„adwokat” phillip m. margolin

Okrutne zmęczenie dopadło mnie tej jesieni, nawał obowiązków przygniótł skutecznie i pozbawił czasu na czytanie tego, co chcę przeczytać pozazawodowo. Kiedy udało mi się w końcu wyrwać chwilę dla siebie, w akcie desperacji chwyciłam książkę, która na „stosie do przeczytania” (który urósł do kilku stosów) leżała najbliżej łóżka, a jej objętość pozwalała żywić nadzieję, że uda mi się dobrnąć do końca nim kolejne zobowiązania skutecznie pozbawią mnie szansy na poznanie zakończenia. Thriller nie okazał się co prawda dziełem wybitnym, ale wciągającym i dającym umysłowi nieco wytchnienia.

Bohaterem powieści Margolina jest młody prawnik Daniel Ames. W przeciwieństwie do większości swoich kolegów, pracowników znanej kancelarii Reed, Briggs i wspólnicy, Daniel nie pochodzi z bogatego domu, zdobycie odpowiedniego wykształcenia wymagało od niego sporo trudu i wyrzeczeń, dlatego szczególnie zależy mu na pracy. Jest gotów poświęcić swój czas, a nawet życie prywatne, by spełnić oczekiwania przełożonych, kiedy więc koleżanka prosi go o pomoc w przejrzeniu dokumentacji, dotyczącej jednego z najważniejszych klientów kancelarii – firmy farmaceutycznej Geller, produkującej lek o nazwie insufort – Daniel się zgadza. Wyświadczona przysługa odbija się jednak głównemu bohaterowi czkawką – zostaje zwolniony z pracy, z powodu rzekomego błędu, który popełnił, wcześniej jednak natrafia na badania potwierdzające, że insufort przyjmowany przez kobiety w ciąży wywołuje wady wrodzone u dzieci. Czy były pracodawca Daniela broni przed sądem producenta niebezpiecznego medykamentu? Czy szefowie Geller Pharmaceuticals świadomie wprowadzili na rynek lek, będący przyczyną niepełnosprawności u dzieci? Dociekliwy prawnik postanawia odkryć prawdę, sprawy jednak się komplikują, gdy szef Daniela zostaje zamordowany, a on sam zatrzymany przez policję. Próbując oczyścić własne imię, Ames odkrywa kolejne elementy układanki, a trop wiedzie do porwań i morderstwa sprzed lat.

Margolin nie pozwala czytelnikowi się nudzić, szybko wciąga go w próbę rozwikłania zawiłej intrygi, fundując po drodze sporo sensacji, nagłe zwroty akcji i dwutorowy rozwój wydarzeń – wątek kryminalny oraz relacja Daniela z wspierającą go koleżanką Kate.

Autor wykorzystał znany pomysł – w opowieść stanowiącą główną oś wydarzeń, wplata kolejną, sięgającą do przeszłości, a skrywającą w sobie motywy i przyczyny obecnych zdarzeń. Właściwie można by na bazie „Adwokata” stworzyć dwie, niezależne, całkowicie różne historie.

Główny bohater wzbudza sympatię, ale jest „płaski”, jednowymiarowy. Zabrakło tu psychologicznej nadbudowy, próby stworzenia postaci „z krwi i kości”, wiarygodnej. Fabuła również przypomina scenariusz filmu sensacyjnego/kryminału/thrillera spod znaku Hollywood i nie należy tego traktować jak zarzutu. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie czego w danej chwili potrzebujemy? Intelektualnego wyzwania czy lekkiej rozrywki? Jeśli, podobnie jak ja, marzycie ostatnio jedynie o odpoczynku, to ta książka jest właśnie dla Was.

Opis wydawcy:

Daniel Ames jest przykładem powodzenia życiowego w amerykańskim stylu. Choć urodził się w nędzy, a jako piętnastolatek znalazł się na marginesie, pokonał przeciwności i jest świetnie zapowiadającym się adwokatem w najbardziej prestiżowej kancelarii prawnej w Portlandzie. Gdy jego najważniejszy klient zostaje oskarżony o wyprodukowanie leku powodującego wady wrodzone u dzieci, Daniel nie wierzy w zasadność oskarżenia. I oto natrafia na raport pracownika laboratorium, który wskazuje na to, że kierownictwo firmy kłamie. Daniel postanawia dojść prawdy na własną rękę i wtedy świat wokół niego staje na głowie. Zostaje obwiniony o zaniedbania zawodowe i wyrzucony z pracy. Dwanaście godzin później szef, który go zwolnił, ginie zamordowany. Daniel zostaje zatrzymany przez policję. Wypuszczony za kaucją, próbuje oczyścić się z zarzutów i natrafia na łańcuch kłamstw, który wiedzie w przeszłość, do serii niewyjaśnionych porwań i morderstwa. Ktoś nie chce, by Daniel odkrył prawdę i ten ktoś nie cofnie się przed niczym..

Phillip Margolin, porównywany do Johna Grishama głośny pisarz amerykański, jest mistrzem sądowych thrillerów. Jego książki wciąż goszczą na listach bestsellerów. W Polsce ukazały się m.in. Nie zapomnisz mnie, Po zmroku, Stan oskarżenia, Przypadek sędziego Quinna, Dzika sprawiedliwość.

Autor: Phillip M. Margolin

Tytuł: Adwokat

Tytuł oryginału: The Associate

Wydawca: Świat Książki

Rok wydania: 2003

Oprawa: miękka

Ilość stron: 272

ISBN: 83-7311-915-9

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *