„czarne narcyzy” – katarzyna puzyńska

Czane narcyzy Katarzyna Puzyńska

To już właściwie tradycja. Saga o policjantach z Lipowa wraca do mnie jak bumerang. Przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami bywają dłuższe lub krótsze, ale jest w powieściach Katarzyny Puzyńskiej coś, co każe mi sięgać po kolejne tomy tej niezwykłej opowieści.

Na początku była… sielanka. W ósmym tomie sagi o policjantach z Lipowa nic nie przypomina spokojnej, niemal domowej atmosfery małego komisariatu, gdzie w powietrzu unosił się zapach ciast pieczonych przez panią Marię, a szefem był prawy policjant, syn bohatera – funkcjonariusza, który zginął na służbie.

Sytuacja Daniela Podgórskiego – bo o nim mowa – zarówno ta zawodowa, jak i emocjonalna jest wyjątkowo skomplikowana. Podgórski stracił pracę w policji i popadł w alkoholizm, Emilia – matka jego nastoletniego syna i córeczki, która żyła zaledwie kilka dni ponownie związała się z prokuratorem Gawrońskim, a widok dawnej narzeczonej – Weroniki (którą zdradził z Emilią) sprawia, że Daniela zalewa fala wstydu, bo kobieta nieraz widziała go w stanie upojenia. Relacje z byłą komisarz Klementyną Kopp, z którą niegdyś pracował, zdają się być raczej chłodne. Pozostaje też niewyjaśniona sprawa śmierci trzech bezdomnych, przy ciałach których znaleziono tajemnicze wahadełka.

Nic nie zapowiadało, by lipiec 2016 roku miał zmienić cokolwiek w życiu staczającego się powoli Podgórskiego, dopóki nie skontaktowała się z nim dziennikarka, twierdząca, że istnieją nagrania mogące pomóc Danielowi wrócić do służby w policji. Dziewczyna wkrótce znika, a w starym domu w Diabelcu Podgórski i Kopp odnajdują ciało innej młodej kobiety. Pytań jest coraz więcej, podobnie jak tropów, a czytelnik nawet nie zauważa kiedy dał się wciągnąć w rozwiązywanie zagadki, wymyślonej przez Kasię Puzyńską.

Od „Czarnych narcyzów” nie sposób się oderwać. Wartka akcja i zawiła intryga sprawiają, że w napięciu brniemy przez kolejne rozdziały, by dopasować do siebie elementy układanki. Niemal do ostatniej strony autorka zaskakuje nas, ujawniając fakty, zmieniające obraz sytuacji.

Do znudzenia będę też powtarzać, że jednym z najmocniejszych „składowych” prozy Puzyńskiej są bohaterowie rozwijający się wraz z każdą kolejną powieścią. Nie zawsze oznacza to spektakularne przemiany, ale w ich życiu sporo się zmienia, a nowe doświadczenia zostawiają ślad w psychice poszczególnych postaci, wpływają na to jak odbierają świat, jak reagują.

Puzyńska ponownie zabiera nas do niewielkiego Lipowa, gdzie wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, a raczej chcą wiedzieć, bo okazuje się, że nawet w małej społeczności skrywać się mogą straszliwe tajemnice.

Doskonała lektura na weekend, wakacje, jesienną depresję, zimowe chorowanie. Do łóżka, fotela i wanny pasuje idealnie. Polecam bardzo!

Opis wydawcy:

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych. Przy każdym z ciał z jakiegoś powodu pozostawiono niewielkie wahadełko. Pewna dziennikarka sugeruje policjantowi, żeby szukał odpowiedzi w opuszczonym domu ukrytym w leśnej gęstwinie. Miejscowi wierzą, że to miejsce nawiedzane przez diabła. Kobieta wkrótce znika bez śladu, a Podgórski wraz z byłą komisarz Kopp odnajduje kolejne ciało. Co ma z tym wspólnego niepokojąca wiadomość, którą Weronika Nowakowska otrzymuje od nieznanego nadawcy? Dlaczego drobny złodziejaszek ginie tego samego dnia, kiedy wychodzi z więzienia? I jakie znaczenie dla sprawy mają czarne narcyzy?

„Czarne narcyzy” to ósmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) – z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoimi psami i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Pochodzi z Warszawy, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzała w niewielkiej wsi pod Brodnicą, gdzie toczy się akcja jej powieści.

Tytuł: Czarne narcyzy

Autor: Katarzyna Puzyńska

Seria: Saga o policjantach z Lipowa (tom 8)

Wydawca: Prószyński i Spółka

Rok wydania: 2017

Oprawa: miękka

Ilość stron: 637

ISBN: 978-83-8097-164-6

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *