„dziecko” – fiona barton

Znakomite czytadło na weekend. Thriller psychologiczny „Dziecko” Fiony Barton to dziennikarskie śledztwo, wielkie emocje i tajemnica, która połączyła trzy kobiety. A zaczęło się od krótkiej informacji w gazecie…

Tajemnice mają to do siebie, że zazwyczaj nie są wieczne. „Lubią wyjść na światło dzienne” w najmniej spodziewanym momencie, a często w zupełnie nieodpowiednim. Nieważne jak bardzo chcielibyśmy zachować w sekrecie krępujące, wstydliwe, przykre fakty z naszego życia, w końcu i tak będziemy musieli się z nimi zmierzyć.

Szukając interesującego tematu, starsza stażem dziennikarka Kate Waters , czująca na karku oddech „młodych wilków”, trafia na informację o odnalezieniu na budowie szkieletu noworodka i postanawia spróbować dowiedzieć się kim było dziecko. Kate nie przypuszcza nawet, że jej działania uruchomią machinę, która doprowadzi do odkrycia prawdy o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat.

Niewielki artykuł w gazecie przykuwa uwagę dwóch, obcych sobie, kobiet. Jedna z nich straciła dziecko, druga boi się ujawnienia prawdy o swojej przeszłości. Stopniowo Kate odnajduje kolejne elementy układanki i łączy fakty, a w jej głowie rodzi się podejrzenie, że odnalezione szczątki należą do Alice – dziewczynki uprowadzonej lata temu ze szpitala.

Fiona Barton stworzyła galerię kobiecych portretów. Kate Waters to dociekliwa dziennikarka, szukająca materiału na dobry artykuł, ale i współczująca matka, pragnąca pomóc rodzicielce zaginionej Alice. W życiu prywatnym Kate boryka się z własnymi problemami, takimi jak lekkomyślne decyzje dorastającego syna.

Angela rozpaczliwie pragnie odnaleźć swoją zaginioną córkę. Osobista tragedia odcisnęła piętno na jej życiu, nierozwiązana zagadka przytłacza ją, wpływając na relacje z mężem i dziećmi.

Jest też Emma, cierpiąca na depresję redaktorka, pracująca w domu, by ograniczyć kontakt z ludźmi. Wzmianka o szkielecie noworodka wzbudza w niej niepokój. Kobieta obawia się, że reporterka dotrze do informacji o wydarzeniach, które miały miejsce, gdy Emma była nastolatką, a z którymi jako dorosła osoba nadal nie umie sobie poradzić.

Poznajemy również perspektywę matki Emmy – Jude, dręczonej wyrzutami sumienia i próbującej zbudować na nowo relację z córką, którą niegdyś wyrzuciła z domu. Jude jawi się czytelnikom jako kobieta zagubiona, rozpaczliwie pragnąca być kochaną, ale i egoistka, tak pochłonięta własnym życiem, że zabrakło jej czasu i cierpliwości, by choćby spróbować zrozumieć  zachowanie zbuntowanej Emmy.

„Podglądając” poczynania Kate Waters, czytelnik ma okazję „zobaczyć” kulisy pracy redakcji, tajniki dziennikarskiego fachu poznaje wraz z Joem, towarzyszącym Kate stażystą.

Powieść czyta się znakomicie. Opisywana historia wciąga, lekturę trudno przerwać – chęć poznania dalszego ciągu jest zbyt silna. Zakończenie, choć od pewnego momentu przewidywalne, nie rozczarowuje. Godna odnotowania jest „obecność” ważnych społecznie tematów, jak żałoba po stracie dziecka czy wykorzystywanie seksualne. Autorka wspomina o tym „przy okazji”, ukazując wpływ tego typu doświadczeń na psychikę kobiety.

Ciekawa i całkiem przyjemna lektura. Polecam.

Opis Wydawcy:

Pasjonujący thriller psychologiczny, który pokazuje, jak szokująca prawda może kryć się za gazetowymi nagłówkami…

Kiedy w wieczornej gazecie ukazuje się krótka informacja o tragedii sprzed lat –odnalezionym na placu budowy szkielecie noworodka, większość czytelników tylko przebiega po niej wzrokiem. Jednak trzy obce sobie kobiety nie mogą zignorować zamieszczonej treści.

Jednej z nich tekst przypomina o najgorszym wydarzeniu z życia.

Inna obawia się, że jej najpilniej skrywana tajemnica może zostać ujawniona.

Dla trzeciej zaś, dziennikarki, to pierwsza wskazówka w śledztwie prowadzącym do ujawnienia prawdy.

Historia dziecka musi zostać opowiedziana…

Tytuł: Dziecko

Autor: Fiona Barton

Tytuł oryginału: The Child

Wydawca: Czarna Owca

Rok wydania: 2018

Oprawa: miękka

Ilość stron: 544

ISBN: 978-83-8015-728-6

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *