„jak spełniać marzenia. 9 pytań, które zmienią twoje życie” – arlene harder

Ilość przeczytanych przeze mnie poradników i książek z zakresu tzw. literatury motywacyjnej jednoznacznie wskazuje, że… mam  nietypowe hobby. Jedni grają w gry komputerowe, inni  żeglują, a ja czytam… poradniki. Co ciekawe (albo nudnawe), wniosek z tej lektury od lat jest taki sam – recepta na szczęście nie istnieje, ale dobrze jest wiedzieć czego się tak naprawdę od życia chce…

Książka autorstwa Arlene Harder to w zamyśle coś, co ma pomóc Czytelnikom odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak naprawdę chcą. Autorka skłania odbiorców do spojrzenia na samych siebie z nieco innej perspektywy, zerwania z dotychczasowym podejściem do życia i otaczającego świata, wyjścia poza myślowe schematy. Jak to robi? Zadaje serię pytań, których sami pewnie byśmy sobie nie zadali, jak np. Kim jestem dzisiaj? Jak moja przeszłość wpłynęła na moje teraźniejsze życie? Jakie przekonania mogą sabotować moje cele? Jak bardzo jestem zdeterminowany, by zmienić swoje życie? Odpowiedzi na te pytania mają wskazać nam – Czytelnikom – drogę, którą powinniśmy zmierzać. Całość uzupełniona jest historiami, przypominającymi przypowieści, a mającymi być przykładem kolejnych etapów drogi, jaką należy pokonać, by przejść z Krainy Pobożnych Życzeń do Krainy Spełnienia.

Tak, tak… wiem – brzmi to doprawdy banalnie. I takie jest, dopóki nie zaczniemy traktować tych pytań serio. Jak głosi stare powiedzenie pewnego pana: „Jak człowiek nie wie czego chce, to kręci się jak gów…o w przeręblu”. I rzeczywiście coś w tym jest – nie jesteśmy w stanie wprowadzić pożądanej zmiany w życiu, jeśli nie wiemy czego tak naprawdę chcemy, o czym marzymy, co pragniemy osiągnąć.

Umówmy się – większość znanych mi ludzi postrzega tego typu publikacje jako wyjątkowo głupie. Rozmawiać z samym sobą? – przecież to objaw choroby psychicznej. A gdyby na chwilę odrzucić to stereotypowe myślenie i naprawdę szczerze zastanowić się nad tym, co daje nam szczęście…?

Nie będę Wam opowiadać bajek o tym, jak książka Arlene Harder cudownie odmieniła moje życie. Nie odmieniła, skłoniła jednak do uważności, przyjrzenia się sobie, przyznania do swoich pragnień… Dzięki temu upewniłam się w przekonaniu, że idę w dobrą stronę.

Nie jest to dzieło sztuki – ani literackie, ani pod względem siły oddziaływania na odbiorcę. Na mojej „psychologicznej półce” ląduje jako pozycja nie wyróżniająca się niczym szczególnym. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że ludzie są naprawdę różni, a na to, by jakiś tekst zostawił w nas trwały ślad musi się złożyć sporo czynników – nie tylko jakość samej publikacji, ale też to w jakim momencie życia jesteśmy, czego aktualnie szukamy i czego potrzebujemy, jaki rodzaj narracji do nas przemawia, czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie zmian itp.

Tym, którzy chcą lepiej poznać samych siebie – polecam, tym którzy wiedzą, czego chcą polecam nie zawracać sobie głowy 😉

Opis wydawcy:

Nowatorskie podejście do kwestii rozwoju osobistego!
• Jak żyć lepiej, pełniej, intensywniej?
• Jak znaleźć odpowiedzi w sobie, bez pomocy ekspertów?
• Jak odróżnić własne potrzeby od tych, które narzuciło nam otoczenie?
Arlene Harder pokazuje, że sami jesteśmy najlepszymi doradcami swojego rozwoju osobistego. Zadaje nam kluczowe pytania i podsuwa niezwykłe metafory, które otwierają umysł na nowe możliwości. Czytelnicy pozbywają się ciężkiego bagażu przeszłości, który utrudnia marsz do przodu, ku zmianie. Dowiadują się, co zrobić, gdy utkną w martwym punkcie, i co może im pomóc w dotarciu do bramy prowadzącej ku lepszemu życiu. W czasie lektury odwiedzą „pokój z widokiem”, gdzie odstawią na bok swoje dotychczasowe doświadczenia, nawiążą kontakt z prawdziwym Ja i postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak żyć w sposób bardziej satysfakcjonujący.

Zamiast marzyć o innym, lepszym życiu, zacznij działać i zmień własne życie na lepsze!

„Ta książka różni się od innych poradników. Nie znajdziesz w niej gotowych recept mówiących, co masz zrobić, by zmienić swoje życie. Zamiast tego znajdziesz wiele pytań. Odkryjesz, jak ważne są to pytania, i że już teraz nosisz w sobie więcej odpowiedzi niż mógłbyś przypuszczać” Arlene Harder

O Autorce:

Arlene Harder jest licencjonowanym terapeutą małżeńskim i rodzinnym z ponad dwudziestoletnią praktyką w Kaliforni. Owocem jej doświadczenia zawodowego oraz prywatnego jest książka „Letting Go of Our Children: When What We Do Is Never Enough. („Wypuszczając dzieci z gniazda. Kiedy wszystko, co robimy, to wciąż za mało”). Jest współzałożycielką dwóch fundacji non-profit dla osób z chorobą nowotworową i ich rodzin oraz prowadzi trzy portale internetowe, w których intensywnie publikuje i prowadzi Q-and-A Club (Klub Pytań i Odpowiedzi)

Tytuł: Jak spełnić marzenia. 9 pytań, które zmienią Twoje życie

Autor: Arlene Harder

Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Tytuł oryginału: Ask yourself questions and change your life. Stop wishing your life were different and make it happen

Przekład: Marlena Dąbrowska

Rok wydania: 2011

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 198

ISBN: 978-83-7489-349-7

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *