„niespokojni zmarli” – simon beckett

Macie swojego ulubionego antropologa sądowego? Nie? A ja mam. To dr David Hunter, bohater powieści Simona Becketta. Już po raz piąty z przyjemnością śledziłam przygody mojego ulubieńca. Była wartka akcja, ponury krajobraz mokradeł Backwaters, rozkładające się ciała i… uczucia.

Tym razem dr David Hunter wezwany zostaje do Essex, gdzie na wybrzeżu wyspy Mersea znalezione zostają zwłoki w stanie daleko posuniętego rozkładu. Istnieje prawdopodobieństwo, iż jest to ciało Leo Viliersa – syna apodyktycznego i wpływowego sir Stephena Viliersa, któremu w pas kłania się miejscowa policja.

Prowadzący sprawę inspektor Lundy wspomina, iż Leo miał romans z Emmą Derby, która… zaginęła, stąd podejrzenie, że młody Viliers zabił kochankę, a następnie sam popełnił samobójstwo. Jednak już pobieżne badanie ciała pozwala dr Hunterowi stwierdzić, iż czas domniemanego zgonu Leo nie zgadza się z czasem zgonu człowieka, którego zwłoki wyłowiono z wody. Jaka jest więc tożsamość denata i co stało się z Leo Viliersem i jego kochanką? Na te pytania poszukuje odpowiedzi dociekliwy antropolog sądowy, a pomaga mu piękna pani biolog o imieniu Rachel – siostra zaginionej Emmy Derby.

Doprawdy trudno stwierdzić co w tej powieści „udało się” bardziej Beckettowi – wątek kryminalny czy może perturbacje w prywatnym życiu głównego bohatera. Jesteśmy bowiem świadkami (my – Czytelnicy) uczucia rodzącego się pomiędzy Hunterem a Rachel, która to relacja komplikuje doktorowi życie zawodowe. Prawdę powiedziawszy nie wiem co wciągnęło mnie bardziej – tajemnica, związana z Leo Viliersem czy może „kibicowanie” Rachel i Davidowi – parze doświadczonych przez los ludzi, którzy nieco niezgrabnie próbują poukładać swoje życie na nowo.

„Niespokojni zmarli” to książka, która zachwyciła mnie mrocznym klimatem mokradeł Backwaters, kryjących ludzkie tragedie. Beckett stworzył niezwykłą opowieść o trudnych relacjach ojca z synem, o rozczarowaniu i braku akceptacji, to także opowieść o szaleństwie, które po stracie dziecka oraz przejmujący obraz rodziny, która wciąż czeka na jakąkolwiek wiadomość o losie zaginionej – żony, siostry, matki…

Wciągająca, świetnie napisana powieść z zakończeniem sprawiającym, że z niecierpliwością czeka się na kolejną część. Polecam bardzo!

Wydawca o książce:

Piąta część serii o antropologu sądowym Davidzie Hunterze.

Piątkowy wieczór, konsultant w dziedzinie medycyny sądowej, doktor David Hunter, odbiera telefon inspektora Lundy’ego z komendy w Essex.

Na wybrzeżu wyspy Mersea znalezione zostają zwłoki w stanie głębokiego rozkładu. Miejscowa policja prosi Huntera o pomoc przy ich wydobyciu i identyfikacji.

Śledczy podejrzewają, że to ciało Leo Villiersa, syna wpływowej miejscowej rodziny, który zaginął wiele miesięcy temu. Istnieją przypuszczenia, że miał romans z mężatką, Emmą Derby, pozbył się kochanki i popełnił samobójstwo. Gdyby jednak wszystko było takie proste…

Tytuł: Niespokojni zmarli

Autor:  Simon Beckett

Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca

Tytuł oryginału: The Restless Dead

Przekład: Sławomir Kędzierski

Rok wydania: 2017

Oprawa: miękka

Ilość stron: 503

ISBN: 978-83-8015-392-9

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *