Książka, którą powinien przeczytać każdy konsument, korzystający z wytworów współczesnej branży odzieżowej, a ponieważ właściwie wszyscy zaliczamy się do tej grupy, lektura „Modopolis” powinna być obowiązkowa. Zanim kupimy kolejną tanią koszulkę w kolejnej sieciówce, dobrze mieć świadomość jakie są konsekwencje naszych zakupowych wyborów.
Dana Thomas, dziennikarka i pisarka, autorka bestsellerowej książki „Luksus. Dlaczego stracił blask” po raz kolejny bierze pod lupę współczesny przemysł odzieżowy, obnażając jego ciemne oblicze.
Jak to się stało, że produkcja ubrań została przeniesiona do Azji? Czy wiesz ile wody zużyto do wyprodukowania pary dżinsów, które masz w szafie? Czy masz świadomość w jakich warunkach uszyty został tani t-shirt z sieciówki? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/-eś się jakich substancji – podpowiedź: szkodliwych – używa się do farbowania tkanin, z których powstają ubrania szyte na masową skalę? Wiesz co się dzieje z niesprzedanymi ubraniami? Czy umiesz rozpoznać działania zwane greenwashingiem? Jeśli nie, musisz przeczytać tę książkę.
„Modopolis” otwiera oczy, pokazuje jak olbrzymi wpływ na środowisko ma przemysł odzieżowy, jak okrutnie potrafi obchodzić się z pracownikami, jak bezwzględny jest w obliczu chęci zysku. Po lekturze książki Dany Thomas już nigdy nie spojrzę tak samo na Zarę czy H&M i z pewnością kilka razy zastanowię się nim kupię kolejny ciuch, bo chociaż widać pozytywne zmiany w myśleniu o modzie masowej, zmiany te są wciąż niewystarczające.
Pochłonął nas konsumpcjonizm, jego cena to m.in. setki ofiar wypadków w azjatyckich fabrykach szyjących ubrania dla wielkich koncernów, kradzieże w postaci plagiatów wzorów i modeli, będących dziełem uznanych projektantów, katastrofy ekologiczne, takie jak zanieczyszczenie wód i produkcja ton odpadów na niespotykaną wcześniej skalę.
Jaka jest więc przyszłość modowego biznesu? O to także pyta w swojej książce Thomas. Pomysłów jest wiele – trwają prace nad ograniczeniem zużycia wody i szkodliwych substancji chemicznych przy produkcji ubrań, nad wynalezieniem nowych, całkowicie biodegradowalnych tkanin, które zastąpią m. in. naturalne skóry, ale przede wszystkim przyszłość branży – wedle Thomas – to całkowita zmiana myślenia o ubraniach. Ratunkiem jest moda cyrkularna. Chodzi o to, by ubrania zaczęły funkcjonować w obiegu zamkniętym, by te już wyprodukowane były jak najbardziej trwałe, biodegradowalne, nietoksyczne, a ostatecznie by mogły zostać poddane recyklingowi i użyte do produkcji kolejnych ubrań. Byśmy nie zużywali i tak już mocno nadwątlonych zasobów do wytwarzania milionów koszulek, których nikt nigdy nie włoży, bo jest ich po prostu za dużo.
Tyle, że… to pieśń przyszłości. I o ile ludzkość się szybko nie opamięta, a raczej się na to nie zanosi, jedynym, co możemy zrobić my – konsumenci, to ograniczyć zakupy, starać się maksymalnie przedłużać życie ubrań, które już mamy, jeśli nabywać to rzeczy z drugiej ręki, albo korzystać z wypożyczalni ubrań np. wybierając kreację na wielkie wyjście.
Szokująca, przerażająca, brutalnie prawdziwa książka.
Wydawca o książce:
Czy zastanawialiśmy się kiedyś, kto i jak zrobił nasze ubrania? I dlaczego wyrzucamy je po kilku zaledwie użyciach?
W ciągu roku od produkcji ponad połowa wszystkich ubrań ląduje na składowiskach odpadów albo jest palona. Przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce (po koncernach naftowych) w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko. W okolicach chińskich i indyjskich miasteczek, w których produkuje się dżinsy, wymarło życie w pobliskich wodach, zachorowalność na tajemnicze choroby płuc oraz skóry drastycznie wzrosła i przychodzi na świat więcej dzieci z wadami wrodzonymi.
Czy myślimy o tym wszystkim, gdy widzimy kolejne superokazje w popularnych sieciówkach i kupujemy na przecenach?
Doświadczona amerykańska dziennikarka Dana Thomas demaskuje i analizuje prawdziwą cenę fast fashion oraz jej estetyczne, ekonomiczne, społeczne i ekologiczne konsekwencje. Proponuje też alternatywne sposoby na kompletowanie garderoby i pozostanie modnym – przedstawia firmy, które są eko i respektują zasady sprawiedliwego handlu; pisze o wypożyczalniach strojów i właściwym dbaniu o ubrania.
Lektura tej książki odświeża i porządkuje nie tylko szafy, ale i głowy.
Tytuł: Modopolis. Dlaczego to, co nosimy, ma znaczenie
Autor: Dana Thomas
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2021 (wydanie pierwsze)
Tytuł oryginału: Fashionopolis: The Price of Fast Fashion – and the Future of Clothes
Przełożyła: Hanna Pasierska
Ilość stron: 440
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-08-07408-4