„burza słoneczna” – åsa larsson

Pierwszy tom serii, której bohaterką jest młoda prawniczka, Rebeka Martinsson. Nie walce na sali sądowej poświęcona jest jednak ta książka – to mój mały powrót do szwedzkich kryminałów i to powrót całkiem udany. Mamy tu brutalne morderstwo, tajemnicę z przeszłości, hermetyczną wspólnotę religijną kryjącą grzechy swoich współbraci oraz ambitną kobietę, która chcąc pomóc przyjaciółce, musi zmierzyć się z własnymi demonami.

Rebeka Martinsson porzuciła swoje dawne życie. Opuściła Kirunę – miasteczko na północy Szwecji i wyjechała do Sztokholmu, gdzie jako prawniczka wspinała się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, pracując w znanej kancelarii. I kiedy już była przekonana, że jej największym problemem jest nawał pracy, goniące terminy i upierdliwy szef, zadzwonił telefon. Telefon, który zmienił wszystko.

Przyjaciółka Rebeki z dziecięcych lat, Sanna Strandgård, potrzebowała pomocy. Kobieta odnalazła w środku nocy ciało swojego brata Wiktora – pastora Kościoła Źródła Mocy. Mężczyzna został brutalnie zamordowany, a Sanna wraz z córkami uciekła z miejsca zbrodni. Pragnąc pomóc przyjaciółce, Rebeka opuszcza Sztokholm i wraca do rodzinnej Kiruny, gdzie zmuszona jest stawić czoła policji, czającemu się w ukryciu zabójcy i własnej przeszłości.

„Burza słoneczna” to niezwykle wciągająca lektura. Autorka stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne fragmenty biografii głównej bohaterki, choć nie doszukiwałabym się w tej powieści szczególnie głębokich rysów psychologicznych postaci.

A skoro o postaciach, to moją ulubioną, obok Rebeki Martinsson, jest prowadząca śledztwo policjantka – Anna Maria Mella. Ma w sobie jakąś przedziwną miękkość i ciepło. To efekt tego, że Larsson pokazuje ją odbiorcom nie tylko jako funkcjonariuszkę, ale też jako kobietę spodziewającą się kolejnego dziecka, matkę i żonę, borykającą się z takimi samymi problemami jak miliony kobiet na całym świecie. W domu Anny Marii Melli może nie żyje się dostatnio, ale szczęśliwie.

Głównym wątkiem pozostaje tu sprawa zabójstwa religijnego przywódcy, choć trzeba przyznać, że Larsson świetnie zarysowuje także wątek poboczny w postaci opisu funkcjonowania i działania wspólnoty religijnej – grupy ludzi teoretycznie otwartych i gotowych nieść pomoc innym, ale nie radzących sobie z własnymi problemami, milczących by pozostać lojalnymi wobec Kościoła, karnych i pokornych wobec własnych przywódców, ale dających sobie prawo do oceny i piętnowania Rebeki – kobiety, która niegdyś była jedną z nich. Co kryje się za fasadą fałszywej moralności – tego już nie zdradzę, licząc że sami sięgniecie po tę książkę.

Fani kryminałów powinni być usatysfakcjonowani. Nie ma tu co prawda tej słynnej surowości stylu, do której przyzwyczaił nas swego czasu Henning Mankell, pozostał za to surowy, szwedzki klimat, stanowiący znakomite tło dla opisywanych w „Burzy słonecznej” wydarzeń. Ciekawskim polecam też ekranizację tejże powieści – film „Burza z krańców ziemi” z 2007 roku, w reżyserii Leifa Lindbloma, z Izabellą Scorupco w roli głównej.

A tymczasem – miłej lektury! Czytelnicy z Białegostoku i województwa podlaskiego mogą wypożyczyć książkę w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – sprawdziłam, jest!

Wydawca o książce:

W świątyni zboru Źródła Mocy zostaje bestialsko zamordowany Wiktor Strandgård, aktywny działacz religijny. Zmasakrowane zwłoki znajduje siostra ofiary, która niezwłocznie zawiadamia policję i… znika. Rytualny mord? Walka o wpływy w zborze? Prywatne porachunki? W śledztwo angażuje się komisarz Anna Maria Mella.

W tym samym czasie w Kirunie pojawia się Rebeka Martinsson, prawniczka ze Sztokholmu, którą jeden telefon zmusił do powrotu w rodzinne strony. Wkrótce zaczynają wychodzić na jaw mroczne tajemnice rodzin pastorów…

Burza słoneczna” to pierwsza, najbardziej osobista książka Åsy Larsson — bestsellerowej pisarki, trzykrotnie wyróżnionej przez Szwedzką Akademię Kryminału. Dotychczas brakująca część serii o Rebece Martinsson, w którą na potrzeby ekranizacji wcieliła się Izabella Scorupco. Światowy bestseller, polecany przez Oprah Winfrey — autorkę zestawienia  „Kryminały, które każda myśląca kobieta powinna przeczytać”.

Uznaniu krytyków towarzyszył również sukces komercyjny książki. Sprzedaż szwedzkiej edycji „Burzy słonecznej” przekroczyła 250 tysięcy egzemplarzy, a wszystkie dotychczas wydane powieści Larsson zostały docenione również przez czytelników z Niemiec i Hiszpanii, gdzie rozeszły się w ponad milionowym nakładzie.

Autor: Åsa Larsson

Tytuł: Burza słoneczna

Tytuł oryginału: Solstorm

Przekład: Beata Walczak-Larsson

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 363

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-08-05217-4

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *