„agatha christie i jedenaście zagubionych dni” – jared cade (wideo)

Agatha Christie – niekwestionowana królowa kryminału, mistrzyni zawiłych intryg, u źródła których kryły się często wielkie emocje. Jak nikt potrafiła budować niezwykły klimat powieści, a stworzone przez nią postaci: Herkulesa Poirota oraz panny Marple zapisały się w historii literatury kryminalnej. W grudniu 1926 r. wyszła z domu i… zniknęła na jedenaście dni. Jej biografowie omijali ten wątek lub tłumaczyli krótkotrwałą amnezją, ona sama przez całe życie pilnie strzegła swojej prywatności, a na wszelkie wzmianki dotyczące tamtej sprawy, reagowała wręcz histerycznie. Jared Cade spróbował rozwiązać tajemnicę zniknięcia Agathy Christie.

W 1926 r. Agatha Christie była już postacią znaną. Kiedy jednak 3 grudnia, późnym wieczorem wyszła ze swojego domu, nic nie zapowiadało, że przez kolejne dni stanie się główną bohaterką artykułów z pierwszych stron gazet. Gdy znaleziono porzucone auto pisarki, możliwe scenariusze „zaczęły się mnożyć”, a cała sprawa wydawała się nie mniej tajemnicza niż te, opisywane przez panią Christie w jej książkach. Odnaleziona po jedenastu dniach, w luksusowym kurorcie, twierdziła że straciła pamięć, jednak ani prasa, ani fani autorki kryminałów nie byli skłonni uwierzyć w tę historię.

Przez lata dziennikarze dręczyli ją pytaniami o tamte dni, ale pisarka konsekwentnie odmawiała komentarza. Drażniły ją jakiekolwiek wzmianki na ten temat.

Jared Cade, bazując na zebranych materiałach (m.in. wycinkach prasowych, zdjęciach, rozmowach z przyjaciółmi i znajomymi Agathy Christie), odnajduje tropy prowadzące go do wyjaśnienia tej niezwykłej zagadki.

Przy okazji analizuje także twórczość Christie, wskazując jak chętnie czerpała z własnego życia. Jej bliscy, w stworzonych przez nią bohaterach, odnajdywali wspólnych znajomych i członków rodziny, w wydarzeniach z kart powieści – opisy rzeczywistych zdarzeń, nawet poszczególne miejsca akcji, wzorowane były na tych, w których miała okazję bywać Agatha Christie.

Duża część książki Cade’a poświęcona jest tytułowym jedenastu zagubionym dniom oraz temu jak ta historia wpłynęła na dalsze życie pisarki. W opisie poszukiwań widać „styl á la Christie” – czyta się znakomicie, zupełnie jak jej kryminały.

Z całej opowieści Cade’a wyłania się jednak obraz wrażliwej, kruchej istoty, pragnącej ciepła i miłości, ukrywającej wszakże tę wspomnianą wrażliwość pod warstwą siły i niezależności.

Jaką matką, żoną, przyjaciółką była Agatha Christie? Jakim była człowiekiem? Odpowiedzi szukajcie w książce Jareda Cade’a. Polecam.

Opis Wydawcy:

Tajemnicze zaginięcia zawsze wzbudzają sensację, zwłaszcza gdy dotyczą znanych osób. A co jeśli zaginioną jest najgenialniejsza autorka kryminałów wszech czasów, a jej zniknięciu towarzyszą okoliczności rodem z jej najlepszych powieści?

3 grudnia 1926 r. późnym wieczorem Agatha Christie wyszła z domu w hrabstwie Berkshire w Anglii, a następnego dnia należący do niej samochód znaleziono porzucony w hrabstwie Surrey. Przez jedenaście dni trwały zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, które wywołały ogromne zainteresowanie prasy. Odnalezienie pisarki całej i zdrowej w luksusowym uzdrowisku w Yorkshire zamiast rozwiązania zagadki przyniosło tylko nowe pytania, a niekwestionowana mistrzyni intrygi i suspensu przez całe życie skutecznie unikała udzielenia na nie odpowiedzi.

Jared Cade drobiazgowo gromadzi i analizuje fakty z życia Christie, by doprowadzić do wyjaśnienia tej niezwykłej zagadki tajemniczego zniknięcia i jeszcze bardziej zastanawiającego milczenia pisarki.

Tytuł: Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni

Autor: Jared Cade

Wydawca: Wydawnictwo W.A.B/Grupa Wydawnicza Foksal

Rok wydania: 2014

Przełożyła: Małgorzata Glasenapp

Tytuł oryginału: Agatha Christie and The Eleven Missing Days

Oprawa: miękka

Ilość stron: 349

ISBN: 978-83-280-0982-0

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *