„dobra matka” – małgorzata rogala

Kolejny tom przygód pary policjantów: Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka. Tym razem funkcjonariusze poszukują seryjnego mordercy kobiet.

To już trzeci na mojej półce kryminał autorstwa Małgorzaty Rogali. Muszę przyznać, że para sympatycznych policjantów podbiła moje serce i dlatego z uwagą śledzę ich losy, nie tylko zawodowe.

Na początek – mała sugestia. Jeśli zaczynacie czytać książki z tej serii – zacznijcie od początku. Wydarzenia  z poszczególnych tomów łączą się ze sobą, a w kolejnych częściach są odniesienia do tych poprzednich.

„Dobra matka” to drugi tom cyklu. Górska i Tomczyk pracują nad sprawą zabójstwa młodej kobiety, zastrzelonej w Lesie Kabackim. Niebawem w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta, a policjanci zaczynają podejrzewać, że zbrodnie mogą mieć związek z faktem, iż obie ofiary chętnie dzieliły się w Internecie swoją prywatnością – informowały o miejscu swojego pobytu, publikowały zdjęcia dzieci, komentowały posty innych.

Podczas śledztwa Agata przypadkiem spotyka doktora Mazura – lekarza, który molestował ją w dzieciństwie.  Próbując odkryć jego związek z jedną z ofiar, trafia na trop, wiodący do podejrzanej agencji fotograficznej. Wielowątkowe śledztwo staje się coraz bardziej zawiłe.

Również w prywatnym życiu głównych bohaterów sporo się dzieje. Agata próbuje uporać się z trudną przeszłością i na nowo ułożyć relacje z ojcem, Tomczyk zostaje „sam” na czas wyjazdu swojej dziewczyny – Justyny, która postanawia wrócić do fotografii. Pomiędzy Agatą i Sławkiem rodzi się przyjaźń.

W tle mamy istotny problem społeczny  – ochrona prywatności w sieci. Jakże często zdradzamy na portalach społecznościowych informacje, które mogą być wykorzystane przeciwko nam. Nie zdając sobie z tego sprawy, narażamy na niebezpieczeństwo siebie i swoich bliskich. Choć „Dobra matka” to kryminał, skłania do refleksji na ten temat.

Sama już nie wiem ile razy słyszałam, że z czytania tego typu – lekkich, łatwych i przyjemnych – lektur nic nie wynika, że to strata czasu. Być może. Rzecz w tym, że nie zawsze mamy ochotę na reportaże, książki historyczne czy ambitną prozę lub poezję. Jestem wręcz przekonana, że większość czytelników szuka w lekturze chwili zapomnienia, sposobu na oderwanie się od rzeczywistości, odpoczynku.

Tak więc wybaczcie mi moi kochani literaturoznawcy, gdy szarość zaokienna przygniata mnie do ziemi, otulona w koc, z kubkiem herbaty u boku, Rogalę sobie poczytam.

Wydawca o książce:

Czy wiesz, co może się stać, gdy nie pilnujesz swojej prywatności?

W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą matką”.

Policjanci Agata Górska i Sławek Tomczyk prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo, podczas którego odkrywają wiele brudnych tajemnic sprzed lat. Poza schwytaniem seryjnego mordercy starsza aspirant Agata Górska będzie musiała zmierzyć się także ze swoją przeszłością…

Intrygujący i niezwykle wciągający kryminał, od którego trudno się oderwać.

Tytuł: Dobra matka

Autor:  Małgorzata Rogala

Wydawca:  Czwarta strona

Rok wydania:  2016

Oprawa: miękka

Ilość stron: 352

ISBN: 978-83-7976-457-0

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *