Nie miałam ostatnio czasu ani na kino, ani na książki, ani na teatr, więc zaniedbałam nieco moją „edukację kulturalną”. Kiedy więc znalazłam kilka wolnych godzin, postanowiłam nadrobić zaległości. Film wybierałam totalnie „w ciemno”, nie przeczytawszy nawet opisu. I tak trafiłam na „Kamerdynera”…
Zaczęło się całkiem nieźle, bo od informacji, że film powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń. To opowieść o czarnoskórym Cecilu Gainsie (w tej roli Forest Whitaker), który przebył trudną drogę z plantacji bawełny, gdzie pracowali jego rodzice, do Białego Domu, gdzie przez lata pełnił rolę kamerdynera.
Cecil, jako dziecko był świadkiem śmierci ojca, którego zabił „biały pan”. W ramach zadośćuczynienia za doznane krzywdy, „biała pani” Annabeth „łaskawie” zabiera chłopca do domu, gdzie przyucza go do pracy lokaja. Nastoletni Cecil, przerażony, bo nie zna innego świata niż plantacja, i zdeterminowany zarazem, odchodzi, by rozpocząć nowe życie. W końcu trafia do Waszyngtonu, gdzie podejmuje pracę w hotelu, który odwiedzają „bogaci biali”. Tam z kolei zostaje zauważony i polecony do pracy w Białym Domu.
„Kamerdyner” to opowieść o tym jak mała, prywatna historia, splata się z tą wielką. Cecil jest mężem i ojcem, przeżywa chwile szczęścia u boku kochającej żony Glorii (Oprah Winfrey), odczuwa strach i złość, gdy jego starszy syn Louis (David Oyelowo) wstępuje w szeregi Czarnych Panter oraz doświadcza bólu, gdy młodszy – Charlie (Elijah Kelley) ginie podczas wojny w Wietnamie. Jednocześnie jest świadkiem takich wydarzeń jak chociażby zabójstwo Johna F. Kennedy’ego czy śmierć Martina Luthera Kinga. Służąc kolejnym prezydentom Stanów Zjednoczonych, Cecil Gaines, obserwuje dążenia czarnoskórych mieszkańców USA do równouprawnienia i ostatecznie ten właśnie wątek wysuwa się na plan pierwszy.
Cecil i Louis reprezentują dwie metody walki o prawa czarnoskórych – Cecil zmienia nastawienie „białych” poprzez swoją pracę, profesjonalizm i życzliwość, Louis – otwarcie buntuje się przeciwko rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. Co ciekawe, wraz z upływem czasu, obaj zmieniają swoją postawę – Louis rezygnuje z radykalnych metod, Cecilowi przestaje wystarczać bierne obserwowanie wydarzeń. Niezwykła jest scena, w której obaj – po latach sporów i trwania w trudnej relacji – spotykają się przed ambasadą RPA, gdzie odbywa się manifestacja, której uczestnicy domagają się uwolnienia Nelsona Mandeli. Symbolicznym zakończeniem opisywanej walki o wolność i równouprawnienie jest wybór na fotel prezydenta, Baracka Obamy.
Jeśli chodzi o obsadę, mamy tu zaiste gwiazdorskie grono: Forest Whitaker, Oprah Winfrey (tak, ta Oprah!), John Cusack, Mariah Carey (tak, ta Mariah!), Cuba Gooding Jr., Jane Fonda, Lenny Kravitz (tak, ten Lenny!), Robin Williams, Vanessa Redgrave itd. Niestety, żadna z tych ról nie powaliła mnie na kolana.
Prawdę powiedziawszy, zakończenie (którego nie zdradzę), sprawiło, że całość wydała mi się nieco pompatyczna, ale tak to już jest z lekcjami historii w wersji filmowej. Ponieważ tematyka nie dotyczy mnie bezpośrednio, nie towarzyszyły mi podczas oglądania żadne gwałtowne emocje, ale podejrzewam, że dla czarnoskórych mieszkańców Ameryki, musi to być jeden z najważniejszych filmowych obrazów ostatnich lat.
Rzecz godna uwagi.
Opis:
W 1926 roku młody Cecil opuszcza skonfliktowane na tle rasowym południe USA, szukając szansy na lepsze życie. Wkrótce otrzyma niezwykły dar od losu. Zostanie kamerdynerem w Białym Domu, stając się naocznym świadkiem wydarzeń, które na zawsze zmienią oblicze współczesnego świata. Gdy kolejni prezydenci USA zmagają się ze skutkami zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga i kontrowersjami narosłymi wokół wojny w Wietnamie i afery Watergate, Cecil – wpierany przez kochającą żonę Glorię (Oprah Winfrey) – musi podjąć trudną walkę o dobro i szczęście rodziny, któremu na drodze stanie jego własne, bezgraniczne oddanie pracy.
Tytuł: Kamerdyner (The Butler)
Reżyseria: Lee Daniels
Scenariusz: Danny Strong
Rok produkcji: 2013
Występują: Forest Whitaker, Oprah Winfrey, John Cusack, Mariah Carey, Cuba Gooding Jr., Jane Fonda, Lenny Kravitz, Robin Williams, Vanessa Redgrave i inni.
plakat: materiały dystrybutora/źródło: www.filmweb.pl (http://www.filmweb.pl/film/Kamerdyner-2013-648849