„dziewczyny. moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku” – agnieszka l. janas

Zdaje się, że koronawirus rozpanoszył się na dobre i nie opuści nas tak szybko. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a my – chcąc, nie chcąc – zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia zmian w naszym życiu. Zamknięci w czterech ścianach, mamy szansę m. in. nadrobić książkowe zaległości, dlatego też dziś słów kilka o książce, po którą naprawdę warto sięgnąć.

To nie tylko książka dla miłośników mody, ale też historii i… PRL-u. Choć wielu te czasy kojarzą się z cenzurą, pustymi półkami w sklepach i szarością na ulicach, PRL ma swoich wiernych fanów. Kochają tę „słusznie minioną epokę” m. in. za komedie, w których przemycano krytykę obowiązującego systemu, kultowe przejawy myśli motoryzacyjnej w postaci np. fiata 125p  i ikony polskiej telewizji, które rozumiały znaczenie słów „prezenter” i „dziennikarstwo”.

Zainteresowani modą pokochali PRL za kreatywność. W czasach, gdy nie było niczego, ludzie umieli uszyć/stworzyć oryginalne kreacje, korzystając z ograniczonych zasobów, przerabiając ubrania po starszym rodzeństwie czy rodzicach. Ludzie szanowali to, co mieli, bo mieli niewiele, słowo konsumpcjonizm było im raczej obce, ale też po prawdzie nie bardzo było co konsumować, chyba że ktoś miał rodzinę na wsi 😉 Ale… któż nie wspomina z sentymentem lat swojej młodości?

Agnieszka L. Janas przeprowadziła kilkanaście rozmów o modzie i młodości właśnie, z kobietami, które wówczas były zaledwie dziewczętami lub wkraczały w dorosłe życie, m. in. Jolantą Kwaśniewską, Bożeną Walter, Teresą Rosati, Małgorzatą Ostrowską, Marią Szabłowską czy Lidią Popiel. Trzynaście niezwykłych, wypełnionych wspomnieniami opowieści, z których wyłania się obraz lat 70. i 80. w Polsce.

Wywiady uzupełniają zdjęcia z prywatnych archiwów bohaterek i ówczesnej prasy. Co ciekawe, książka została zaprojektowana tak, by umożliwić odbiorcy przeczytanie całych artykułów, poświęconych modzie, drukowanych w takich pismach, jak: „Przyjaciółka”, „Przekrój” czy „Kobieta i życie”.

Znakomita lektura, pięknie wydana – widać tu dbałość zarówno o warstwę tekstową, jak i graficzną. Pozycja obowiązkowa na półce każdej wielbicielki mody.

Polecam bardzo!

Opis Wydawcy:

Ta pięknie edytorsko przygotowana książka to efekt fascynacji autorki modą ulicy i życiem codziennym w PRL-u. Barwne i pełne emocji opowieści 14 kobiet o ich ulubionych strojach przeplatane są często niepublikowanymi zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek. Przywołują życie z czasów ich młodości: kolejki do Hofflandu, randki, studniówkę, wakacje, ślub. Modę z lat 70. i 80. ubiegłego wieku wspominają m.in.: Jolanta Kwaśniewska, Małgorzata Ostrowska, Teresa Rosati, Halina Frąckowiak, Lidia Popiel, Małgorzata Potocka, Maria Szabłowska, Mariola Bojarska-Ferenc i Bożena Walter.

Tytuł: Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku

Autor: Agnieszka L. Janas

Wydawca: Wydawnictwo Arkady

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 240

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83213-5103-2

Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku – Agnieszka L. Janas

2 comments

  • Droga Wariatko wzruszyła mnie Twoja recenzja, bo wzrusza mnie tak uważna Czytelniczka. To dla mnie zaszczyt, że wybrałaś i polecasz moją książkę. Życzę Ci wielu pięknych chwil przy lekturze, na wystawach, spektaklach i koncertach.

    • Droga Autorko, okazuje się, że internet to niezwykłe narzędzie – w latach 70. czy 80. raczej nie byłoby nam dane się spotkać, porozmawiać, wymienić opinie… 🙂 Ta książka mnie zachwyciła, nie tylko ciepłymi, prywatnymi opowieściami, ale też dbałością o każdy szczegół w czasach, gdy każdy może wydać książkę. Pozdrawiam ciepło i czekam na więcej 🙂

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *