„barcelona noir” – pod red. adriany v. lopez i carmen ospiny

Zbiór opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest Barcelona. Każde z nich jest inne, na swój sposób oryginalne. Różnią się stylistyką, sposobem narracji, choć wszystkie ukazują mroczną, często nieznaną stronę hiszpańskiej metropolii. Pełno tu ciemnych zaułków, przemocy, narkotyków i biedy.

Niestety, żadne z prezentowanych opowiadań mnie nie zachwyciło, choć niektóre z pewnością można uznać za dość oryginalne. Zawiodą się także Ci, którzy na kartach „Barcelony Noir” poszukiwać będą sensacji, bo chociaż z książki wyłania się obraz miasta, w którego domach i na którego ulicach zbrodnia zdaje się być stałym elementem krajobrazu, nie ma tu miejsca na dreszczyk emocji towarzyszący lekturze kryminałów czy thrillerów. Jeżeli coś w „Barcelonie…” może urzec, to  pewien niezwykły dystans, niewidzialna bariera, jakby szyba, zza której czytelnik może bezpiecznie i niespiesznie przyjrzeć się prezentowanym historiom. Śmierć i przemoc oglądane z perspektywy niezaangażowanego obserwatora stają się niegroźne, oswojone, wręcz naturalne.

Ciekawy wydaje się sam dobór tekstów, które pojedynczo nie robią wrażenia, ale się uzupełniają. Są niczym fragmenty układanki – dopiero razem tworzą ciekawy portret miasta. Można by rzec, iż to właśnie Barcelona jest faktycznym bohaterem tych opowieści: w jednym miejscu tętniąca życiem, gdzie indziej opustoszała i spokojna, przyciągająca feerią barw, by za chwilę zaskoczyć szarością, mamiąca bogactwem płynnie przechodzącym w biedę… miasto o różnych obliczach, nie dające się określić.

Myślę, że tak właśnie należy czytać „Barcelonę…” – jako całość: ciekawą, intrygującą, inną…

Wydawca o książce:

Barcelona Noir to część dużego wydawniczego projektu zainicjowanego w 2004 roku przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books. Wydali oni już szereg tomów poświęconych miastom Ameryki (w tym kultowy już, rozpoczynający serię Brooklyn Noir), a także światowym stolicom, takim jak: Paryż, Londyn, Dublin, Stambuł, Hawana Noir. Ideą, która przyświecała autorom tego projektu, było zebranie kilkunastu najważniejszych autorów, którzy spróbowaliby zmierzyć się w swoich opowiadaniach z mroczną stroną danego miasta, ukazać zakamarki jego zagadkowej duszy.

Barcelona Noir to książka nie tylko dla tych, którzy pragną poznać uroki Las Ramblas czy podziwiać piękno architektury Antonia Gaudiego. Jest to zbiór opowiadań, pozwalających czytelnikowi przyjrzeć się temu wspaniałemu miastu z innej, trochę bardziej mrocznej strony. Autorzy, tacy jak: Audreu Martín, Lolita Bosh, Santiago Roncagliolo, Jordi Sierra i Fabra czy Francisco González Ledesma, to tylko niektórzy z twórców przenoszących nas w świat barcelońskich ciemnych zaułków i tajemniczych postaci. Książka zainteresuje z pewnością każdego ciekawego świata czytelnika, który pragnąłby skręcić z wytyczonej przez przewodnika drogi i zwiedzić choć przez chwilę nieznane turystom oblicze tego jakże pięknego miasta.

 

Tytuł: Barcelona Noir

Autor: praca zbiorowa pod red. Adriany V. Lopez i Carmen Ospiny

Wydawca: Claroscuro

Wydanie: I

Liczba stron: 276

Oprawa: miękka

IBN: 978-83-62498-10-9

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *