„bądź damą, myśl jak facet” – steve harvey

Ten tekst wygląda znajomo? Zgadza się, „Myśl jak facet” to tytuł komedii romantycznej. Właściwie to dwóch komedii romantycznych. Zważywszy na to, że podobno nie posiadam poczucia humoru, można uznać za cud fakt, że oglądając oba filmy śmiałam się jak szalona. W pierwszej części ważną rolę odgrywa poradnik dla kobiet, autorstwa niejakiego Steve’a Harvey’a. Oto i on (poradnik, nie Steve) w wersji polskiej – nie mogłam się powstrzymać!

Steve Harvey istnieje, a co lepsze – istnieje też poradnik, na bazie którego powstał scenariusz pierwszej części komedii „Myśl jak facet”. Sam Harvey jest komikiem, więc trudno wymagać od niego pełnej powagi, ale wbrew pozorom ta książka nie jest jednym, wielkim żartem.

Steve postanowił zdradzić nam – kobietom „co mężczyźni naprawdę sądzą o miłości, związkach, intymności i zaangażowaniu”. Prawdę powiedziawszy, po lekturze można odnieść wrażenie, że przedstawiciele płci brzydkiej to baaaaardzoooo proste stworzenia.

Według Harvey’a mężczyznom zaprzątają głowę trzy kwestie:

„Nieważne, czy facet jest dyrektorem, skazańcem, czy jednym i drugim, wszystko co robi, zostaje przepuszczone przez pryzmat jego tytułu (kim jest), sposobu, w jaki ten tytuł zdobył (co robi), oraz nagrody, jaką za to otrzymał (ile zarabia). Te trzy sprawy składają się na podstawowe DNA męskości – trzy zadania, które mężczyzna musi wykonać, zanim poczuje się naprawdę spełniony w swoim męskim przeznaczeniu. Facet, z którym się umawiasz, którego kochasz, albo za którego wyszłaś, dopóki nie osiągnie celu w tych trzech obszarach, będzie zbyt zajęty, by skupić się na Tobie.” [s.17-18]

Cóż… z moich skromnych doświadczeń wynika, że coś w tym jest. Tyle, że na tym nie koniec. Dalsze wnioski z lektury wcale nie są pocieszające – mężczyźni to nałogowi krętacze i oszuści, niezwykle zdolni manipulatorzy, którym zależy tylko na jednym – na seksie. Istnieje wszakże niewielkie prawdopodobieństwo, że mężczyzna spotka na swojej drodze kobietę, którą obdarzy miłością i szacunkiem, z którą będzie chciał spędzać czas (niekoniecznie w łóżku), kobietę, z którą będzie chciał zbudować trwały związek, a być może nawet założyć rodzinę. Zasada jest prosta – to kobieta określa reguły gry,  godząc się na przelotny romans bądź oczekując zaangażowania. Mężczyzna albo te warunki przyjmuje (jeśli myśli o kobiecie poważnie), albo dochodzi do wniosku, że nie będzie marnował swojego czasu na dziewczynę, którą – mówiąc wprost – ma ochotę jedynie zaliczyć.

Książkę czyta się świetnie, napisana jest w bardzo przystępny sposób, z poczuciem humoru. Autor mówi wprost o tym, co kieruje mężczyzną, jakie są jego oczekiwania, w jaki sposób mężczyźni okazują uczucia i jak rozpoznać czy jesteś jedynie zabawką, czy może On uwzględnia cię w swoich planach.

Do tego typu poradników podchodzę raczej z przymrużeniem oka, ale muszę przyznać, że tym razem kilkakrotnie złapałam się na myśleniu, że ten facet wie, o czym pisze… Niezależnie od tego czy ma rację, czy też nie – bawiłam się znakomicie.

Wydawca o książce:

Jako popularny aktor, prezenter i mężczyzna dużego temperamentu, Steve Harvey udziela mądrych, starannych porad nowoczesnym parom w dostępny i zabawny sposób.

Steve podjął się tego wyzwania, ponieważ, jak mówi „kobiety nie mają zielonego pojęcia o facetach”, „mężczyzna zawsze wychodzi na swoje” i Steve ma zamiar to zmienić. W swoich poradach często wyraża swą opinię o mężczyznach dosyć zwięźle: „Jeśli odetniesz go od seksu, znajdzie inną kobietę, by mu dała to, czego on chce i czego potrzebuje – ciasteczka”. Feministki i ludzie bez poczucia humoru nie podążą z pewnością za radami Harveya, ale wiele potrzebujących miłości powinno wypróbować jego rady, a zwłaszcza te z ostatniego rozdziału, w którym Harvey odpowiada na najczęściej powtarzające się pytania.

 • Zasada dziewięćdziesięciu dni. Ford wymaga tego od swoich pracowników. Czy Ty też powinnaś ją stosować wobec swojego mężczyzny?
  • Jak rozpoznać maminsynka i czy jeśli taki Ci się trafi, to czy w ogóle można coś z tym zrobić?
  • Kiedy przedstawić mu dzieci? I co można wyczytać z pierwszej reakcji i interakcji między Twoim facetem a Twoimi dziećmi?
  • Pięć podstawowych pytań, jakie każda kobieta powinna zadać mężczyźnie, żeby się zorientować, czy traktuje ją poważnie.
  • I wiele innych…

12 miesięcy na liście bestsellerów New York Times
4 miejsce – Najlepsza książka 2009 wg czytelników Amazon.com
Nr 1 w kategorii Miłość I romans Amazon.com

Tytuł: Bądź damą, myśl jak facet

Autor: Steve Harvey

Wydawnictwo: Nowa Proza

Rok wydania: 2010

Przekład: Jacek Drewnowski

Tytuł oryginału: Act Like A Lady, Think Like A Man

Liczba stron: 240

Oprawa: twarda

ISBN: 978-837534-084-6

3 comments

 • Hej, jestem strasznie zafascynowana książka. Chciałabym ja posiadać i w końcu przeczytać. Niestety nie mogę jej nigdzie dostać. I tu ogromna prośba 😉 Czy jest możliwość odkupienia od Ciebie tej książki ?

  • Poprawka w e-mailu, z wrażenia zrobiłam błąd. Ten jest aktualny 🙂

   • Witaj. Niestety, książki sprzedawać nie zamierzam. Aktualnie nawet nie mam jej w domu – krąży po znajomych. Spróbuj w bibliotece – ja ciągle znajduję tam publikacje, których nie ma już w księgarniach. Zostają też antykwariaty, ale tu już się trzeba nieźle naszukać… 😉 Powodzenia.

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *