Są takie publikacje, które skłaniają mnie do rozmyślań na temat tego czy w dzisiejszym świecie można naprawdę wszystko sprzedać. Odpowiedź, niestety, najprawdopodobniej brzmi: „tak”. I oto smutny tego dowód – „f**ck it! Rób to, co lubisz” Johna C. Parkina.
John C. Parkin, pisząc tę książkę, postawił sobie najwyraźniej za punkt honoru, znalezienie formy wobec której trudno przejść obojętnie – udało mu się. Nie jestem jedynie pewna czy o taki efekt mu chodziło, ale… od początku.
Autor wraz z żoną, od lat propaguje filozofię, którą nazwał „Pieprz to”. Twierdzi, że wypowiadanie tego przekleństwa pomaga rozładować napięcie, a jego niewątpliwym atutem jest wieloznaczność, gdyż może oznaczać zarówno odpuszczanie sobie różnych rzeczy, jak i motywować do działania. Co za odkrywcza myśl!
Parkin przyjął tez strategię uprzedzenia spodziewanego ataku – swój wywód rozpoczyna bowiem od rozprawienia się ze sceptykami. Wskazuje szereg potencjalnych przeszkód, na drodze do robienia tego co się lubi, jakie mógłby wymyśleć czytelnik i odsyła do konkretnych stron, gdzie wspomniany sceptyk winien znaleźć odpowiedź na swoje wątpliwości. Pisze też o przełomowych momentach w swoim życiu i lekcjach, jakie z nich wyniósł.
Kolejna „innowacja” to potraktowanie napisania książki „f**ck it!” jako przykładu praktycznego zastosowania filozofii „Pieprz to”. Autor niejako zaprasza czytelnika do uczestniczenia w procesie twórczym, opisuje postępy prac i sposoby radzenia sobie z nadmiarem zadań. Muszę przyznać, że zupełnie nie „kupiłam” tej koncepcji – taki sposób narracji jest – w mojej ocenie – niechlujny i ma służyć jedynie ukryciu faktycznego braku pomysłu na tę książkę.
Krok pierwszy na drodze do robienia tego, co się lubi to – według Parkina – uczciwe odpowiedzenie sobie na pytanie: „Czy naprawdę robisz w życiu to, co lubisz?”. Równie „zaskakujący” jest pomysł, by wyjaśnić niedomyślnym odbiorcom dlaczego powinniśmy robić w życiu to, co lubimy. No i moja ulubiona kwestia – by robić co się lubi, należy ustalić co się lubi. Serio?
Co prawda przez pół książki banał gonił banał, ale ja się tak łatwo nie poddaję. W dalszej części zachęcani jesteśmy do zastanowienia się dlaczego chcemy robić właśnie to, co wydaje nam się, że chcemy. I to akurat ma nieco większy sens, bo nierzadko okazuje się, że choć dany pomysł na życie wydaje nam się wyjątkowo pociągający, nie da nam tego, czego faktycznie potrzebujemy. Jest spore ryzyko, że praca instruktora spadochronowego okaże się nieodpowiednia dla kogoś, kto marzy o spokoju i poczuciu bezpieczeństwa.
Parkin pisze też o tym, że wiara w siebie jest niezbędna, by odważyć się robić to, co lubimy, wskazuje najczęstsze wymówki, jak np. czekanie na właściwy moment i podpowiada jak się z nimi uporać. Podsuwa też rozwiązania dotyczące organizacji czasu i ustalania priorytetów, te jednak wydają mi się zbyt ogólne i w moim przypadku niestety nieskuteczne, np. „Rób mniej rzeczy, których nie lubisz” czy przywoływany przez autora tzw. „terror priorytetowości” (czyli odsunięcie wszystkich innych spraw i zajęcie się tym, co najważniejsze), określany przez niego mianem metody (mnie się wydaje, że to kwestia silnej woli, a nie metody).
A teraz czas na punkt kulminacyjny – zamiast dalej opisywać jak można zmienić swoje życie o 180 stopni, Parkin podsuwa „genialną” myśl: „Zacznij lubić to, co robisz”. W tym miejscu musiałam wziąć trzy głębokie oddechy.
Kiedy już zwątpiłam, że znajdę w tej publikacji cokolwiek wartościowego, pojawił się rozdział szósty: „Zarabiaj na życie przez robienie tego, co lubisz” (s. 225). I tu nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji – koniec z mrzonkami, czas na otrzeźwiający policzek w postaci plusów i minusów „bycia na swoim”. Ten rozdział powinien przeczytać każdy, kto rozważa otwarcie własnego biznesu lub przekształcenie swojej pasji w biznes. Pojawia się tu szereg sensownych rad, podpowiedzi na co warto zwrócić uwagę na każdym etapie procesu – od pomysłu, przez planowanie po realizację.
Podsumowując – chaos, tak jednym słowem mogłabym określić tę książkę. Takiego wodolejstwa nie widziałam już dawno. Moją teorię o braku pomysłu na tę publikację potwierdza wspomniany rozdział szósty, w którym okazuje się, że John C. Parkin potrafi być całkiem konkretny w swoich wywodach. Tak więc, jeśli przemawia do Was krążenie wokół tematu w luzackim stylu, to OK., ale jeśli wolicie konkrety to przeczytajcie tylko rozdział szósty lub poszukajcie czegoś innego. Tego typu książek jest na rynku zatrzęsienie.
Wydawca o książce:
Życie jest zbyt krótkie, abyś tracił czas na zmuszanie się do robienia rzeczy, których nie lubisz robić. Nie lubisz swoich studiów, pracy, znajomych, sposobów spędzania wolnego czasu? Czujesz się zestresowany, zły, zmartwiony? Masz poczucie, że umykają Ci najpiękniejsze chwile? Dojrzewasz do myśli, że czas na zmianę, a pomysł robienia tego, co lubisz, wydaje Ci się szczególnie nęcący? Nawet jeśli tak właśnie się dzieje, to prędko się przekonasz, że robienie tego, co się lubi, wcale nie jest takie łatwe i nie przychodzi od razu!
Filozofia przedstawiona w książce Johna C. Parkina „F**k it! Rób to, co lubisz” opiera się na kategorycznym „Pieprz to!”. To zdanie, choć mało eleganckie, jest zadziwiająco skuteczne – daje impuls, aby sobie odpuścić lub zmobilizować się do działania i pokonać przeszkody. Dzięki tej książce dowiesz się, jak wykorzystać ten impuls, aby zacząć robić więcej rzeczy, które lubisz, i spędzać mniej czasu na nielubianych czynnościach. W tekście sporo miejsca poświęcono zarabianiu na życie przez robienie tego, co się lubi. Znalazło się też tu mnóstwo wskazówek, jak sobie poradzić z przeciwnościami: własnymi lękami, niechętnymi ludźmi, obiekcjami z serii „tak, ale…”. A gdy już zaczniesz robić to, co lubisz, odniesienie dużego sukcesu okaże się całkiem naturalne!
Pieprz to i:
- Znajdź odwagę, by robić to, co lubisz
- Śmiało zaplanuj własny sukces
- Pokonaj niechęć innych ludzi do swoich planów
- Zaufaj swojej intuicji
- Zarabiaj duże pieniądze na tym, co lubisz robić
Autor: John C. Parkin
Tytuł: f**ck it! Rób to, co lubisz
Tytuł oryginału: F**ck It – Do What You Love
Wydawca: Sensus/Wydawnictwo Helion
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 326
Oprawa: miękka
ISBN:978-83-283-2729-0