„odkryj, że biegun nosisz w sobie” – marek kamiński

„Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co my sami zrobimy z jakimś negatywnym doświadczeniem. Samo w sobie jest ono neutralne. Staje się albo dobre, albo złe w zależności od tego, jakie wyciągniemy z niego wnioski i co w nas po nim zostanie. Ani porażki, ani sukcesy nie są niczym absolutnym. Zawsze idziemy po nich dalej, pytanie tylko, jak wykorzystamy tę lekcję.”

Marek Kamiński, „Odkryj, że biegun nosisz w sobie”, s. 173

Ta książka to opis autorskiej metody motywacyjnej znanego podróżnika, zdobywcy biegunów i… filozofa (Wiedzieliście? Ja nie!) Marka Kamińskiego. Całość ma formę wywiadu-rzeki, a raczej rozmowy, podczas której padają pytania, jakie prawdopodobnie zadałyby osoby, które z metodą Biegun zetknęłyby się po raz pierwszy.

Dziesięć rozdziałów odpowiada dziesięciu kolejnym krokom, które powinien przejść każdy, kto chciałaby dowiedzieć się czego tak naprawdę pragnie w życiu, osiągnąć wyznaczony cel, a przy okazji poznać siebie samego. Kamiński opowiada bowiem o pewnej filozofii życia, w której chodzi nie tyle o sukces materialny, o fizyczne dotarcie do jakiegoś miejsca, ile o czerpanie radości z samego faktu wyruszenia w drogę. To droga jest najważniejsza, to ona tworzy ciebie – twierdzi autor i udowadnia, że porażka może okazać się sukcesem, a z całą pewnością jest niezwykle cennym doświadczeniem. Nie warto tkwić w miejscu, spoczywać na laurach, celem powinien być nasz własny rozwój, a żeby się rozwijać należy iść naprzód.

W książce znajdziemy wskazówki m. in. jak zmotywować się do działania, jak wyznaczyć sobie cel, jak przygotować się do jego zdobycia. Pomocne okazują się tutaj ćwiczenia, zaproponowane przez psycholog Joannę Heidtman, które znajdziemy obok głównego tekstu.

Całość bardzo przystępnie napisana, zawierająca praktyczne wskazówki, skłaniająca czytelnika do refleksji nad własnym życiem i podejściem do wielu kwestii. Poza tym książka jest pięknie wydana, bogato ilustrowana. Trzeba przyznać, że sięga się po nią z przyjemnością.

Jako że nie zajmuję się tutaj tworzeniem kampanii reklamowych, muszę napisać słów kilka na temat tego, co mi się nie podobało. Nie będę mówić o samej metodzie, bo uważam, że mogłabym jej skuteczność realnie ocenić dopiero wówczas, gdybym wzięła udział w warsztatach z jej wykorzystaniem, na papierze wszystko wygląda pięknie, choć – jak dla mnie – nie zawsze przekonująco.

Największym moim zarzutem wobec tej publikacji jest to, że ta książka jest przegadana. Powtarzanie kilkakrotnie tych samych kwestii mnie nie bawi, jeśli nie widzę ku temu powodu. W tym wypadku nie widziałam i myślę, że cała wiedza zawarta w „Odkryj, że…” skondensowana miałaby „większą siłę rażenia”. Dobrze, że przy tym słowotoku stworzono Aneks I, zawierający opis dziesięciu kroków w pigułce – to w pewnym stopniu ratuje sytuację.

Gdybym miała uznać tę książkę za publikację z działu „literatura motywacyjna”, to niestety nie uznałabym jej za dzieło wybitne, bo zbyt wiele tego rodzaju dobrych książek czytałam. Gdyby jednak spróbować potraktować to jak opowieść o życiu, mamy do czynienia z całkiem przyjemną i wartościową lekturą.

Wydawca o książce:

Odkrywanie biegunów geograficznych, przejście pustyni, przepłynięcie oceanu to fascynująca i niebezpieczna droga, której przebycie pozwoliło mi odkryć metodę Biegun – sztuka odkrywania siebie i osiągania celów. Nie obawiaj się, nie jest to wykład akademicki, nie chcę Cię do niczego namawiać ani pouczać. Chciałbym jedynie podzielić się swoim doświadczeniem i zaprosić Cię do pracy nad sobą, która jest nie mniej fascynująca niż wyprawa na najdalsze krańce Ziemi. Wierzę, że opisana w książce metoda i ćwiczenia psycholog Joanny Heidtman będą otwarciem drzwi i pierwszym krokiem w Twojej podróży w głąb samego siebie. Nowe drzwi to nowa droga i nowe możliwości, a każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Marek Kamiński
Polarnik, podróżnik, filozof. Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wypraw w różne zakątki świata, m.in. na Pustynię Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą. Ma w swoim dorobku dziesięć książek.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Chopina „Za Sławienie Polski i Polskości”, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Wałęsę. Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w dziale „Ludzkie Możliwości”.

Autor: Marek Kamiński

Tytuł: Odkryj, że biegun nosisz w sobie

Wydawca: Burda NG Polska

Rok wydania: 2014

Ilość stron: 210

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-7596-491-2

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *