„modoterapia, czyli po co ci tyle ubrań” – antonina samecka

To nie jest kolejny modowy poradnik, to książka o zdrowym podejściu do tematu mody, o tym, że  ubrania mają nam służyć, pomagać w osiągnięciu celu i sprawiać, że czujemy się dobrze sami ze sobą.

Przyznaję – kupiłam tę książkę, bo spodobała mi się jej okładka. Wiem… Bez komentarza. Na szczęście okazało się, że oprócz ładnej okładki, „Modoterapia” ma też ładne wnętrze, a jej autorka bardzo racjonalne podejście do kwestii mody.

Antonina Samecka, założycielka i projektantka marki Risk made in Warsaw, odeszła od typowego szablonu modowego poradnika. Nie analizuje typów urody i sylwetek, nie wskazuje który krój do Ciebie pasuje i nie twierdzi, że musisz mieć w szafie czarny żakiet i białą koszulę, ale podpowiada jak ubrania mogą wpłynąć na to, jak postrzegasz siebie i jak reagują na Ciebie inni ludzie.

Przede wszystkim – sprawdź w czym Ci dobrze.  Precz z zasadami – nawet jeśli we wszystkich poradnikach świata napisano, że osobom o Twoim typie urody źle w czerwonym, a Ty w krwistym płaszczu czujesz się jak milion dolarów – noś go. Odpowiednie ubrania potrafią sprawić, że jesteśmy bardziej pewni siebie, zadowoleni, czujemy się dobrze sami ze sobą, nawet jeśli nie mamy idealnej figury.

Samecka podkreśla, że nasze ubranie, to komunikat, jaki wysyłamy, zanim jeszcze zdążymy cokolwiek powiedzieć, dlatego warto się zastanowić, jaki cel chcemy osiągnąć. Czy idziemy na spotkanie, by poznać potencjalnego pracodawcę czy kogoś „na jedną noc”? Jeśli będziemy świadomi celu, łatwiej nam będzie skomponować strój, w którym się zaprezentujemy.

Autorka zachęca też, by zwracać baczniejszą uwagę na etyczną stronę przemysłu odzieżowego. Zanim kupimy t-shirt za 9,90 zł, zastanówmy się w jaki sposób powstał. Czy naprawdę chcemy wspierać biznes, wykorzystujący miliony ludzi ( w tym dzieci) na całym świecie, poprzez niemal niewolniczą pracę, kilkanaście godzin dziennie za głodową stawkę?

Jest jeszcze kwestia podróbek. Tu sprawa jest jasna – oszustwo nigdy nie będzie świadczyło o tym, że masz klasę, nawet jeśli na Twoim ramieniu spoczywa piękna podróbka torebki od Chanel.

„Modoterapia” to także zbiór jedenastu rozmów o modzie, stylu i życiu. Antonina Samecka „przepytała” ważne dla niej osoby. W kręgu wybrańców znaleźli się m. in. jej mama – Maryla Musidłowska, współzałożycielka Risk made in Warsaw – Klara Kowtun, czy dziennikarz i redaktor Piotr Zachara.

Rzecz bardzo przyjemna w lekturze i rzeczywiście „terapeutyczna” – polecam, zwłaszcza tym, którzy modę traktują zbyt serio.

Wydawca o książce:

Ubrania opowiadają twoją historię, nawet kiedy milczysz. Decydują o tym, jak odbierają cię inni, ale przede wszystkim, jak ty odbierasz samą siebie. W tej książce znajdziesz prostą instrukcję obsługi mody. Dowiesz się, co zrobić, by ubrania dodawały ci pewności siebie. Jak ubranie wpływa na emocje? Czy ubrania mogą zmienić osobowość? Czy moda pomaga w osiąganiu celów? Odpowiadają między innymi Karolina Sulej („Wysokie Obcasy”), Maja Naskrętska („Pani”), Piotr Zachara (wieloletni naczelny magazynu „In Style”).

Tytuł: Modoterapia, czyli po co ci tyle ubrań

Autor:  Antonina Samecka

Wydawca: Wydawnictwo Pascal

Oprawa:  twarda

Ilość stron: 256

ISBN:  978-83-7642-884-0

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *