„magia stylu. portrety dziesięciu kobiet, które zmieniły świat mody” – paola saltari

Piękny album, w którym zaprezentowane zostały sylwetki dziesięciu niezwykłych kobiet. Aktorki, modelki, księżne, ale też stylistka, projektantka, pierwsza dama – każda z nich była na swój sposób wyjątkowa, wszystkie zapisały się w historii jako kobiety charakterystyczne, mające swój własny, wyrazisty styl. Mimo upływu lat, stanowią niewyczerpane źródło inspiracji i wciąż mają miliony naśladowczyń na całym świecie.

Choć wybór tych akurat dziesięciu kobiet może być dyskusyjny, nie da się zaprzeczyć, że każda z nich pozostawiła swój ślad w historii mody, choć każda zrobiła to w nieco inny sposób. Seksowna Marilyn Monroe pokazała czym jest kobiecość, Coco Chanel dała światu małą czarną, Jacqueline Kennedy na nowo zdefiniowała pojęcie elegancji, Audrey Hepburn połączyła klasykę z wygodą, a Brigitte Bardot miała w sobie tę niezwykłą swobodę, której zazdrościły jej tysiące.

To tylko część owego panteonu kobiet, które „zmieniły świat mody”. Oprócz nich w albumie znalazły się opowieści o Katherine Hepburn, Grace Kelly, Mary Quant, Twiggy i Lady Dianie. Opis ich życia i stylu uzupełniony został pięknymi fotografiami.

Całość stanowi niezwykłą podróż przez XX wiek, w której to podróży przystanki wyznaczyło życie niezwykle charyzmatycznych postaci. Co godne uwagi, czytając można odnieść wrażenie, że żadna z nich o miano ikony stylu nie zabiegała. Strój był zaledwie dopełnieniem ich osobowości, odzwierciedlał cechy charakteru. Żadnej z nich nie sposób też zarzucić, że była przebrana. W koktajlowych sukienkach, tweedowych marynarkach czy bikini – zawsze pozostawały sobą i tego właśnie my – współczesne kobiety, powinnyśmy się od nich uczyć.

Wydawca o książce:

Magia stylu.
Cały sekret kryje się w tych słowach.
Wiele kobiet poświęca swemu wizerunkowi serce i duszę, starannie wybierając makijaż, fryzurę i kolor włosów, szukając bezustannie tej jedynej, wyjątkowej sukni i kolekcjonując tony dodatków. Większość osiąga w ten sposób pewien poziom elegancji, niewiele natomiast jest w stanie stworzyć własny styl, który sięga poza modę i wykracza poza stereotypy. Dziesięć kobiet opisanych w tym niezwykłym albumie pozostawiło po sobie dziedzictwo, które przetrwało upływ czasu i zmiany mody. Każda z nich funkcjonuje w zbiorowej pamięci jako pamięć unikatowa, wyjątkowa i absolutnie niedościgniona. Co miało największy wpływ na ich wizerunek, tak charakterystyczny i niepowtarzalny w każdym geście?

Autor: Tekst – Paola Saltori, wprowadzenie – Valeria Manferto de Fabianis, przedmowa – Anna Molinari

Tytuł: Magia stylu. Portrety dziesięciu kobiet, które zmieniły świat mody

Tytuł oryginału: Matter of Style – Intimate Portraits of 10 Woman Who Changed Fashion

Wydawca: Wydawnictwo Olesiejuk

Rok wydania: 2011

Ilość stron: 270

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-7708-699-5

 

foto: okiemwariata/justyna_sawczuk

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *