael Palin w pełnej krasie ukazuje niewyobrażalną różnorodność tego kraju. Całość jest solidnie okraszona fragmentami historii Brazylii i krótkimi, ale jakże fascynującymi życiorysami kolejnych przewodników autora po tej magicznej krainie.
Doskonała propozycja na długie, chłodne, jesienne wieczory. Polecam!
Wydawca o książce:
Brazylia – nowe potencjalne supermocarstwo, rozciągający się na pół kontynentu tygiel kultur, religii i ras, kraina nieprzebranych bogactw, która ma do zaoferowania dużo więcej niż słońce, ocean i sambę. Leśne głusze, gdzie nie stanęła jeszcze ludzka stopa, tętniące życiem metropolie zamieszkiwane przez skrajnie ubogich i nieprzyzwoicie zamożnych… Brazylia to kraj szokujących kontrastów.
Jako gospodarz mistrzostw świata w roku 2014 i igrzysk olimpijskich w roku 2016 Brazylia ściąga na siebie uwagę całego świata, stając się przy tym nowym ulubionym kierunkiem wakacyjnych podróży. Poznajcie ten południowoamerykański kraj, który zachwyca niezliczonymi cudami natury i oszałamia niesamowitą różnorodnością oraz bogactwem kulturowym swoich mieszkańców. Przeczytajcie, jak to niezwykłe miejsce odkrywał Michael Palin.
Trasa jego podróży wiedzie od granicy z Wenezuelą po wodospady Iguaçu na pograniczu argentyńskim. Michael pływa łodzią po rzece Xingu, lata hydroplanem nad ogromnymi połaciami lasu deszczowego, zwiedza nowoczesną Brasílię, daje się porwać wielokulturowej atmosferze Rio i pieszo dociera do plemion ukrytych w sercu dżungli. Spotyka potomków afrykańskich niewolników, rdzennych mieszkańców żyjących w głębi lądu i dużą społeczność pochodzenia niemieckiego, która pielęgnuje swoje dziedzictwo na największym poza Monachium festiwalu piwa.
Oto Brazylia Michaela Palina: intensywna, odurzająca i tryskająca energią.
[24.08.2014]
Autor: Michael Palin
Tytuł: Brazylia
Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
ISBN: 978-83-63944-52-0
Format:140 x 209
Data premiery: 2014-07-02
Ilustracje: kolorowe zdjęcia
Liczba stron: 388
Okładka: miękka
Gatunek: podróżnicza