„klasa” – dominik w. rettinger

Tym razem coś dla fanów porządnego, męskiego, brutalnego kina akcji z wszelkimi cechami charakterystycznymi tegoż gatunku. Słowa „kino” nie użyłam tu bez powodu – Dominik Rettinger napisał książkę wręcz stworzoną do ekranizacji: wartka akcja, ciekawi i niejednoznaczni bohaterowie, gigantyczne pieniądze, wielki biznes i polityka na najwyższym szczeblu. Do tego ciekawe wątki poboczne, takie jak emocjonalne i rodzinne problemy bohaterów.

Całość napisana tak, że każdy kolejny fragment książki jest jakby sceną z filmu, autor maluje słowem obrazy tak plastyczne, że czytając ma się wrażenie oglądania. Wystarczy odrobina wyobraźni, by umysł automatycznie zaczął przekładać słowa na obrazy.

Podziw budzi solidnie zbudowana intryga, przekonująca czytelnika swoim prawdopodobieństwem – miłośnicy teorii spiskowych będą niewątpliwie zachwyceni. Sporo jest także scen walk i pościgów, migawek z gangsterskiego świata i opisów brudnych związków polityki z biznesem.

Jest także wątek podlaski i to całkiem istotny, bo cały, opisywany w książce ciąg wydarzeń ma związek z odkryciem na Suwalszczyźnie złóż tytanu. Do owego „skarbu” ma zamiar się „dobrać” amerykańska korporacja. Problem w tym, że złoża znajdują się na obszarze Natura 2000, ale że pomysłowość ludzka nie zna granic, gdy w grę wchodzą miliardy, przedsiębiorczy biznesmeni tworzą plan idealny – korupcja połączona z katastrofą ekologiczną.

Nie nazwałabym „Klasy” książką genialną, ale na pewno jest to opowieść, która wciąga. Jej siła to sposób narracji, solidna fabuła i prawdopodobieństwo. Przyznaję – ja też zadałam sobie pytanie – czy to mogłoby wydarzyć się naprawdę?

(27 lipca 2014 r.)

Wydawca o książce:

Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z klasy, znanego radiowca. Wybiera jedyny numer, jaki zna – do audycji na żywo. Dziennikarz zostaje wplątany w grę, w której stawką jest kilkaset milionów dolarów, życie wielu osób i polska racja stanu. Rozwiązanie zagadki zaszyfrowane jest na bilecie do metra. Kto złamie kod? Tylko ktoś z klasy.

Akcja jak z najlepszych amerykańskich filmów.
Tajemnica, której wyjaśnienie zszokuje każdego.
Fakty, o których nikt w Polsce głośno nie mówi.

Nie ma układu. Są układy.

 

Tytuł: Klasa

Autor: Dominik W. Rettinger

Wydawnictwo: Otwarte

Wydanie: I

Data premiery: 2014-06-18

Liczba stron: 544

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-7515-311-8

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *