„był sobie pałac. opowieść o ruinie i odbudowie pałacu branickich” – mariusz stepaniuk, adam hermanowicz

Jak dobrze znacie historię miejsca Waszego pochodzenia? Ja niestety niezbyt dobrze i przyznaję, że ta niewiedza mnie zawstydza. Jednocześnie trudno mi się przemóc, by sięgnąć po publikacje o charakterze historycznym – zwłaszcza prace naukowe wydają mi się wyjątkowo odpychające. Ostatnio jednak trafiłam na książkę, która, choć opowiada dzieje najbardziej znanego zabytku Białegostoku, okazała się być fascynującą lekturą. Nawet dla kogoś takiego jak ja, kto z historią jest mocno „na bakier”.

Album-przewodnik „Był sobie pałac…” to dzieło dwóch białostoczan – Mariusza Stepaniuka i Adama Hermanowicza. Jeden jest z wykształcenia prawnikiem, drugi – lekarzem, historia to ich pasja. Obaj zgodnie przyznają, że czują silną więź zarówno z Białymstokiem, jak i pałacem Branickich, stąd pomysł na tę publikację.

Książka jest opowieścią o losach rezydencji rodu Branickich od jej powstania do czasów współczesnych. Napisana językiem lekkim, czyta się znakomicie – wchłonęłam całość w jeden wieczór.

Wrażenie robią też fotografie, zwłaszcza te przedstawiające zabytek w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Zrujnowany pałac – uszkodzone mury, dziury w miejscach okien, roztrzaskane rzeźby – to widok niezapomniany, zwłaszcza, gdy widzi się te zdjęcia po raz pierwszy. Aż trudno uwierzyć, patrząc na to, jak „Wersal Północy” wygląda obecnie. Dopiero lektura tej książki uświadomiła mi ile pracy i wysiłku wymagała odbudowa tego miejsca.

Publikacja jest dwujęzyczna – obok tekstu polskiego, widnieje również tekst w języku angielskim, by z albumu mogli korzystać także turyści.

Całość przyjemna dla oka, przekazująca treści historyczne w sposób niezwykle przystępny. Do czytania i oglądania nie tylko w długie, jesienne wieczory. Polecam!

Wydawca o książce:

Rodowa siedziba hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, upiększana latami przez jego żonę Izabelę. Instytut Dobrze Urodzonych Panien w czasach zaborów oraz siedziba Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Szpital polowy, siedziba władz wojewódzkich, wreszcie Uniwersytet Medyczny. Dla białostoczan po prostu pałac Branickich.

Napisana przez entuzjastów dziejów Białegostoku historia pałacu, jego zniszczeń wojennych i odbudowy, bogato ilustrowana ciekawymi i nierzadko unikatowymi zdjęciami. W naszej książce oprowadzamy po najciekawszych zakamarkach pałacu i jego ogrodów. Opisujemy, co inspirowało jego twórców i wspominamy czasy, gdy stał się miejscem ważnych wydarzeń historycznych.

Oto nasza opowieść o pałacu.

Tytuł: Był sobie pałac. Opowieść o ruinie i odbudowie Pałacu Branickich.

Autor:  Mariusz Stepaniuk, Adam Hermanowicz

Wydawca: Wydawnictwo Frontier

Rok wydania: 2017

Oprawa: twarda

Ilość stron:  104

ISBN: 978-83-64967-02-3

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *